Warszawa: Msza św. dla żołnierzy i pracowników Dowództwa Generalnego Rodzajów Sił Zbrojnych
19 czerwca 2018 | 17:31 | kos | Warszawa Ⓒ Ⓟ
Biskup polowy Józef Guzdek przewodniczył Mszy św. w katedrze polowej w intencji żołnierzy i pracowników Dowództwa Generalnego Rodzajów Sił Zbrojnych (DG RSZ). – W swoim sumieniu dokonajmy oceny jakości naszego życia i podejmowanej służby – zachęcał w homilii. W czwartek w siedzibie DG RSZ odbędą się główne obchody święta.
Przed Mszą św. gen. dyw. Jan Śliwka, zastępca Dowódcy Generalnego złożył kwiaty w Kaplicy Katyńskiej. Przy ołtarzu stanęły poczty sztandarowe jednostek podległych DG RSZ. Liturgię słowa przygotowali żołnierze DG RSZ.
W homilii bp Guzdek powiedział, że już sama nazwa: „Dowództwo Generalne” mówi o tym, jak ważną pozycję zajmuje ono w strukturze dowodzenia polską armią. – To wielki zaszczyt, ale i wielka odpowiedzialność za powierzone wam zadania podejmowane w trosce o jakość polskich sił zbrojnych. Na kursach generalskich, oficerskich i podoficerskich, podczas wielu szkoleń poznaliście wymagania, które nierozerwalnie łączą się z zajmowanym stanowiskiem. Posiadacie wiedzę nt. przymiotów intelektualnych i moralnych, jakimi powinien odznaczać się każdy oficer i pracownik Dowództwa Generalnego RSZ – powiedział.
Biskup polowy podkreślił, że jako chrześcijanie warto postawić sobie kilka zasadniczych pytań o to, czy żyjemy zgodnie z wyznawaną wiarą i czy potwierdzamy naszą wiarę swoimi czynami? – Tym, co nam szkodzi, a nawet nas ośmiesza w oczach ludzi obojętnych, niewierzących lub wrogo nastawionych do Kościoła jest dostosowanie swoich standardów do tych powszechnie akceptowanych i wprowadzanych w życie – przekonywał bp Guzdek.
Ordynariusz wojskowy podkreślił, że szczególnie niebezpieczne jest „wyznaczanie kolejnych linii podziałów”, „akceptowanie sukcesu kosztem prawdy”, „poniżanie godności człowieka” oraz „chęć przypodobania się przełożonym kosztem bliźniego”. – Bardzo smutne i zarazem gorszące w zachowaniu niektórych chrześcijan jest nieustanne deklarowanie swojej wiary, odwoływanie się do nauki Kościoła, cytowanie Ewangelii i jednocześnie zaprzeczanie tym wartościom swoim postępowaniem. Pycha i zazdrość, podejrzliwość i chęć odwetu, żądza absolutnej władzy i niezgoda, to tylko niektóre z wielu grzechów naszego chrześcijańskiego społeczeństwa – powiedział.
Biskup polowy zachęcał, aby święto DG RSZ stało się okazją do postawienia pytań o jakość życia i służby. – Zgromadzeni w katedrze polowej Wojska Polskiego, jako chrześcijanie, zajrzyjmy we własne serca. W swoim sumieniu dokonajmy oceny naszego życia i jakość podejmowanej służby. Odpowiedzmy sobie na zasadnicze pytanie: Czy jako chrześcijanin, nosząc ten sam mundur, służąc jak inni w strukturach Dowództwa Generalnego, jestem światłem dla innych? A może zwietrzałą solą, która utraciła swój smak? Weźmy sobie do serca zachętę z dzisiejszej Ewangelii: „Bądźcie więc wy doskonali, jak doskonały jest Ojciec wasz niebieski” (Mt 5,47) – zaapelował.
Mszę św. koncelebrowali kapelani Ordynariatu Polowego: ks. płk Bogdan Radziszewski, kapelan DG RSZ, ks. płk Mariusz Tołwiński, proboszcz katedry polowej i ks. kpt. Marcin Janocha, sekretarz biskupa polowego. W Eucharystii uczestniczyło liczne grono generałów, oficerów, podoficerów, żołnierzy i pracowników DG RSZ.
Za sprawowaną Mszę św. i posługę kapelanów w jednostkach wojskowych podziękował bp. Guzdkowi gen. dyw. Jan Śliwka.
DG RSZ powstało w wyniku reformy systemu kierowania i dowodzenia Siłami Zbrojnymi RP z dnia 21 czerwca 2013 r. Reforma zlikwidowała poszczególne dowództwa rodzajów sił zbrojnych i na ich miejsce powołała nowe dowództwo: Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych. Nowo powstałe dowództwo jest następcą prawnym poprzednich dowództw i podlega bezpośrednio ministrowi obrony narodowej.
Dowództwo jest odpowiedzialne za planowanie i realizację zadań mających na celu przygotowanie sił i środków Sił Zbrojnych RP do obrony granic państwa. Ma również za zadanie zapewnić bezpieczeństwo obywateli oraz wsparcie międzynarodowego pokoju w ramach zobowiązań sojuszniczych.
Święto DG RSZ zostało ustanowione na 21 czerwca decyzją ministra obrony narodowej z 27 października 2014 r.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.