Drukuj Powrót do artykułu

Warszawa: Msza św. z okazji Dnia Krajowej Administracji Skarbowej

08.09.2017 , kos, Warszawa, 08-09-2017 Ⓒ ℗

Ks. ppłk Mariusz Tołwiński, proboszcz katedry polowej przewodniczył Mszy św. w intencji funkcjonariuszy i pracowników Krajowej Administracji Skarbowej (KAS), obchodzącej dziś swoje święto. Pod zakończonej Eucharystii na pl. Krasińskich odbyła się uroczystość wręczenia sztandaru Izbie Administracji Skarbowej w Warszawie. Sztandar poświęcił ks. mł. insp. Marcin Iżycki, kapelan KAS i dyrektor Caritas Polska.

Na początku Mszy św. zebranych przywitał ks. ppłk Tołwiński. Proboszcz katedry odczytał przesłanie biskupa polowego Józefa Guzdka, skierowane do uczestników uroczystości. Ordynariusz wojskowy podziękował pracownikom służb skarbowych za „wytężoną pracę, profesjonalizm i ofiarność w służbie Państwu Polskiemu”. – Niech chwila wspólnej modlitwy zanoszona do Boga przez pośrednictwo Waszego patrona św. Mateusza będzie źródłem sił i umocni w służbie Rzeczypospolitej. Pragnę zachęcić, abyście swoje życie osobiste i zawodowe budowali na fundamencie mocnej wiary, która pomaga zdobyć się na wielkie poświęcenie i pomaga przetrwać najtrudniejsze chwile – napisał bp Guzdek.

Homilię wygłosił ks. podinsp. Marian Midura, kapelan KAS. Zachęcał w niej, aby funkcjonariusze patrzyli na swoją służbę przez pryzmat powołania. – Ojczyzna wymaga honoru w codziennej służbie. Kto nie służy Ojczyźnie z honorem i godnością, ten nie cofnie się przed zdradą, aferami i łamaniem prawa. KAS stoi na straży bezpieczeństwa finansowego naszego kraju i jego społeczeństwa, czyli każdego z nas. Stoi na straży wartości, dla których warto żyć i które wprowadzają ład w życie każdego człowieka – powiedział.

Nawiązując do uroczystego przekazania sztandaru podkreślił, że jest on symbolem najwyższych wartości, dla których ludzie są gotowi poświęcić wszystko. Przypomniał, że sztandary towarzyszyły Polsce od jej początków jej istnienia. – Wszędzie tam, gdzie nad wojskiem powiewał ten święty znak z białym orłem budziła się nadzieja na zmartwychwstanie naszej ojczyzny – powiedział.

Zachęcił, aby w modlitwach za pośrednictwem patrona celników, św. Mateusza prosić Boga o moc Ducha. – Moc ducha, sumień, serc i charakterów są bardzo potrzebne w naszym życiu. Moc ducha jest potrzebna, aby nie ulec obojętności, rezygnacji i zwątpieniu, czy pokusie „chodzenia na skróty”. Ta moc płynie od Chrystusa i zawiera się w Ewangelii, płynie z życia sakramentalnego, odnawiającego się zwłaszcza w sakramencie pokuty i wyraża się przez udział w Eucharystii – podkreślił. Życzył, funkcjonariuszom, aby byli ludźmi sumienia. Na koniec zawierzył ich służbę św. Mateuszowi.

Na Mszy św. obecni byli wicepremier i minister rozwoju i finansów Mateusz Morawiecki, szef KAS Marian Banaś, sekretarz stanu w Ministerstwie Finansów Wiesław Janczyk, wicewojewoda mazowiecki Artur Standowicz, dyrektorzy i zastępcy Izb Administracji Skarbowej z całego kraju oraz przedstawiciele służb i instytucji współpracujących z Krajową Administracją Skarbową, m.in. płk Wojciech Zapalski, szef pionu wojskowego Ordynariatu Polowego.

Przed błogosławieństwem za sprawowaną Eucharystię ks. ppłk Tołwińskiemu podziękował dyrektor Izby Administracji Skarbowej w Warszawie Robert Antoszkiewicz.

Po zakończonej Eucharystii na pl. Krasińskich, pod Pomnikiem Powstania Warszawskiego odbyła się uroczystość wręczenia sztandaru Izbie Administracji Skarbowej w Warszawie. Sztandar z rąk wicepremiera Morawieckiego odebrał dyrektor Antoszkiewicz. Uroczystość była także okazją do wręczenia nominacji na wyższego stopnie i stanowiska służbowe oraz uhonorowania odznaczeniami państwowymi zasłużonych funkcjonariuszy i pracowników KAS.

KAS powstała z połączenia administracji podatkowej, kontroli skarbowej i Służby Celnej. Została powołana ustawą z dnia 16 listopada 2016 r. Głównym zadaniem Krajowej Administracji Skarbowej jest pobór należności podatkowych i celnych oraz kontrola prawidłowości realizacji obowiązków związanych z daninami publicznymi. Jednym z podstawowych celów KAS jest walka z wyłudzeniami podatku VAT. Działalność KAS nadzoruje minister finansów. 28 lutego 2017 r. w przeddzień inauguracji działalności KAS biskup polowy Józef Guzdek poświęcił sztandar Krajowej Administracji Skarbowej.

Wersja do druku
Portal eKAI prezentuje część tekstów publikowanych w płatnym serwisie agencyjnym Katolickiej Agencji Informacyjnej.
Nasza strona internetowa używa plików cookies (tzw. ciasteczka) w celach statystycznych, reklamowych oraz funkcjonalnych.