Warszawa: odsłonięto tablicę ku czci Ryszarda Kaczorowskiego
18 września 2010 | 14:00 | lk/ms Ⓒ Ⓟ
Tablicę poświęconą Ryszardowi Kaczorowskiemu, ostatniemu Prezydentowi II Rzeczypospolitej Polskiej, odsłonięto w sobotę 18 września na warszawskim Mokotowie. W uroczystości wziął udział prezydent Bronisław Komorowski, tablicę poświęcił prymas senior kard. Józef Glemp.
Na uroczystości obecni byli także weterani z II Korpusu generała Władysława Andersa, harcerze i parlamentarzyści.
Tablicę z zielonego granitu odsłonięto na ścianie kamienicy przy al. Niepodległości 163, gdzie Ryszard Kaczorowski mieszkał w latach 1998-2010. Dokonali tego: wdowa po Ryszardzie Kaczorowskim, Karolina, prezydent Bronisław Komorowski, prezydent stolicy Hanna Gronkiewicz-Waltz, burmistrz dzielnicy Mokotów Jan Rasiński, Jan Ciechanowski p.o. Kierownika Urzędu ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych oraz gen. Wiesław Grudziński, dowódca Garnizonu Warszawa. Pod tablicą złożono także wieńce kwiatów.
Poświęcenia tablicy dokonał prymas senior kard. Józef Glemp w asyście o. Kazimierza Kubackiego, proboszcza mokotowskiej parafii pw. św. Andrzeja Boboli. „Poświęcając tę tablicę, przywołujemy postać śp. Ryszarda Kaczorowskiego, ostatniego prezydenta II Rzeczpospolitej. W miejscu, w którym mieszkał, przebywając w Warszawie, pragniemy upamiętnić jego szlachetną osobę i piękne życie, miłość do ojczyzny w walce i cierpieniu, wiernej służbie narodowi i państwu, i miłości do Boga żyjącego w Kościele” – mówił kard. Glemp.
„Dziękując za przykład, jaki pozostawił prezydent Ryszard Kaczorowski, prosimy, aby z Twojej hojności otrzymał nagrodę, którą Ty, z dobroci swojej przeznaczyłeś dla wypełniających zamysły Twojej Świętej Opatrzności” – modlił się prymas senior.
W osobistej refleksji prymas Glemp przypomniał, że prezydent Kaczorowski łączył w sobie dwie cnoty chrześcijańskie: prostotę i dostojność. „Umiał być prezydentem z poczuciem pełnionego urzędu, a jednocześnie wobec każdego człowieka być bliski i przystępny” – dodał prymas senior. – Ponadto, będąc człowiekiem świeckim, potrafił być człowiekiem bardzo religijnym. Niech będzie jego imię błogosławione jako wzór dla następnych pokoleń – stwierdził kard. Glemp.
W krótkim przemówieniu prezydent Komorowski podkreślił, że ostatni prezydent RP na uchodźstwie łączył swoją postacią bliskie każdemu Polakowi idee Polski przedwojennej oraz Polski, której niepodległość udało się odzyskać po 1989 r. Dodał, że Ryszard Kaczorowski zyskał sympatię wszystkich Polaków, pokazując m.in., jak trzeba się cieszyć z odzyskanej demokracji i wolności obywatelskiej.
Władysław Bartoszewski, pełnomocnik Premiera RP ds. Dialogu Międzynarodowego określił prezydenta Kaczorowskiego jako „człowieka z jednej bryły, jednego kruszcu”, dostojnego i pełniącego swój urząd z godnością oraz szacunkiem. – Z racji swojej drogi życiowej był bezdyskusyjnie wielkim autorytetem. Jestem szczęśliwy, że należałem do jego zaufanych znajomych – dodał Bartoszewski.
Hanna Gronkiewicz-Waltz nazwała Ryszarda Kaczorowskiego „żywym pomnikiem całej historii XX wieku”.
Ryszard Kaczorowski był ostatnim prezydentem RP na uchodźstwie, od 19 lipca 1989 roku do 22 grudnia 1990 roku. 22 grudnia 1990 roku, w dniu zaprzysiężenia Lecha Wałęsy na prezydenta III RP, przekazał mu insygnia władzy prezydenckiej. Zginął 10 kwietnia w katastrofie samolotu prezydenckiego pod Smoleńskiem.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.