Drukuj Powrót do artykułu

Warszawa: duszpasterstwo młodzieży i cyfrowa transformacja

05.12.2017 , Warszawa / archwwa.pl / bd Ⓒ ℗

Sample Fot. pixabay.com

“W głównej mierze zwrócono uwagę na szanse dla duszpasterstw i konkretną rolę, którą Kościół musi spełniać” – powiedział po spotkaniu Rady Duszpasterstwa ks. Przemysław Śliwiński, rzecznik prasowy archidiecezji warszawskiej. Członkowie Rady rozmawiali m.in. o młodzieży w świecie nowych mediów.

O młodzieży i duszpasterstwie w świecie nowych mediów obradowała Rada Duszpasterska Archidiecezji Warszawskiej.

Kard. Kazimierz Nycz wyjaśnił, że na taki temat naprowadziła jedna z debat Dziedzińca Dialogu, “Człowiek 2.0”, która odbyła się w Centrum Nauki Kopernik, jak również podczas listopadowych obrad w Rzymie Papieskiej Komisji ds Kultury. “Truizmem jest powiedzieć, że większość informacji młodzież czerpie z internetu. Kto ma dziś większy wpływ na młodzież? Czy dawne autorytety, czy też nowe: blogerzy i youtuberzy?”.

Do dyskusji wprowadzili prof. Marek Niezgódka, wykładowca informatyki oraz fizyk, prof. Krzysztof Meissner.

“Wnioski, które można sformułować po obradach Rady Duszpasterskiej, to oczywiście i te negatywne, pokazujące zagrożenie, jakie niesie za sobą uzależnienie behawioralne od technologii, informacji, jak również negatywne zmiany, które w naturalny sposób wynikają z nadchodzącego przełomu o charakterze cywilizacyjnym” – relacjonował ks. Przemysław Śliwiński, rzecznik prasowy archidiecezji warszawskiej.

“Jednak w głównej mierze zwrócono uwagę na szanse dla duszpasterstw i konkretną rolę, którą Kościół musi spełniać – dodał rzecznik archidiecezji. – Chodzi przede wszystkim o szeroko pojętą edukację medialną, skierowaną nie tylko do młodzieży, ale przede wszystkim do rodziców, nie ograniczającą się do edukacji o charakterze technologicznym, lecz pogłębiającą zdolności krytycznego wyboru. A duszpasterstwo młodzieży czasu cyfrowej transformacji to nie tylko konieczność, ale i niezwykła szansa dla duszpasterzy”.

Podkreślono także konieczność wzmacniania tzw. mediów refleksyjnych oraz istnienia małych rzeczywistych grup duszpasterskich, które otwierają możliwość rzeczywistego kontaktu.

Rada Duszpasterska Archidiecezji Warszawskiej przy kard. Kazimierzu Nyczu w obecnej kadencji 2013-2018 składa się z 29 osób. Członkami wchodzącymi z urzędu w skład tego grona są trzej biskupi pomocniczy, rektor Papieskiego Wydziału Teologicznego, kanclerz oraz dyrektorzy wydziałów duszpasterstwa rodzin i duszpasterstwa dzieci i młodzieży w Kurii Metropolitalnej Warszawskiej.

Ponadto z nominacji kard. Nycza w skład Rady wchodzą jeszcze 22 osoby: 4 księży w tym dwóch zakonnych: jezuita i dominikanin, 15 świeckich w tym dwa małżeństwa oraz 3 siostry zakonne.

Wersja do druku

Przeczytaj także

05 grudnia 2017 09:43

Posługa spowiedników w Adwencie - cuda bez rozgłosu

Portal eKAI prezentuje część tekstów publikowanych w płatnym serwisie agencyjnym Katolickiej Agencji Informacyjnej.
Nasza strona internetowa używa plików cookies (tzw. ciasteczka) w celach statystycznych, reklamowych oraz funkcjonalnych.