Warszawa: pogrzeb symbolicznej matki Nieznanego Żołnierza
28 maja 2016 | 12:58 | kos Ⓒ Ⓟ
Biskup Polowy Józef Guzdek będzie przewodniczył w poniedziałek 30 maja uroczystościom pogrzebowym śp. Jadwigi Zarugiewicz, symbolicznej matki Nieznanego Żołnierza, pochowanego na placu Piłsudskiego. Uroczystości rozpoczną się o godz. 11.00 Mszą św. w katedrze polowej w Warszawie (ul. Długa 13/15). Pogrzeb odbędzie się około godz. 12.30 na Cmentarzu Wojskowym na Powązkach.
Jadwiga Zarugiewicz z domu Karczewska, urodziła się w Kutach w 1878 roku w rodzinie polskich Ormian. W 1900 r. wyszła za mąż za Andrzeja Zarugiewicza, pracownika banku. W 1901 w Kutach przyszedł na świat ich pierworodny syn, Konstanty. W listopadzie 1918 roku Konstanty Zarugiewicz wziął udział w obronie Lwowa. Zginął 17 sierpnia 1920 roku w bitwie z bolszewikami pod Zadwórzem. Z uwagi na heroiczną postawę naszych żołnierzy bitwa pod Zadwórzem nazywana jest polskimi Termopilami. Rodzinie Zarugiewiczów, mimo licznych prób, nie udało się odnaleźć ciała, najprawdopodobniej Konstanty został pochowany we wspólnej żołnierskiej mogile. Za bohaterstwo okazane na polu chwały został pośmiertnie odznaczony Krzyżem Srebrnym Orderu Wojennego Virtuti Militari.
W roku 1925, wzorem innych państw europejskich, w Polsce, w arkadach Pałacu Saskiego urządzono Grób Nieznanego Żołnierza w Warszawie, który miał symbolizować wszystkich poległych w walce o wolność i niepodległość Ojczyzny. Do wskazania trumny z ciałem Nieznanego Żołnierza, poproszono właśnie Jadwigę Zarugiewiczową, matkę jednego z Orląt Lwowskich.
Po wybuchu II wojny światowej Zarugiewiczowa opuściła Lwów, tułała się po krewnych, przebywała w Nisku, Rabce (tam zmarł jej mąż), była w Krakowie, wyjechała do Białegostoku, gdzie przebywał jej syn Wacław. Pod koniec życia trafiła do domu opieki w Suwałkach, gdzie zmarła w 1968 roku w wieku 90 lat. Została pochowana na cmentarzu parafialnym w Suwałkach.
13 maja 2016 roku szczątki ekshumowano i przeniesiono do Warszawy. Ostatecznym miejscem spoczynku Jadwigi Zarugiewicz – Matki Nieznanego Żołnierza – będzie kwatera B11 Cmentarza Wojskowego na Powązkach, na której pochowani są żołnierze Wojska Polskiego polegli w latach 1919-1920.
Organizatorem pochówku jest Rada Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.