Drukuj Powrót do artykułu

Upamiętnienie 78. rocznicy agresji sowieckiej na Polskę

17.09.2017 , Warszawa / kos / mz, wer Ⓒ ℗

Sample Fot. TT / IPN

Mszą św. polową w Muzeum Katyńskim uczczono pamięć o ofiarach dokonanej przed 78 lat agresji sowieckiej na Polskę. Modlitwie przewodniczył biskup polowy Józef Guzdek. W homilii ordynariusz wojskowy podkreślił, że drogą do przerwania spirali nienawiści, której efektem była agresja sowiecka, są prawda i przebaczenie. Podczas uroczystości bp Guzdek został uhonorowany Krzyżem Miednoje 1940 przez Stowarzyszenie Rodzina Policyjna 1939.

Eucharystia rozpoczęła się od wprowadzenia sztandaru Wojska Polskiego oraz odśpiewania Mazurka Dąbrowskiego.

W homilii bp Guzdek przypomniał, że decyzja o agresji sowieckiej zapadła dużo wcześniej niż we wrześniu 1939 r. – Stalin dotknięty klęską z roku 1920 postanowił wykonać wyrok na Polsce. Wspomnę, że w tym roku przypada 80. rocznica tzw. „operacji polskiej”, przeprowadzonej przez NKWD w latach 1937–1938. W tamtym czasie brutalnym represjom zostały poddane dziesiątki tysięcy polskich rodzin zamieszkałych za wschodnią granicą Rzeczpospolitej – powiedział. Bp Guzdek przytoczył statystki operacji, podkreślił, że podczas jej trwania zamordowano 111 tys. obywateli polskich. – To szokujące liczby: zginęło wtedy pięć razy więcej Polaków niż podczas zbrodni katyńskiej – powiedział.

Ordynariusz wojskowy podkreślił, że żądza zemsty była jednak większa, czego wyrazem było dokonanie zbrodni katyńskiej oraz liczne wywózki na Sybir, za koło podbiegunowe, w głąb Rosji, m.in. do Kazachstanu. – Ale to też nie był koniec golgoty polskiego narodu. Już od 1944 r. Sowieci na nowo poczuli się gospodarzami kraju nad Wisłą. Do dziś z różnych miejsc wydobywamy doczesne szczątki i przywracamy pamięć o tych, którzy nie zgadzając się na nową niewolę podjęli walkę, płacąc cenę więzienia, zsyłki na Sybir i składając swoje życie na ołtarzu wolności – powiedział.

Czytaj także: Senatorowie upamiętnią 70. rocznicę urodzin bł. ks. Jerzego Popiełuszki

Bp Guzdek podkreślił, że napaść sąsiada ze Wschodu 17 września 1939 r. nie była jednorazowym wydarzeniem, ale kontynuacją zbrodni na polskim narodzie, a jej zasadniczym motywem była nienawiść, żywiona przez sprawującego totalitarną władzę Józefa Stalina. – Ponieważ Polacy byli odporni na sowietyzację, nie porzucali swych tradycji i zwyczajów oraz nie poddawali się procesowi ateizacji – musieli zginąć. W otchłani stalinowskiego szaleństwa znikały całe polskie rodziny, nie pozostawał nikt, kto mógłby podjąć obowiązek przekazania prawdy następnym pokoleniom – powiedział.

Biskup polowy podkreślił, że nie wystarczy przypominać wydarzeń z naszej historii, ale trzeba pytać co należy uczynić, „aby przerwać tę spiralę nienawiści, chęci odwetu i zemsty”. – Ewangelia podpowiada, że na te schorzenia duszy człowieka, ludów i narodów są dwa skuteczne lekarstwa: prawda i przebaczenie. Jezus powiedział wprost: „Poznacie prawdę, a prawda was wyzwoli” – od nienawiści, niechęci i pragnienia zemsty. Więcej – prawda jest warunkiem wolności! Tylko dzięki niej można zamykać nawet najtrudniejsze rozdziały w życiu osobistym i rodzinnym, narodowym i pomiędzy zwaśnionymi narodami – powiedział.

Bp Guzdek podkreślił, że drugim elementem jest przebaczenie. Przywołał słowa homilii bł. ks. Jerzego Popiełuszki, wygłoszonej w Bydgoszczy, w dniu jego porwania 16 października 1984 r. „Prośmy Chrystusa Pana, (…) by nasze codzienne życie było przepełnione prawdą; abyśmy w naszym codziennym życiu okazywali męstwo w walce o wartości prawdziwie chrześcijańskie; byśmy byli wolni od lęku, zastraszenia, ale przede wszystkim od żądzy odwetu i przemocy” – przypomniał słowa męczennika bp Guzdek.

Zdaniem ordynariusza wojskowego te słowa „w życiu wielu osób przyniosły piękny owoc wierności Bogu, który wzywa do wychodzenia poza krąg wzajemnej nienawiści w stronę przebaczenie i pojednania”. – Słuchacze bł. ks. Jerzego w godzinie jego męczeńskiej śmierci zdali egzamin z wierności chrześcijańskim wartościom – powiedział. Przypomniał, że wierni uczestniczący we Mszy 30 października w kościele św. Stanisława Kostki, podczas której ogłoszono wiadomość o odnalezieniu ciała zamordowanego księdza, trzykrotnie za kapłanem powtórzyli słowa, zawarte w Modlitwie Pańskiej: „i odpuść nam nasze winy, jako i my odpuszczamy naszym winowajcom”. – To była chrześcijańska odpowiedź na niechrześcijański czyn morderców – powiedział bp Guzdek.

Na koniec bp Guzdek podkreślił, że te słowa powtórzone podczas Mszy św. w Muzeum Katyńskim są wezwaniem do weryfikacji prawdy o jakości naszego chrześcijaństwa. – Obyśmy brakiem przebaczenia, pielęgnowaniem nienawiści nie zamykali Bogu drogi do odpuszczenia naszych win – powiedział.

We Mszy św. uczestniczyli m.in. marszałek Senatu Stanisław Karczewski, minister obrony narodowej Antoni Macierewicz, generałowie WP i poczty sztandarowe. Obecni byli przedstawiciele środowisk sybirackich i katyńskich, kombatanci, żołnierze, harcerze oraz mieszkańcy stolicy.

W przemówieniu po zakończeniu Eucharystii min. Antoni Macierewicz podkreślił, że 17 września Rosja dokonała kolejnego rozbioru Polski. – To, co się wówczas zdarzyło, to co się wówczas stało, ten nieprawdopodobny w dziejach akt rozbioru Europy, zniszczenia państw od Estonii aż po Morze Czarne – Estonii, Łotwy, Litwy, Polski, Rumunii, był nie tylko ciosem w plecy wszystkich którzy odbudowywali po wielkiej, I wojnie światowej ład społeczny i narodowy, którzy odbudowywali Europę, tak by mogła w pokoju leczyć rany straszliwego czasu 1914-1921, ale był znakiem nadejścia nowego czasu, czasu totalitaryzmu, czasu walki z Bogiem i człowiekiem, walki z ładem narodowym i ludzkim, który niósł z sobą system komunistyczny Rosji bolszewickiej i [system] hitlerowski, Niemiec, Rzeszy Niemieckiej – powiedział. Dodał, że refleksja, pochylenie się nad tą straszliwą datą 17 września 1939 r. „jest naszym szczególnym obowiązkiem” – powiedział szef MON.

Zdaniem prezes Federacji Rodzin Katyńskich Izabelli Saryusz-Skąpskiej, przebaczenie możliwe jest tylko na poziomie osobistym, a nie instytucjonalnym. Przestrzegła, że największym zagrożeniem dla pamięci o ofiarach Golgoty Wschodu są banał i patos.

W czasie uroczystości członkowie Stowarzyszenia Rodzina Policyjna 1939 r. odznaczyli „Krzyżem Miednoje 1940” bp. Józefa Guzdka. Odczytane zostały listy od Marszałka Sejmu i prezesa IPN.

Delegacje złożyły kwiaty w Epitafium Katyńskim i rozpoczęło się spotkanie Rodzin Katyńskich z ministrem Macierewiczem.

Czytaj także: Bp Guzdek modlił się przy grobach obrońców Polski z września 1939 r.

17 września 1939 roku Armia Czerwona, łamiąc pakt o nieagresji, wkroczyła na tereny II Rzeczpospolitej, położone na wschód od linii Narew-Wisła-San. Był to efekt tajnego paktu Ribbentrop-Mołotow, podpisanego 23 sierpnia 1939 roku w Moskwie, który ustalał “strefy interesów Niemiec i ZSRR” na terytorium Polski.

Uzasadniając wkroczenie Armii Czerwonej na tereny Polski rząd sowiecki stwierdził w specjalnej nocie, że „ZSRR nie może pozostać obojętny na fakt, że zamieszkująca terytorium Polski pobratymcza ludność ukraińska i białoruska, pozostawiona własnemu losowi, stała się bezbronna. Wobec powyższych okoliczności Rząd Sowiecki polecił Naczelnemu Dowództwu Armii Czerwonej, aby nakazało wojskom przekroczyć granicę i wziąć pod swoją opiekę życie i mienie ludności Zachodniej Ukrainy i Zachodniej Białorusi…”.

Związek Sowiecki zagarnął obszar o powierzchni ponad 190 tys. km kw. z ludnością liczącą ok. 13 mln.

Po napaści ZSRR na Polskę aresztowano ponad 200 tys. Polaków; oficerów, policjantów, ziemian i prawników. Wszystkim obywatelom II Rzeczpospolitej narzucono obywatelstwo radzieckie. Masowe wywózki na Syberię objęły około 1 mln 350 tys. Polaków.

Około 22,5 tys. oficerów, policjantów oraz urzędników państwowych zostało zamordowanych na Wschodzie. Miejsca pochówku ponad 7 tys. z nich są nieznane.

Wersja do druku

Przeczytaj także

17 września 2017 13:31

„Wybieram. Jestem tatą” – trwa kampania społeczna Tato.Net

Portal eKAI prezentuje część tekstów publikowanych w płatnym serwisie agencyjnym Katolickiej Agencji Informacyjnej.
Nasza strona internetowa używa plików cookies (tzw. ciasteczka) w celach statystycznych, reklamowych oraz funkcjonalnych.