Drukuj Powrót do artykułu

Warszawa: ogłoszono nominacje do Nagrody TOTUS 2007

26 września 2007 | 15:59 | im//mam Ⓒ Ⓟ

Nominacje do Nagrody TOTUS 2007 ogłoszono 26 września w Warszawie. Wyróżnienia przyznawane w czterech kategoriach – charytatywnej, osiągnięć kultury chrześcijańskiej, promowania nauczania Jana Pawła II i medialnej – zostaną wręczone 13 października.

Nominacje przedstawiono podczas konferencji prasowej w siedzibie Sekretariatu Konferencji Episkopatu Polski w Warszawie. Abp Tadeusz Gocłowski, przewodniczący Rady Fundacji Dzieła Nowego Tysiąclecia – która jest głównym organizatorem Dnia Papieskiego – zaznaczył, że wprawdzie najważniejszy w obchodach Dnia poświęconego propagowaniu osoby i nauczania Jana Pawła II jest wymiar duchowy, to jednak istotny jest także jego wymiar kulturalny.

Nagroda TOTUS jest wyrazem wdzięczności dla Papieża-Polaka za kulturalny aspekt jego działalności i nauczania. Arcybiskup zwrócił uwagę, że w centrum zainteresowania Ojca Świętego był człowiek i podobnie jest z kategoriami przyznawania nagród, które uzupełniają się nawzajem.

W kategorii “Promocja Człowieka, Praca Charytatywna oraz Edukacyjno-Wychowawcza” nominowani zostali:
Siostra Ewa Ranachowska USKJ – Przez szereg lat zaangażowana w pracę wychowawczą wśród dziewcząt, koordynatorka projektu Promocja Zawodowa Dziewcząt z obszarów strukturalnego bezrobocia, od 2004 r. zaangażowana w projekt Przeciwdziałania Prostytucji Przymuszonej i Handlowi Ludźmi “Nadzieja”.

Instytut Studiów nad Rodziną UKSW
Instytut Studiów nad Rodziną, założony przez Ks. Abp. Kazimierza Majdańskiego, istnieje od 1975 r. Instytut zajmuje się działalnością naukowo-badawczą i dydaktyczną w dziedzinie nauk o rodzinie. Powstanie Instytutu inspirowane było przekonaniem o konieczności stworzenia naukowego ośrodka interdyscyplinarnych studiów nad małżeństwem i rodziną. W chwili powstawania była to pierwsza tego typu placówka naukowa w świecie.
Instytut stale prowadzi prace naukowe i dydaktyczne. Wychował 2700 absolwentów, współpracuje z wieloma uczelniami w Polsce i za granicą.

Janina Mirończuk
Pielęgniarka, założycielka i dyrektor Zespołu Opieki Paliatywnej im. Jana Pawła II – Hospicjum “Światło” w Toruniu.

W kategorii “Osiągnięcia w dziedzinie kultury chrześcijańskiej” nominację otrzymali:
Stanisław Rodziński – Artysta malarz, popularyzator chrześcijańskiej myśli o sztuce, profesor Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie. W całokształcie bardzo bogatego dorobku malarskiego artysty (ponad 100 wystaw indywidualnych) szczególne miejsce zajmują obrazy o treści religijnej.

Marek Budzyński – Architekt, profesor Politechniki Warszawskiej, autor wielu realizacji architektonicznych (Biblioteka Uniwersytetu Warszawskiego, siedziba Sądu Najwyższego w Warszawie, Kościół Wniebowstąpienia Pańskiego w Warszawie, Opera i Filharmonia Podlaska w Białymstoku).

Andrzej Zoll – Prawnik, profesor Uniwersytetu Jagiellońskiego, pełnił funkcje Przewodniczącego Państwowej Komisji Wyborczej (1990-93), sędziego Trybunału Konstytucyjnego (1989-97, od 1993 prezesa TK), Rzecznika Praw Obywatelskich (2000-2006).
Ks. Waldemar Sondka – Rektor kościoła środowisk twórczych w Łodzi, organizator Festiwalu Kultury Chrześcijańskiej, założył i kieruje teatrem “Logos”, który od 1990 r. przedstawił ponad 1000 spektakli, w tym 157 spektakli zagranicznych.

Nominowani w kategorii “Propagowanie nauczania Ojca Świętego Jana Pawła II” to:
Abp Henryk Muszyński oraz Forum Świętego Wojciecha – organizatorzy Zjazdów Gnieźnieńskich. Tradycję organizowania Zjazdów Gnieźnieńskich, w nawiązaniu do Zjazdu z roku 1000, jako ważnych wydarzeń w dziedzinie duchowej i politycznej w skali europejskiej, podjął Metropolita Gnieźnieński abp Henryk Muszyński.

Z jego inicjatywy 3 czerwca 1997 r., w tysięczną rocznicę śmierci św. Wojciecha odbył się II Zjazd Gnieźnieński, towarzyszący papieskiej pielgrzymce do Ojczyzny. Uczestniczył w nim Ojciec Święty Jan Paweł II i siedmiu prezydentów państw Europy Środkowej i Wschodniej. Kolejne Zjazdy – w roku bieżącym odbył się VII Zjazd – są bezpośrednią realizacją i popularyzacją nauczania Jana Pawła II, określającego miejsce Kościoła w Europie. Od IV Zjazdu (rok 2003) organizatorem zjazdów gnieźnieńskich jest Forum Świętego Wojciecha.

Fundacja Konrada Adenauera w Polsce – Fundacja Konrada Adenauera jest niemiecką instytucją edukacyjną i polityczną o profilu chrześcijańsko-demokratycznym. Fundacja działa na całym świecie, świadomie odwołując się do wartości chrześcijańskich. Od 1989 roku Fundacja Konrada Adenauera jest reprezentowana w Polsce za pośrednictwem Przedstawicielstwa w Warszawie.

Fundacja Konrada Adenauera, jako instytucja chadecka, kieruje się w swojej działalności przekonaniem Jana Pawła II, który powiedział, że autentyczna demokracja możliwa jest “tylko w Państwie prawnym i w oparciu o poprawną koncepcję osoby ludzkiej”. Tak rozumiana autentyczna demokracja potrzebuje “spełnienia koniecznych warunków, jakich wymaga promocja zarówno poszczególnych osób, przez wychowanie i formację w duchu prawdziwych ideałów, jak i “podmiotowości” społeczeństwa, przez tworzenie struktur uczestnictwa oraz współodpowiedzialności” (encyklika Centesimus annus nr 46). I to właśnie stanowi zasadniczy cel działalności Fundacji Konrada Adenauera.

Grzegorz Polak – Dziennikarz i redaktor. Od początku swojej działalności dziennikarskiej (1978 r.) zajmuje się popularyzacją nauczania Jana Pawła II. Relacjonował wszystkie pielgrzymki Ojca Świętego do Polski. Od 1999 r. wydał szereg pozycji (książki, serie wydawnicze, inserty do gazet) poświęconych Papieżowi i łącznym nakładzie ponad 80 mln egzemplarzy.

Centrum Dialogu i Modlitwy w Oświęcimiu – współtworzone przez ks. Manfreda Deselarsa Centrum prowadzi działalność przez organizowanie różnego rodzaju spotkań, często międzynarodowych, dorocznych seminariów “u progu Auschwitz” (od 1997), rekolekcji i dni modlitwy oraz przez towarzyszenie ludziom odwiedzającym teren dawnego obozu koncentracyjnego oraz przez wydawnictwa, m.in. utrwalające dorobek spotkań odbywanych w Centrum. Centrum działa w Polsce, lecz zakres jego oddziaływania obejmuje faktycznie ludzi z całego świata.

Zgodnie z przyjętą nazwą Centrum stało się ważnym miejscem modlitwy i głębokiego dialogu, w którym uczestniczą byli więźniowie, chrześcijanie, Żydzi, ludzie młodzi i starsi, przybywający z Polski, Niemiec i innych krajów. Przeżyte w atmosferze stworzonej przez Centrum spotkanie z “Auschwitz” wywołuje pytania o Boga, zło, powołanie, odpowiedzialność, winę i przebaczenie, o stosunki polsko-niemieckie i chrześcijańsko-żydowskie. Wspólna modlitwa chrześcijan i Żydów w tym miejscu jest wielkim znakiem nadziei.

Wydawnictwo “Biały Kruk” – Wydawnictwo, które powstało 10 lat temu, co roku publikuje wysokiej jakości albumy o tematyce religijnej, głównie związane z osobą i nauczaniem Ojca Świętego Jana Pawła II. Wydawnictwa albumowe były tłumaczone na języki: angielski, francuski, niemiecki, włoski, szwedzki, węgierski i bułgarski. Po śmierci Jana Pawła II Wydawnictwo opublikowało monumentalne, dwutomowe dzieło “Dzień po dniu. Ilustrowane kalendarium Wielkiego Pontyfikatu 1978 – 2005”, a obecnie realizuje 27 tomową edycję “Dzieje Wielkiego Pontyfikatu Jana Pawła II”.

W kategorii “TOTUS medialny” do nagrody nominowani są:
Redakcja miesięcznika “Więź” – Obchodzące w tym roku 50-lecie działalności pismo zajmuje się najważniejszymi problemami życia religijnego, społeczno-politycznego, kulturą i historią. “Więź” pragnie służyć pojednaniu, przezwyciężaniu uprzedzeń i stereotypów (między narodowościami, wyznaniami, religiami). Jego programowym założeniem jest wspieranie rozwoju społeczeństwa obywatelskiego.

Zespół realizujący program “Anna Dymna – spotkajmy się” – Autorski program telewizyjny Anny Dymnej ukazuje się na antenie TVP 2 od 2003 roku, przyciągając kilkusettysięczną widownię. Jak mówi autorka każdy program to spotkanie “ze światem, który bardzo chciałaby zrozumieć i zbliżyć się do niego, światem ludzi niepełnosprawnych”. Jest to zawsze rozmowa, w czasie której poruszane są problemy dotykające każdego człowieka – miłość, akceptacja, samotność, szczęście, wiara i nadzieja.

Portal internetowy OPOKA – Portal www.opoka.org.pl – laboratorium wiary i kultury działa już od prawie 10 lat. Obok bogatego serwisu, informującego o działalności Kościoła w Polsce i na świecie, jest tu zgromadzona obszerna dokumentacja m.in. nauczania Ojca Świętego Jana Pawła II.
W tym roku OPOKA uruchomiła nowatorski serwis PIELGRZYMKI – można było na wirtualnej mapie obserwować pielgrzymki zdążające z różnych stron Polski na Jasną Górę. Również w tym roku OPOKA uruchomiła Serwis Edukacji Ekonomicznej. OPOKA jest nowoczesnym multimedialnym i interaktywnym portalem, odwiedzanym co miesiąc prawie milion razy.

Kwartalnik “Pismo Poświęcone Fronda” – “Fronda” jest kwartalnikiem ogólnopolskim o charakterze społeczno-religijno-kulturalnym. Tematyka pisma koncentruje się wokół spraw duchowych, moralnych wyborów, przed którymi staje dzisiejszy chrześcijanin. Redaktorzy “Frondy” podejmują też działania preewangelizacyjne, także poza łamami pisma. W latach 1994 – 2001 “Fronda” realizowała program telewizyjny, w którym poruszała ważne tematy społeczne i religijne. Obszarem działania jest również strona www.fronda.pl .

Redakcja miesięcznika “List” – Miesięcznik poświęcony duchowości, ukazujący się od 23 lat. Wydawany w formie magazynu ilustrowanego, mówi o różnych sprawach religijnych, nie omijając trudnych, bez moralizatorstwa i propagandy, w sposób erudycyjny, ale nie hermetyczny.

Drogi Czytelniku,
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.
Wersja do druku
Nasza strona internetowa używa plików cookies (tzw. ciasteczka) w celach statystycznych, reklamowych oraz funkcjonalnych. Możesz określić warunki przechowywania cookies na Twoim urządzeniu za pomocą ustawień przeglądarki internetowej.
Administratorem danych osobowych użytkowników Serwisu jest Katolicka Agencja Informacyjna sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie (KAI). Dane osobowe przetwarzamy m.in. w celu wykonania umowy pomiędzy KAI a użytkownikiem Serwisu, wypełnienia obowiązków prawnych ciążących na Administratorze, a także w celach kontaktowych i marketingowych. Masz prawo dostępu do treści swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu, a także prawo do przenoszenia danych. Szczegóły w naszej Polityce prywatności.