Warszawa: nuncjusz rekonsekrował kościół konsekrowany przez A. Rattiego
09 września 2012 | 21:58 | mag Ⓒ Ⓟ
Niech dobre i intensywne przeżycie Roku Wiary będzie waszym dziękczynieniem Bogu za remont kościoła parafialnego – zachęcał wiernych abp Celestino Migliore. Nuncjusz apostolski w Polsce przewodniczył dziś uroczystej Mszy św. w kościele Zmartwychwstania Pańskiego na warszawskim Targówku, w czasie której nastąpiła rekonsekracja świątyni, będącej wotum za odzyskanie przez Polskę niepodległości w 1918 roku. W liturgii wziął także udział biskup warszawsko-praski abp Henryk Hoser.
Nawiązując w homilii do historii powstania kościoła nuncjusz apostolski w Polsce zaznaczył, że w jego symboliczny tytuł wpisana jest nie tylko przeszłość, ale także i przyszłość całej parafii. – Jak pokazał chociażby sam projekt odbudowy – należy ona do ludzi solidarnych, którzy potrafią brać odpowiedzialność nie tylko za siebie, własne rodziny, ale również za innych, za społeczności, w których przyszło im żyć, za sąsiadów, za lepszy los nowych pokoleń, które przyszły na świat już w nowej rzeczywistości – podkreślił abp Migliore.
– Z nadzieją patrzy na piękną działalność waszej wspólnoty parafialnej, a szczególnie Stowarzyszenie „Dzieci Targówka”, integracyjnego punktu przedszkolnego przy poradni małżeńskiej – zaznaczył watykański dyplomata.
Wyrażając uznanie dla religijności mieszkańców parafii Zmartwychwstania Pańskiego, nuncjusz zauważył: „u was nie tylko w kościele czy waszych domach można zobaczyć krzyż. On jest obecny na waszych ulicach a nawet na przydrożnych kapliczkach”.
Jak zaznaczył, jest to „ten sam krzyż z którego Jezus przemówił do św. Franciszka prosząc go aby ratował z ruin kościół św. Damiana. Franciszek odbudował tamtą świątynię i parę jeszcze innych, ale tez włączył się w budowanie Kościoła jako wspólnoty dając mu nowy oddech: prostoty i umiarkowania”.
Po Mszy św. została poświęcona Droga Krzyżowa umieszczona na zewnątrz kościoła oraz otwarto galerie „Lokomotywa” i „Spinacz” prowadzone przez Stowarzyszenie RIS Praca.
Renowacja kościoła Zmartwychwstania Pańskiego i przylegających do niego budynków była współfinansowana z funduszy unijnych w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Mazowieckiego.
Świątynia ta jest szczególnie związana z osobą nuncjusza apostolskiego w Polsce. Została zbudowana przed prawie stu laty przez ówczesnych parafian, w większości kolejarzy a została konsekrowana przez nuncjusza Achillesa Rattiego. W 85 rocznicę tamtego wydarzenia parafię tę odwiedził pierwszy nuncjusz po upadku komunizmu – abp Józef Kowalczyk, a obecnie rekonsekracji świątyni dokonał aktualny przedstawiciel Stolicy Apostolskiej w Polsce – abp Celestino Migliore.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.