Warszawa: obchody srebrnego jubileuszu czasopisma „List do Pani”
24 lutego 2018 | 17:05 | Warszawa / mag Ⓒ Ⓟ
Troska o wartości oraz pielęgnowanie prawdziwej tożsamości kobiety, matki, Polki – to naczelne zdania które przyświecały przez 25 lat miesięcznikowi „List do Pani”. Dziś redakcja czasopisma świętował na warszawskiej Pradze swój srebrny jubileusz. Zainaugurowała go msza św. pod przewodnictwem ks. prof. Romualda Jaworskiego po której odbył się program poetycko-muzyczny. Przypomniano również historię periodyku.
– Dziękujemy za głęboką i konsekwentną linię ukazującą godność człowieka i rolę kobiety w społeczeństwie – powiedział w homilii ks. prof. Romuald Jaworski. Podsumowując dotychczasowy dorobek czasopisma duchowny zwrócił uwagę na wkład miesięcznika w pielęgnowanie pozytywnego wzorca kobiety i jej tożsamości jako matki i Polki. – Wiele artykułów przez lata ukazywało nam piękno zakorzenienia w tradycji, w kulturze, w rodzinie oraz w Ojczyźnie stając się inspiracją dla kolejnych pokoleń. To jest jedna z największych wartości, którą udało się przez te lata wypracować i za którą trzeba Bogu dziękować – powiedział kaznodzieja.
Zaapelował by stając wobec współczesnych wyzwań cywilizacyjnych i trendów kultury nie zdezerterować i nie zamknąć się w wąskim kręgu sympatyków. – Trzeba umieć dostrzec cały kontekst w którym przyszło nam funkcjonować, a wiec zarówno ruchy feministyczne, jak i ideologię gender – jednym słowem to wszystko co nas zalewa niszcząc zdrową tkankę narodu jaką jest młode pokolenie. Choć ulega ono lansowanym współcześnie trendom, to jednak nie wolno nam się od nich odwrócić – potępiając ich wybory, czy sposób myślenia – ostrzegł duchowny. Podkreślił, że zadaniem redakcji jest wytrwałe ukazywanie tego co rzeczywiście buduje człowieka jako ludzką osobę.
Zdaniem ks. Jaworskiego jednym z wyzwań stojącym obecnie przed czasopismem jest również odmłodzenie zespołu. – Młodzi mają często zdecydowanie więcej odwagi i nie boją się stawiać głębokich i często niewygodnych pytań. Naszym zadanie będzie wspieranie ich swoją rozwagą, doświadczeniem oraz wskazywanie na wartości, które nie przemijają i których potrzebujemy by przetrwać jako naród – powiedział kaznodzieja.
Uroczystości uświetnił program poetycko-muzyczny podczas którego przypomniano historię periodyku w tym zwłaszcza ludzi którzy go tworzyli.
Miesięcznik związany jest ze środowiskiem katoliczek skupionych wokół Podkomisji Episkopatu ds. Duszpasterstwa Kobiet. Pierwszy egzemplarz „Listu do Pani” ukazał się w lutym 1993 roku i adresowany był do kobiet, łączących nowoczesność z chrześcijańskimi wartościami. – W ciągu 25 lat udało nam się rozwinąć pismo z ośmiu do czterdziestu pięciu stron, wzbogacone o kolorową okładkę, zdjęcia oraz interesujących autorów wśród których jest psycholog – ks. Romuald Jaworski, doktor medycyny Marek Kośmicki, pisarz i filmowiec Piotr Wojciechowski, oraz Barbara Wachowicz – powiedziała red naczelna Maria Wilczek.
Przypomniała, że na początku „List do Pani” wydawany był zaledwie w tys. egzemplarzy podczas gdy obecnie ukazuje się w nakładzie 4.5 tys.- Wciąż dużym wzywaniem jest dla nas bark dużego dystrybutora co poszerzyłoby grono czytelników.
Mówiąc o planach na przyszłość Maria Wilczek zapewniła, że utrzymany zostanie dział ukazujący sylwetki kobiet. – Tyle jest wspaniałych postaci zarówno współczesnych jak i żyjących w przeszłości które mogą służyć przykładem pokazując nam jak kształtować dom, jak budować wzajemne relacje w rodzinie, czy jak pomóc w rozwoju dziecku by wyrosło na mądrego dojrzałego człowieka. Chcemy powiedzieć naszym czytelniczkom, że życie jest piękne, że warto otworzyć się na sztukę, na przyrodę, że warto coraz głębiej poznawać samą siebie a więc swoje wnętrze z jego mocnymi i słabszymi stronami by właściwie nimi pokierować. Chcemy również pokazać, że kobieta ma również głos w debacie publicznej a wiec by miała własne zdanie i umiała zająć określone stanowisko kiedy zachodzi tego potrzeba – powiedziała Maria Wilczek.
W 2009 r. „List do Pani” otrzymał nagrodę specjalną im. Włodzimierza Pietrzaka za propagowanie małżeństwa i rodziny.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.