Warszawa: Msza św. ku czci ofiar zbrodni komunistycznych
18 lipca 2007 | 17:15 | lk//mam Ⓒ Ⓟ
Pamięci ofiar systemu komunistycznego oraz twórców przedwojennej polskiej sowietologii poświęcona była Msza św. odprawiona 18 lipca w warszawskim kościele sióstr wizytek przez kapelana Prezydenta RP ks. prałata Romana Indrzejczyka.
Eucharystię koncelebrowali ks. Artur Awdaljan z Kościoła ormiańsko-katolickiego oraz bazylianin o. Piotr Kuszka z Kościoła greckokatolickiego.
W homilii ks. Indrzejczyk powiedział, że działalność polskich sowietologów „była przykładem narodzin idei dobra, idei służenia tym, którzy cierpieli prześladowania za dążenie do wolności”. – Bóg błogosławi wszelkie idee, które służą dobru ludzi – mówił. – Módlmy się dzisiaj za ofiary systemu komunistycznego oraz za tych, którzy poświęcili swoje życie ideom ujawniania prawdy o komunistycznych zbrodniach. Zachowajmy w pamięci twórców polskiej sowietologii z okresu II Rzeczypospolitej – dodał prezydencki kapelan.
Polecając modlitwie polskich sowietologów okresu międzywojennego, ks. Indrzejczyk wymienił m.in. Stanisława Swianiewicza, Jana Kucharzewskiego i Władysława Wielhorskiego, naukowców skupionych w Instytucie Naukowo-Badawczym Europy Wschodniej, działającym przy Uniwersytecie Stefana Batorego w Wilnie. Po zakończeniu II wojny byli zmuszeni emigrować do Wielkiej Brytanii i USA.
Msza św. co roku towarzyszy Warszawskiej Konferencji Wschodnioeuropejskiej, którą już po raz czwarty organizuje Studium Europy Wschodniej Uniwersytetu Warszawskiego. Trwająca w dniach 15-18 lipca konferencja poświęcona jest dyskusji nad demokratycznymi i autorytarnymi tendencjami w Europie Środkowo-Wschodniej i Południowo-Wschodniej od XVIII wieku do współczesności. Biorą w niej udział znawcy polityki wschodniej i sowietolodzy z Polski i Europy.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.