Warszawa: Msza św. poprzedziła przysięgę podchorążych Wojskowej Akademii Technicznej
27 września 2012 | 19:55 | kos Ⓒ Ⓟ
W przededniu przysięgi podchorążych w kościele Matki Bożej Ostrobramskiej na warszawskim Boernerowie zgromadzili się studenci Wojskowej Akademii Technicznej (WAT) wraz z władzami uczelni, jej kadrą naukowo-dydaktyczną. Mszy św. z ceremoniałem wojskowym, w intencji studentów i kadry tej największej, wojskowej uczelni technicznej w Polsce przewodniczył biskup polowy Józef Guzdek. Do jutrzejszej przysięgi przystąpi 243 podchorążych, wśród nich 30 pań podchorążych.
Przed rozpoczęciem Eucharystii bp Guzdek rozmawiał ze studentami WAT-u. Pytał o ich plany, miejsce urodzenia i zapewniał o swojej modlitwie w ich intencji. Przed ołtarzem stanął poczet sztandarowy wojskowej uczelni. Liturgię słowa przygotowali podchorążowie WAT-u.
– Mam świadomość spotkania z ludźmi, którzy bardzo pragną pełnić służbę wojskową. Wybraliście najlepszą uczelnię, która dba o komplementarność rozwoju człowieka – mówił w homilii bp Guzdek. Biskup polowy podkreślił, że dzisiejsza Eucharystia jest jedną z pierwszych lekcji, kształtujących sumienie w wojskowej uczelni.
Ordynariusz wojskowy podkreślił, że oprócz dbania o kondycję ciała i umysłu, należy dbać o rozwój sumienia. – Ćwiczenie nóg i głowy jest bezcelowe, jeśli nie idzie z nim w parze kształtowanie sumienia. Żeby być żołnierzem trzeba mieć cechy ewangelicznego setnika i jego wrażliwe serce – powiedział. Bp Guzdek zauważył, że "morale i prawe sumienie żołnierza są jednym z najważniejszych przymiotów". – Jakże ważne jest to, byście w przyszłości dowodząc innymi, mieli autorytet moralny i byli pół kroku przed tymi, których wam w przyszłości powierzą – powiedział.
Biskup zachęcał, by studenci nie zniechęcali się trudami zdobywania wiedzy. Zapewniał, z własnego doświadczenia, że najlepiej zapadają w pamięć i są mile wspominani najbardziej wymagający wykładowcy. – Zapamiętajcie, to właśnie im na was najbardziej zależy – podkreślił.
Na koniec życzył im miłych wrażeń z jutrzejszej przysięgi, zapewnił o swojej obecności. – Piszcie piękną historię polskich żołnierzy, polskiego munduru. Na każdego przychodzi jego czas, ten nadchodzący należy do was – powiedział.
Mszę św. koncelebrowali ks. płk Jan Domian, proboszcz wojskowej parafii na Boernerowie oraz kapelani: ks. ppor Ireneusz Biruś i ks. Maksymilian Jezierski.. Obecni byli m. in. płk dr Tadeusz Szczurek, prorektor ds. wojskowych, prof. Jarosław Rutkowski, prorektor ds. kształcenia oraz prof. Krzysztof Czupryński, prorektor ds. naukowych, ponadto dziekani, oficerowie, podchorążowie i studenci WAT.
Po Mszy św. przed popiersiem Jana Pawła II, delegacja władz uczelnianych wraz z duchownymi złożyła kwiaty i zapaliła znicze. Kwiaty złożono także pod tablicą poświęconą ofiarom katastrofy smoleńskiej związanych z Boernerowem.
Obchodząca 61. rocznicę powstania WAT jest renomowaną uczelnią o szczególnym wśród polskich uczelni wojskowych, charakterze. Akademia łączy w sobie wymogi uniwersytetu technicznego ze standardami szkoły oficerskiej kształcącej na najwyższym poziomie kadrę oficerską dla potrzeb Ministerstwa Obrony Narodowej oraz systemu bezpieczeństwa państwa.
Do jej zadań należy również działalność naukowo-badawcza, która obejmuje realizację programów i prac badawczych. Dzięki profesjonalizmowi i nowoczesności rozwiązań, opracowania naukowe z WAT uzyskały ponad tysiąc patentów i praw ochronnych. W ramach prac i programów badawczych WAT współpracuje z czołowymi zakładami przemysłu obronnego oraz z wieloma krajowymi i zagranicznymi ośrodkami naukowo-badawczymi. Współpraca międzynarodowa obejmuje ponad 60 ośrodków badawczych.
Do tej pory mury uczelni opuściło około 50 tys. absolwentów. Wielu z nich zajmowało i zajmuje wysokie stanowiska w administracji państwowej, Wojsku Polskim i gospodarce narodowej. Spośród absolwentów WAT 50 zostało mianowanych generałami. Aktualnie w 6 wydziałach akademickich, na 14 kierunkach studiów i w ponad 50 specjalnościach, zdobywa wiedzę około 9,5 tys. studentów.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.