Warszawa: Msza w intencji Ojczyzny
03 maja 2009 | 13:01 | awo / maz Ⓒ Ⓟ
W warszawskiej archikatedrze rozpoczęła się uroczysta Msza św. w intencji Ojczyzny, której przewodniczy abp Kazimierz Nycz.
Uczestniczą w niej najwyższe władze państwowe z prezydentem RP Lechem Kaczyńskim z małżonką na czele oraz przedstawiciele władz miasta z prezydent Hanną Gronkiewicz-Waltz. Dziś przypada 218. rocznica uchwalenia Konstytucji 3 Maja.
Biskup polowy WP Tadeusz Płoski powiedział w kazaniu, że „Konstytucja ta słusznie może się szczycić pierwszeństwem na kontynencie europejskim”. – Wyprzedziła ją tylko amerykańska Konstytucja Stanów Zjednoczonych, która do dzisiaj jest ustawą zasadniczą tego wielkiego Mocarstwa – dodał
Mówiąc, że 3 Maja jest dziś największym świętem Polaków przypomniał, że „dzieło Sejmu Czteroletniego stało się inspiracją dla wszystkich pokoleń żyjących w niewoli, pomogło nam przetrwać zabory i pomaga także dzisiaj”.
Według biskupa polowego, najważniejsze postanowienia tamtej Konstytucji nie straciły nic na aktualności. „Wręcz przeciwnie – mówił – mamy dziś, w czasach znowu wolnej Rzeczypospolitej, długą drogę do przebycia, zanim tak zrozumiemy wolność, jak rozumiało ją pokolenie Kołłątaja i Konarskiego i zanim nasza organizacja władz państwowych dorówna tamtej, ustanowionej przed dwustu osiemnastu laty” – stwierdził bp Płoski.
Po Mszy, w południe na Placu Zamkowym odbędzie się pokaz musztry paradnej oraz defilada z udziałem pododdziałów rekonstrukcyjnych i pocztów sztandarowych. Następnie przedstawiciele najwyższych władz państwowych, wojska, organizacji politycznych i społecznych złożą wieńce na Grobie Nieznanego Żołnierza.
Uchwalona w 1791 roku Konstytucja 3 Maja uchodzi w Polsce za drugą na świecie (po amerykańskiej) i pierwszą w Europie ustawę regulującą organizację władz państwowych oraz prawa i obowiązki obywateli.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.