Warszawa: powitanie uczestników Rajdu Katyńskiego
20 września 2010 | 13:34 | aos, lk/ms Ⓒ Ⓟ
Oficjalna uroczystość powitania uczestników 10. Rajdu Katyńskiego odbędzie się w sobotę, 2 października o godz. 12.00 przy Grobie Nieznanego Żołnierza na Placu Piłsudskiego w Warszawie. Wcześniej o godz. 10.00 odprawiona będzie Msza św. w Katedrze Polowej Wojska Polskiego.
X Międzynarodowy Motocyklowy Rajd Katyński wyruszył w sobotę 28 sierpnia z Placu Piłsudskiego w Warszawie, a zakończył się 18 września. W tym roku trasę 6 tys. kilometrów szlakiem Polaków pomordowanych na Wschodzie pokonało ponad 120 motocyklistów z całej Polski i z zagranicy. Tegoroczny Rajd Katyński zorganizowało Stowarzyszenie Międzynarodowy Motocyklowy Rajd Katyński.
Tegoroczna trasa rajdu przebiegła przez Litwę, Białoruś, Rosję, Ukrainę i Polskę. Motocykliści przejadą szlakiem miejsc pamięci pomordowanym na Wschodzie Polakom, m.in. przez Wilno, Mińsk, Mohylew, Katyń, Miednoje, Moskwę, Kursk, Charków, Bykownię, Kamieniec Podolski i Hutę Pieniacką, gdzie odbył się międzynarodowy zlot motocyklowy. Uczestnicy przez Lwów powrócili do Warszawy.
X Rajd Katyński, jak co roku, rozpoczęła uroczystość przygotowana przez Garnizon Warszawski Wojska Polskiego. Wyjeżdżających pożegnał ks. Stanisław Żarski, administrator Ordynariatu Polowego Wojska Polskiego, a towarzyszyli im bliscy osób pomordowanych na Wschodzie oraz powstańcy Warszawy. W tym roku w Rajdzie Katyńskim udział wzięła rekordowa liczba uczestników. Na trzytygodniowy wyjazd zdecydowało się 127 osób, większość z nich pojechała po raz pierwszy.
– Już po raz dziesiąty jedziemy na Wschód, aby spotkać się z żyjącymi tam Polakami, straszliwie doświadczonymi przez historię, którzy tak jak i my ogromnie kochają Polskę i tęsknią za nią. Chcemy oddać hołd pomordowanym na Wschodzie polskim bohaterom, odwiedzić miejsca dla nas Polaków najważniejsze – wyjaśniał Wiktor Węgrzyn, komandor Rajdów Katyńskich, ich pomysłodawca i organizator.
Jednym z najważniejszych miejsc miejsce na trasie tegorocznego rajdu był teren lotniska Siewiernyj pod Smoleńskiem, gdzie 10 kwietnia br. miała miejsce katastrofa samolotu prezydenckiego. Wśród ofiar tej tragedii było 5 członków Komitetu Honorowego Stowarzyszenia Międzynarodowego Motocyklowego Rajdu Katyńskiego: Ryszard Kaczorowski, Janusz Kurtyka, gen. Franciszek Gągor, Janusz Krupski i Maciej Płażyński.
Motocykliści złożyli tam wieniec i oddali hołd tym, którzy zginęli. Stamtąd pojechali na groby polskich oficerów pomordowanych w katyńskim lesie.
Ważnym punktem Rajdów Katyńskich jest pomoc Polakom na Wschodzie, w tym polskim dzieciom i ich opiekunom. Dzięki zebranym datkom podczas zlotu motocyklowego organizowanego na Jasnej Górze Stowarzyszenie Międzynarodowy Motocyklowy Rajd Katyński wsparł finansowo przyjazd białoruskich dzieci do Polski. Ufundowano także mundurki dla polskich harcerzy na Wschodzie, wyposażono w polskie książki kilkanaście bibliotek na Wschodzie. Dzięki ofiarom powstały dwa pomniki Jana Pawła II na Białorusi (w Szumielinie i Miorach). Na Wschód pojechały także zabawki i pluszowe misie przywiezione przez motocyklistów na jasnogórski zlot.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.