Warszawa: Msza św. dla żołnierzy i pracowników 1. Bazy Lotniczej
06 października 2015 | 08:46 | kos Ⓒ Ⓟ
Mszą św. w katedrze polowej żołnierze i pracownicy wojska 1. Bazy Lotnictwa Transportowego rozpoczęli święto swej jednostki. Eucharystii przewodniczył ks. płk Bogdan Radziszewski, dziekan Dowództwa Generalnego Rodzajów Sił Zbrojnych.
Ks. ppor. Marcin Janocha, kapelan jednostki powitał dowódcę bazy płk. Dariusza Tatarowskiego, pilotów, personel lotniczy i pracowników cywilnych. We Mszy św. uczestniczył także poczet sztandarowy Stowarzyszenia Lotników Polskich.
Ks. Janocha odczytał list biskupa polowego, gen. bryg. Józefa Guzdka, który obecny był na uroczystej inauguracji roku akademickiego w Dęblińskiej Szkole Orląt.
Ks. płk Bogdan Radziszewski homilię poświęcił rozważaniu duchowego sensu lotniczej dewizy: „Miłość żąda ofiary”. – Znacie dobrze te słowa, znają je wszyscy ludzie w stalowych mundurach – mówił ks. Radziszewski.
Rozważając sens miłości ofiarnej, ks. Radziszewski przywołał przykład postawy Jonasza z czytań liturgicznych. Prorok Jonasz, który dostaje od Boga misję upomnienia zdeprawowanej Niniwy, uchyla się i ucieka do Tarsisz. Na wzburzonym morzu widząc, że tylko ofiara z własnego życia uratuje współpasażerów podróży rzuca się w toń i zostaje połknięty przez rybę a po trzech dniach zostaje wyrzucony przez nią na brzeg. – Tak więc „niechciana służba” przeradza się w ofiarną miłość. Miłość i ofiara to dwa skrzydła, które pozwalają zbliżyć się do wieczności – podkreślił ks. Bogdan Radziszewski.
Także postawa dobrego Samarytanina z Ewangelii pokazuje miłość ofiarną, która wyraża się nie w słowach, ale w czynach – powiedział.
Zdaniem ks. Radziszewskiego do dewizy lotniczej można by dodać słowa: służba żąda miłości, a miłość, żąda ofiary. Służba – to nie liczenie czasu, pieniędzy: czy mi się to opłaca , co z tego będę miał, ale pytanie siebie: co mogę zrobić dla dobra mojej ojczyzny? – podkreślił.
Zachęcił to kontynuowanie pięknego etosu polskiego lotnika. – Liczba „1” w nazwie waszej formacji też zobowiązuje. Bądźcie więc pierwsi w służbie i w miłości do matki ojczyzny – zachęcał.
Po Mszy św. w Katedrze Polowej WP delegacja lotników złożyła wieńce pod lotniczym śmigłem upamiętniającym ofiarę polskich pilotów, znajdującym się u wejścia do katedry polowej.
Drugi wieniec i znicze lotnicy postawili swoim kolegom, ofiarom katastrofy smoleńskiej, w miejscu z ziemią przywiezioną z miejsca katastrofy z 10 kwietnia 2010 r. Przy tablicy z nazwiskami 96. ofiar katastrofy TU-154 lotnicy zaciągnęli wartę honorową.
1. Baza Lotnictwa Transportowego to jednostka wojskowa wchodząca w skład Sił Powietrznych. Powstała na bazie przeformowanej 1. Bazy Lotniczej oraz 36. Specjalnego Pułku Lotnictwa Transportowego i rozpoczęła funkcjonowanie 1 stycznia 2012 r. Do jej głównych zadań należy realizacja transportu powietrznego, obsługa pasażerska naczelnych organów władzy państwowej RP oraz komórek organizacyjnych Ministerstwa Obrony Narodowej, zapewnienie właściwego funkcjonowania Dowództwa Sił Powietrznych i jednostek oraz instytucji pozostających na jej zaopatrzeniu.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.