Pieśni nabożne za powstańców warszawskich
31 lipca 2023 | 18:25 | mrk, dg | Warszawa Ⓒ Ⓟ
Na spotkanie śpiewacze pod hasłem „Śpiewamy pieśni nabożne za Powstańców Warszawskich” w środę 2 sierpnia o 18.00 zaprasza Fundacja bł. Władysława z Gielniowa. Dawne pieśni, które wybrzmią pod figurą Matki Boskiej Pasawskiej na Krakowskim Przedmieściu, będą modlitwą za poległych w wolnościowym zrywie.
– W obchody już 79. rocznicy Powstania Warszawskiego nasza fundacja włącza się w charakterystyczny dla siebie sposób – tworząc okazję do spotkania z muzyką dawną. Dlatego zapraszamy wszystkich, którym bliskie jest środowisko powstańcze, na wspólne śpiewanie dawnych, tradycyjnych pieśni. Co warto podkreślić, kształtowały one pobożność również uczestników Powstania – mówi w rozmowie z KAI Piotr Ulrich, prezes Fundacji Błogosławionego Władysława z Gielniowa.
W repertuarze znajdą się zarówno tradycyjne pieśni żałobne, jak i te o Męce Pańskiej oraz o Matce Bożej. To między innymi „Ty któryś gorzko na krzyżu umierał” oraz „Gwiazdo jasności”. Utwory te błagają o miłosierdzie Boże dla zmarłych czy też tłumaczą tajemnice pasyjne. Kontakt z takimi tekstami może skłaniać do refleksji i prowadzić do lepszego zrozumienia wiary przodków.
Śpiew poprowadzą kantorzy ze Scholi Cantorum Beati Vladislai, męskiego zespołu śpiewaczego, który oprócz regularnej posługi liturgicznej organizuje spotkania z muzyką dawną. Nabożeństwo to skierowane jest nie tylko do osób, które zaplanowały wcześniej w nim swój udział, lecz także do tych, którzy postanowią dołączyć do niego spontanicznie. Może być to dla nich przeżycie modlitewne lub doświadczenie kulturalne.
Więcej szczegółów organizatorzy udostępnili na Facebooku.
Fundacja Błogosławionego Władysława z Gielniowa została założona przez kantorów Scholi Cantorum Beati Vladislai, w trosce o muzykę liturgiczną Kościoła łacińskiego, która jest częścią jego duchowej tożsamości. Podstawowym celem Fundacji jest kultywowanie tradycyjnych form muzyki sakralnej, w szczególności chorału gregoriańskiego i tradycyjnych pieśni nabożnych. Oprócz tego prowadzone są działania upowszechniające tradycję i zwyczaje liturgiczne Kościoła oraz jego historię i kulturę.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.