Warszawa: Msza św. dla żołnierzy Wojskowego Centrum Geograficznego
13 listopada 2015 | 12:14 | kos Ⓒ Ⓟ
Mszą św. celebrowaną w Katedrze Polowej Wojska Polskiego rozpoczęli święto żołnierze i pracownicy Wojskowego Centrum Geograficznego (WCG). Eucharystii przewodniczył ks. Jan Dohnalik, kanclerz Ordynariatu Polowego. Po Mszy św. delegacja Centrum złożyła kwiaty w Kaplicy Katyńskiej, a żołnierze i pracownicy zwiedzili Muzeum Ordynariatu Polowego mieszczące się w podziemiach katedry.
W homilii ks. Dohnalik podkreślił, że Święto WCG jest okazją do wyrażenia wdzięczności za ich niezwykle ważną służbę na rzecz Polskich Sił Zbrojnych. – Kiedy obchodzimy Święto WCG, to chcemy podziękować Bogu za tą wielką pracę wskazywania drogi tutaj na ziemi, ale tak się składa, że od dawna nakłada się tutaj na ziemi to, co jest wskazaniem geografii ziemskiej i geografii Bożej. To wszystko co kreślimy na naszych planach i mapach wskazuje na Tego, kto przed człowiekiem ukształtował świat, nim człowiek wytyczył drogi, szlaki i gościńce – powiedział kanclerz Kurii.
Ks. Dohnalik zachęcił, aby rozważając przecinanie się geografii ziemskiej i bożej przypomnieć sobie miejsca ważne dla „osobistej geografii zbawienia”. – Takimi miejscami są kościół, w którym zostaliśmy ochrzczeni, miejsce udzielenia sakramentów komunii, bierzmowania i małżeństwa – podkreślił. Dodał, że Boża geografia to także miejsca uświęcone – cel wielu pielgrzymek m.in. Santiago de Cosmpostella, Jasna Góra i Ziemia Święta. – Ważne jest żeby na ziemskich drogach dostrzegać Bożą geografię, działanie Jego łaski i przemienianie ludzkich serc i sumień w tych konkretnych miejscach – powiedział.
Kanclerz Kurii Ordynariatu Polowego życzył zebranym, aby oczami wiary poszukiwali „szlaku Bożej drogi”, zachęcił do korzystania z sakramentów i niezaniedbywania niedzielnej Eucharystii. – Od map i planów, ziemskiej geografii jesteście ekspertami, ale warto tutaj uczyć się wytyczania tych szlaków do nieba, zaczerpnąć siły i mocy, aby tą drogą iść, aby geografia naszego życia była geografią zbawienia – powiedział.
Eucharystię koncelebrowali ks. płk SG Zbigniew Kępa, notariusz Kurii Ordynariatu Polowego i ks. ppłk Władysław Kozicki, proboszcz katedry polowej. We Mszy św. uczestniczyli płk Krzysztof Danilewicz, zastępca szefa Geografii Wojskowej, płk Krzysztof Ziemkiewicz, szef Wojskowego Centrum Geograficznego, oficerowie, podoficerowie, żołnierze i pracownicy cywilni Centrum.
Po Mszy św. delegacja WCG złożyła kwiaty i znicze w Kaplicy Katyńskiej. Służący w WCG żołnierze i pracownicy mieli okazję zwiedzić Muzeum Ordynariatu Polowego mieszczące się w podziemiach katedry.
***
Wojskowe Centrum Geograficzne powstało w roku 2004 z przekształcenia Wojskowego Ośrodka Geodezji i Teledetekcji oraz Oddziału Zabezpieczenia Topograficznego, które powstały w 1951 roku. WCG to jednostka wojskowa odpowiedzialna za zabezpieczenie geograficzne Sił Zbrojnych RP. Jej głównym zadaniem jest realizacja zadań mających na celu zaopatrzenie wojsk w produkty kartograficzne i bazy danych, w formie analogowej i cyfrowej, niezbędne do planowania i prowadzenia działań.
Wojskowe Centrum Geograficzne jest dzisiaj jedną z najnowocześniejszych placówek w Polsce. Nasycenie nowoczesnym sprzętem oraz bogatymi w wiedzę i kwalifikacje ludźmi powoduje, że może wykonać każde zadanie z zakresu geodezji, kartografii, fotogrametrii i teledetekcji zarówno na potrzeby Sił Zbrojnych RP jak i gospodarki narodowej. 2 maja 2011 roku zostało uhonorowane przez Prezydenta RP Bronisława Komorowskiego, Zwierzchnika Sił Zbrojnych flagą, którą otrzymują wyróżniające się jednostki Wojska Polskiego.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.