Drukuj Powrót do artykułu

Warszawa: polscy żołnierze rozpoczęli pielgrzymkę do Lourdes

13 maja 2018 | 18:01 | kos | Warszawa Ⓒ Ⓟ

Poranną Mszą św. celebrowaną w katedrze polowej przez ks. ppor. Daniela Piejko, wikariusza katedry polowej rozpoczęła się pielgrzymka polskich żołnierzy do Lourdes. Żołnierze wezmą udział w rozpoczynającej się w piątek 60. Międzynarodowej Pielgrzymce Wojskowej w Lourdes, w tym roku weźmie w niej udział 14 tys. mundurowych z 40 krajów, w tym 150 polskich żołnierzy.

W homilii podkreślił, że w przypadającej dziś, w uroczystość Wniebowstąpienia Pańskiego Ewangelii, obecny jest motyw rozstania Chrystusa ze swoimi uczniami. Mówił o tym, że rozstania bywają różne. Są takie, które rozrywają serce, a proces leczenia zdaje się nie mieć końca oraz takie, które kończą się w atmosferze pogodzenia, ale zawsze czas po rozstaniu jest czasem trudnym. – Chrystus odchodząc do nieba, znikając apostołom z oczu sprawił, że możemy szukać Go w naszym wnętrzu, dostrzec Go w drugim człowieku, w jego obliczu – tam, gdzie jest On realnie obecny dzięki Duchowi świętemu. Dlatego można powiedzieć, że rozstanie z Nim paradoksalnie przybliżyło Go do nas – wyjaśniał ks. Piejko.

Mszę św. koncelebrowali ks. ppor. Mateusz Korpak oraz ks. mjr Marcin Czeropski, którzy wraz z żołnierzami udają się do Lourdes. W Eucharystii uczestniczył gen. dyw. Jan Śliwka, zastępca Dowódcy Generalnego Rodzajów Sił Zbrojnych, który wraz z gen. bryg. Adamem Joksem będzie reprezentował kadrę dowódczą Wojska Polskiego w Lourdes w dn. 18–20 maja.

Na czas pielgrzymki błogosławieństwa pątnikom w mundurach udzielił ks. płk Mariusz Tołwiński, proboszcz katedry polowej. – Bardzo cieszymy się, że pielgrzymka ma swój początek w katedrze polowej, matce kościołów Ordynariatu Polowego – powiedział. – Bardzo was proszę, abyście polecali Panu Bogu nasze ordynariatowe sprawy, sprawy Ojczyzny, sprawy waszych rodzin, a także tych, którzy cierpią, bo poprzez to sanktuarium Pan Bóg szczególnie udziela łask chorym. Życzę pokoju, bezpiecznej drogi i wracajcie szczęśliwie – powiedział proboszcz katedry.

Po zakończeniu Mszy św. przed Pomnikiem Powstania Warszawskiego pielgrzymi ustawili się do pamiątkowej fotografii.
Z Warszawy w drogę udała się tylko część liczącej około 150 osób pielgrzymki, pozostali dołączą do nich po drodze. Wśród żołnierzy i pracowników wojska są podchorążowie z uczelni wojskowych, a także weterani misji pokojowych. Towarzyszyć będzie im pięciu kapelanów ordynariatu polowego.

Do Lourdes pielgrzymi przybędą w środę wieczorem. Wcześniej odwiedzą, m.in. Kaiserslautern, Lyon i Carcassonne. – To niezwykle ważne i piękne spotkanie żołnierzy z całego świata – powiedział w rozmowie z KAI ks. ppłk Robert Krzysztofiak, przewodnik pielgrzymki. Jak podkreślił ks. Krzysztofiak żołnierze modlą się w trakcie jej trwania o wszelkie potrzebne łaski dla całej społeczności mundurowej.

– Wiele osób biorących udział w pielgrzymce podkreśla, że jest ona dla nich okazją do nabrania sił duchowych. Nie bez znaczenia jest tu miejsce, do którego pielgrzymujemy – sanktuarium Matki Bożej w Lourdes, w którym wiele osób doświadcza łaski uzdrowienia. W tym roku chcemy jako społeczność żołnierska podziękować za 100-lecie odzyskania przez Polskę niepodległości i godnie reprezentować nasz kraj. Mamy nadzieję, że dzięki spotkaniom z żołnierzami innych państw będziemy mogli szerzej opowiedzieć o historii naszej Ojczyzny – podkreślił kapelan.

W piątek pielgrzymi wezmą udział w ceremonii otwarcia 60. Międzynarodowej Pielgrzymki Wojskowej w Lourdes. W programie przewidziano również, m.in. nabożeństwo Drogi Krzyżowej oraz spotkanie z Polonią w miasteczku Idron, Mszę św. w miejscu objawień maryjnych, tzw. Grocie Massabielle, procesję maryjną ze światłami oraz Eucharystię w Bazylice pw. św. Piusa X z udziałem pielgrzymów z całego świata. Żołnierze odwiedzą także grób francuskiej poetki, filantropki i polonofilki Rosy Bailly w Pau. Polscy żołnierze są odpowiedzialni za uroczystość zakończenia pielgrzymki, która odbędzie się w niedzielę 20 maja. Do kraju wrócą 24 maja.

Wersja do druku
Portal eKAI prezentuje część tekstów publikowanych w płatnym serwisie agencyjnym Katolickiej Agencji Informacyjnej.
Nasza strona internetowa używa plików cookies (tzw. ciasteczka) w celach statystycznych, reklamowych oraz funkcjonalnych.