Warszawa-Praga: Statuetki „Skrzydła Anioła” dla wolontariuszy
06 grudnia 2016 | 09:15 | mag Ⓒ Ⓟ
Osiem statuetek „Skrzydła Anioła” rozdano 5 grudnia podczas uroczystej Gali Wolontariatu na stołecznej Pradze. W ten sposób z okazji Międzynarodowego Dnia Wolontariusza Caritas Diecezji Warszawsko-Praskiej uhonorowała swoich współpracowników.
Nagrody wręczono w pięciu kategoriach m.in. Parafialny Zespół Caritas, Szkolne Koła Caritas oraz osoby indywidualne. – Wasza oddanie w służbie najbardziej potrzebującym jest dla nas świadectwem Bożej obecności w tym świecie – powiedział abp Hoser, wyrażając wdzięczność wolontariuszom.
Bp warszawsko-praski nazwał jednostki Caritas szkołą życia, która uczy prawdziwego człowieczeństwa. – Niesiona przez was pomoc ma zawsze charakter osobowy. Podobnie jak Samarytanin z ewangelicznej przypowieści, w sposób bezinteresowny ofiarowujecie konkretnemu człowiekowi swój czas, zdolności, swój trud, a także swoje pieniądze – zauważył abp Hoser.
Podkreślił, że jedynie poprzez dar z samego siebie człowiek dojrzewa do pełni człowieczeństwa. – Naśladujemy wówczas samego Boga, który wszystko cokolwiek czyni, zawsze robi bezinteresownie, Wszystko bowiem, co otrzymujemy od Niego jest darem Jego Miłości – zaznaczył duchowny.
Zwrócił również uwagę na wychowawczą rolę Szkolnych Kół Caritas. – Nie wystarczy dziś wychowanie poprzez zabawę, konieczne wydaje się również ukazanie młodemu człowiekowi wymiaru ofiary, a więc wyrobienia w nim postawy dawania czegoś z siebie – może to być czas, umiejętności, ale najważniejszym i najpiękniejszym darem, który składa się innym, jest własna osoba. Niesłychanie istotne jest samo bycie z człowiekiem cierpiącym – powiedział abp Hoser.
W kategorii Parafialny Zespół Caritas statuetkę otrzymał zespół z parafii Narodzenia Najświętszej Maryi Panny w Mińsku Mazowieckim. – Widząc ludzką biedę nie można pozostać obojętnym, dlatego staramy się pomagać na tyle, na ile możemy – dzieliły się wolontariuszki. Na co dzień pomagają zarówno rodzinom w trudnej sytuacji ekonomicznej, jak i osobom starszym i schorowanym. – Największą radością jest spotkanie kogoś, kto wyszedł już na prostą i mówi – ja już dam sobie radę sam – powiedziały.
Spośród Szkolnych Kół Caritas nagrodę główną otrzymali wolontariusze ze Szkoły Podstawowej nr 12 w Otwocku. Zbierają oni pieniądze na Alfonsinę z Rwandy, którą adoptowali duchowo, organizują paczki świąteczne, kawiarenki oraz przedstawienia, które wystawiają w miejscowym Domu Opieki, co owocuje zmianą ich myślenia o sobie i o świecie. – Wcześniej myślałam że ludzie starsi są nudziarzami, tymczasem dzięki naszym przedstawieniom mogłam lepiej ich poznać i przekonać się, że nie są tacy osowiali. Cieszą się tak samo jak my i można z nimi spokojnie porozmawiać i pożartować – dzieliła się jedna z wolontariuszek. Dla uczniów kolejne przedsięwzięcia to także okazja do budowania wspólnoty, a więc i uczenia się wchodzenia w relacje. – Pomagając innym możemy także razem spędzać czas. To daje nam bardzo dużo radości – podkreślali uczniowie.
Dyrektor Warszawsko-Praskiej Caritas ks. Kamil Chojnacki przyznał w tym roku również dwie nagrody specjalne. Statuetkę otrzymał pani Czesława Kmieć oraz Stanisława Karczmarczyk z parafii św. Ojca Pio na stołecznym Gocławiu, która wyznała, że pomagając od ponad 10 lat innym, spłaca dług wdzięczności wobec Boga za wszelkie dobro jakie w życiu otrzymała. Zwróciła uwagę, że choć większość osób zgłaszających się prosi o pomoc materialną to jednak doświadczenie pokazuje, że ludzie najbardziej potrzebują zwykłej ludzkiej obecności, dobrego słowa czy gestu życzliwości.
Za całokształt działalności został w tym roku uhonorowany wieloletni dyrektor diecezjalnej Caritas, a obecnie proboszcz parafii Najczystszego Serca Maryi Panny ks. Krzysztof Ukleja. Uroczystą galę wieńczył występ zespołu Kanaan.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.