Warszawa – modlitwy w 79. rocznicę zakończenia II wojny światowej
08 maja 2024 | 14:46 | Paulina Piątkowska, kos | Warszawa Ⓒ Ⓟ
Uroczystość 79. rocznicy zakończenia II wojny światowej w Europie odbyła się w środę na placu Marszałka Józefa Piłsudskiego w Warszawie. Podczas ceremonii dokonano zmiany posterunku honorowego, a na płycie Grobu Nieznanego Żołnierza złożono wieńce i wiązanki kwiatów. Odmówiona została modlitwa międzyreligijna, której przewodniczył biskup polowy Wiesław Lechowicz.
Uroczystość przy Grobie Nieznanego Żołnierza poprzedziło złożenie kwiatów pod tablicą „Ku Czci Cywilnych Ofiar II wojny światowej” w Ogrodzie Saskim.
W zorganizowanych przez Urząd do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych (UdSKiOR) obchodach udział wzięli m.in.: kombatanci i weterani walk o niepodległość, reprezentujący Prezydenta RP płk Robert Lach z Biura Bezpieczeństwa Narodowego, gen. dyw. Dariusz Pluta, zastępca Szefa Sztabu Generalnego, gen. bryg. Tomasz Dominikowski, dowódca Garnizonu Warszawa oraz przedstawiciele Dowództwa Generalnego RSZ i Dowództwa Operacyjnego RSZ. Obecny był minister Lech Parell, szef UdSKiOR, przedstawiciele ambasad wielu państw biorących udział w II wojnie światowej. W ceremonii wzięli też udział przedstawiciele rządu i instytucji centralnych, posłowie i senatorowie, żołnierze, przedstawiciele Policji i członkowie organizacji kombatanckich.
Uroczystość rozpoczęło odśpiewanie Mazurka Dąbrowskiego. Asystę honorową zapewnił Pułk Reprezentacyjny WP. Wystawiono Chorągiew Wojska Polskiego oraz sztandary Miasta Warszawy i organizacji kombatanckich. Przy Grobie Nieznanego Żołnierza odbyła się zmiana posterunku honorowego, po której głos zabrał Lech Parell, szef UdSKiOR, który przypomniał, że podczas II wojny światowej śmierć poniosło 50 mln ludzi, w tym 6 mln Polaków. – W Narodowym Dniu Zwycięstwa składam najwyższy hołd polskiemu żołnierzowi, który pomimo wrześniowej klęski w 1939 r. nie złożył broni – powiedział. Podkreślił, że dzisiaj, „żyjąc w niepodległej Polsce, jesteśmy świadomi, jak wiele zawdzięczamy ludziom, których młodość wypełniła wojenna służba”. – Oddając im hołd, pamiętamy o tysiącach poległych i zamordowanych – zachęcał zebranych.
W intencji poległych w walkach i zamordowanych w czasie II wojny światowej została odmówiona modlitwa międzyreligijna przez bp. Wiesława Lechowicza, naczelnego rabina Polski Michaela Schudricha oraz przedstawicieli prawosławnego ordynariatu polowego i ewangelickiego duszpasterstwa wojskowego. – Pomódlmy się w intencji wszystkich, którzy zginęli w obronie naszej Ojczyzny, zwłaszcza podczas II wojny światowej. Polecajmy ich Bożemu miłosierdziu – powiedział biskup polowy, rozpoczynając modlitwę „Ojcze nasz”.
Ceremonia rocznicy kapitulacji Niemiec i końca II wojny światowej w Europie zakończyła się złożeniem wieńców i wiązanek kwiatów oraz defiladą asysty honorowej.
II wojna światowa była największym konfliktem zbrojnym w dziejach świata. Uczestniczyły w niej 72 państwa, a teatrem działań objęte zostały terytoria 40 krajów. W wojnie zginęło ok. 50 mln ludzi. Polska utraciła ok. 5,8 mln obywateli i w ujęciu procentowym były to największe straty na świecie.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.