Warszawa: powtórny pogrzeb gen. Stanisława Kopańskiego, dowódcy 3 Dywizji Strzelców Karpackich, obrońcy Tobruku (zapowiedź)
01 grudnia 2023 | 19:50 | kos | Warszawa Ⓒ Ⓟ
Powtórny pogrzeb gen. Stanisława Kopańskiego, dowódcy 3 Dywizji Strzelców Karpackich, wsławionego m.in. obroną Tobruku odbędzie się w środę w Warszawie. Ceremonię pogrzebową na Cmentarzu Wojskowym na Powązkach poprzedzi Msza św. sprawowana w katedrze polowej Wojska Polskiego o godz. 11. Wraz z generałem pochowana zostanie jego małżonka, Jadwiga Kopańska. Do Polski wrócą także prochy ppłk. Stefana Eichlera i jego małżonki, Felicji Eichler.
Organizatorem uroczystości jest Fundacja „Pomoc Polakom na Wschodzie” im. Jana Olszewskiego we współpracy z Kancelarią Prezesa Rady Ministrów, Ministerstwem Obrony Narodowej oraz Ambasadą RP w Londynie. Fundacja zainicjowała i współorganizowała w ubiegłym roku pogrzeb Prezydentów RP na uchodźstwie.
Uroczystości związane z pogrzebem gen. Stanisława Kopańskiego rozpoczną się w najbliższą niedzielę 3 grudnia w Londynie. Pożegnanie oficerów oraz ich małżonek odbędzie się o godz. 15:00 w kościele pw. św. Andrzeja Boboli w Londynie. W ceremonii weźmie udział ambasador RP Piotr Wilczek, delegacja rządowa pod przewodnictwem ministra Jana Dziedziczaka, Pełnomocnika Rządu ds. Polonii i Polaków za Granicą, członkowie rodzin oficerów oraz przedstawiciele Polonii.
W środę o godz. 11 w katedrze polowej Wojska Polskiego (ul. Długa 13/15) odprawiona zostanie Msza św. żałobna, po której (ok. godz. 13) nastąpi odprowadzenie i pochówek na Cmentarzu Wojskowym na Powązkach (kwatera C).
***
Stanisław Kopański – twórca Brygady Karpackiej i bohater Tobruku
Stanisław Kopański urodził się w rosyjskim Petersburgu w 1895 r. Brał udział w wojnie polsko-bolszewickiej, w szturmie na Wilno w 1919 r. stracił oko, stąd jego przydomek „Jednooki”.
W 1923 r. uzyskał dyplom inżyniera dróg i mostów. Od 1927 r. studiował w École Supérieure de Guerre w Paryżu. Był, jak większość dyplomowanych przedwojennych oficerów, bardzo zdolny, wykształcony i obyty w wielu dziedzinach. Po wkroczeniu do Polski Sowietów
17 września 1939 r. ewakuował się do Rumunii. Następnie dotarł do Francji. Wiosną 1940 r. został współtwórcą i dowódcą Samodzielnej Brygady Strzelców Karpackich w Syrii, a następnie w Palestynie. W tym samym roku został awansowany na stopień generała brygady. Od sierpnia do grudnia 1941 r. brał udział w obronie Tobruku, a później w walkach o Gazalę i Bardię (Libia).
We wrześniu 1942 r. objął dowództwo 3 Dywizji Strzelców Karpackich, której trzon stanowili żołnierze wcześniejszej Samodzielnej Brygady Strzelców Karpackich. Po śmierci gen. Władysława Sikorskiego w katastrofie gibraltarskiej (4 lipca 1943) gen. Stanisław Kopański mianowany został szefem Sztabu Naczelnego Wodza Polskich Sił Zbrojnych na Zachodzie.
Był odznaczony m.in. Orderem Virtuti Militari kl. IV i V, Orderem Polonia Restituta, Krzyżem Walecznych (dwukrotnie) oraz Złotym Krzyżem Zasługi. Po wojnie władze komunistyczne pozbawiły go obywatelstwa polskiego. Zmarł w Londynie w 1976 r. i został pochowany na tamtejszym cmentarzu Northwood.
Stefan Eichler – legionista, żołnierz Andersa, minister
Stefan Eichler urodził się w 1892 r. w Sosnowcu. Od wczesnej młodości angażował się w walkę o niepodległość Polski – był związany ze Związkiem Strzeleckim, a następnie walczył w Legionach Polskich. W okresie międzywojennym pełnił służbę w Wojsku Polskim. Po wybuchu II wojny światowej został aresztowany przez Sowietów i wywieziony na terytorium ZSRR, skąd wrócił jako żołnierz armii generała Andersa. Po zakończeniu działań wojennych udzielał się politycznie wśród polskiej emigracji w Wielkiej Brytanii. Zmarł w 1980 r. i został pochowany na cmentarzu Morden w Londynie.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.