Warszawa: nowe władze Federacji Rodzin Katyńskich
25 listopada 2013 | 13:15 | kos Ⓒ Ⓟ
Obradujące w Warszawie walne zebranie Federacji Rodzin Katyńskich dokonało wyboru nowych władz i podsumowało swoją dotychczasową działalność. W inauguracji i zamknięciu trwającego od soboty dwudniowego spotkania, odbywającego się w Katedrze Polowej Wojska Polskiego w Warszawie, wziął udział bp polowy WP Józef Guzdek. Ordynariusz wojskowy odprawił Mszę św. i wygłosił kazanie dla ponad 50 delegatów Federacji Rodzin Katyńskich z całej Polski.
W homilii bp Guzdek dziękował członkom Rodzin Katyńskich za przechowanie pamięci o ofiarach zbrodni. – Wasz cel i podejmowane działania najpełniej opisują dwa słowa: prawda i pamięć. Żaden z was nie poddał się presji a nawet prześladowaniom władz. Nie daliście się też niczym przekupić. Żaden nie zdezerterował. Jako żołnierze Chrystusa stanęliście do boju w imię troski o prawdę i sprawiedliwość – powiedział bp Guzdek.
Biskup polowy wyraził uznanie Rodzinom Katyńskim za pragnienie poznania pełnej prawdy o wydarzeniach sprzed 73 lat. – Wierzycie, że prawda was wyzwoli z bólu i niechęci do katów i ich mocodawców. Pragniecie także ocalić pamięć o pomordowanych, których sowiecka władza i jej wspólnicy – także na polskiej ziemi, chcieli powtórnie zabić, skazując na niepamięć i zapomnienie – podkreślił biskup polowy.
Ordynariusz wojskowy wyraził radość, że kolejne pokolenia Polaków, dzięki pracy Federacji mogą poznać prawdę o Katyniu i innych miejscach zbrodni sowieckiej. Podkreślił, że Rodziny Katyńskie czeka jeszcze wielka praca, „by do końca rzetelnie wyjaśnić historię każdego rodaka, który cierpiał więzienie i zesłanie oraz zginął tylko dlatego, że był Polakiem”. – Przekażcie, jak to tylko możliwe, najpełniejszą wiedzę młodszemu pokoleniu. Przekażcie też pytania, na które szukacie odpowiedzi – zaapelował biskup polowy.
W trakcie obrad walnego zebrania Federacji na stanowisko Prezesa Zarządu ponownie została wybrana Izabella Sariusz-Skąpska, od wielu lat zaangażowana w działalność Federacji, córka Andrzeja Sariusz-Skąpskiego, poprzedniego prezesa organizacji, który zginął w katastrofie smoleńskiej. Przewodniczącym Rady Federacji Rodzin Katyńskich został Marcin Zawadzki. Podczas obrad wybrani zostali także członkowie Rady, Zarządu i Komisji Rewizyjnej Federacji Rodzin Katyńskich.
– Stała się rzecz o którą postulowaliśmy przez lata, do obu gremiów: zarówno do Zarządu, jak i do Rady weszli przedstawiciele następnego pokolenia. Jest już więcej wnuków i pojawili się prawnukowie, którzy chcą kontynuować pracę swoich dziadków i pradziadków – powiedziała Izabella Sariusz-Skąpska. Podkreśliła, że przed kolejną, trzyletnią kadencją władz Federacji stoi wyzwanie przygotowania obchodów 75. rocznicy zbrodni katyńskiej. – Cały czas myślę o tym czwartym cmentarzu katyńskim, o Bykowni, która ma najkrótszą historię, a która nie jest jeszcze wystarczająco zakorzeniona w świadomości społecznej – powiedziała.
Prezes Federacji podkreśliła, że choć formalnie członków Rodzin Katyńskich jest około 5000, to osób dotkniętych skutkami zbrodni jest znacznie więcej, bo przecież każda rodzina, z której zginął na Wschodzie choć jeden jej członek, jest spadkobiercą tradycji i pamięci o tej sowieckiej zbrodni. – Stąd – jak podkreśliła Federacja nosi w tytule wyraz „rodzina”.
– Często do Federacji przychodzą prawnukowie i krewni ofiar zbrodni katyńskiej chcąc przekazywać nam archiwa swoich starszych krewnych, zajmujących się sprawami zbrodni katyńskiej. Ja wtedy odpowiadam, że teraz ty musisz się tym zająć. I choć często początkowo przyjmowane jest to ze zdziwieniem, to coś się w tych ludziach budzi. Myślę, że tych „budzących się” będę witała w naszych szeregach coraz więcej – powiedziała.
Prezes Federacji Rodzin Katyńskich zwróciła uwagę, że choć ostatni wyrok Europejskiego Trybunału Praw Człowieka w Strasburgu jest dla rodzin ofiar niekorzystny, bo odmówił oceny rosyjskiego śledztwa w sprawie mordu, to podkreśla i demaskuje na arenie międzynarodowej brak woli współpracy strony rosyjskiej z Trybunałem. Dodała, że Rodziny Katyńskie dalej będą upominać się o prawdę o zbrodni katyńskiej.
Podczas obrad zebrani mogli obejrzeć film dokumentalny poświęcony pamięci por. Janiny Lewandowskiej, artystki, pilota szybowców i samolotów, córki gen. Józefa Dowbor-Muśnickiego, jedynej kobiety, która po aresztowaniu przez sowietów wraz z innymi oficerami została zamordowana w Katyniu.
Pierwszego dnia obrad bp Guzdek celebrował Mszę św. dla uczestników walnego zebrania w Kaplicy Katyńskiej znajdującej się w katedrze polowej.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.