Warszawa-Praga: VII Diecezjalny Zjazd Rodzinnych Kół Różańcowych
23 czerwca 2018 | 19:12 | mag | Warszawa Ⓒ Ⓟ
Pod hasłem „Różaniec modlitwą wolności” odbył się VII Diecezjalny Zjazd Rodzinnych Kół Różańcowych. Członkowie Róż spotkali się w Ośrodku Duszpasterskim pod wezwaniem Matki Bożej Pompejańskiej na stołecznym Tarchominie. Centralnym punktem była uroczysta msza św. pod przewodnictwem bp Marka Solarczyka. Poprzedziła ją konferencja o. Grzegorza Filipiuka z Zakonu Braci Mniejszych Kapucynów oraz świadectwa osób, które dzieliły się działaniem Boga w swoim życiu.
– Zawierzmy Bogu to wszystko co nosimy w naszych sercach by to On był naszym jedynym Panem, by kierował naszym życiem osobistym, rodzinnym, wspólnotowym, i parafialnym – zachęcał w czasie liturgii bp Solarczyk.
Przestrzegając przed nadmiernym zatroskaniem o swoje życie i dobra doczesne, podkreślił, że Bóg nieustannie otacza człowieka swoją łaską. – Zawierzenia Panu uczy nas Najświętsza Maryja Panna, która syciła się łaską Pana, a ubierała w to co było znakiem Jego błogosławieństwa.
Bp Solarczyk podkreślił, że tym co pozwala przyjąć Bożą łaskę i żyć w jej świetle to przede wszystkim modlitwa. – Doskonale wiemy, że nie da się podejmować jej od czasu do czasu, czy też zgromadzić na zapas. By Boża łaska nieustannie nas ożywiała, potrzebujemy jej każdego dnia – mówił duchowy. Dodał jednocześnie, że człowiek który modli się potrafi odkrywać znaki Bożej obecności i błogosławieństwa Pana w swoim życiu.
Liturgię poprzedził wspólnoty różaniec i konferencja, którą wygłosił o. Grzegorz Filipiuk z Zakonu Braci Mniejszych Kapucynów. Przywołując postać bł. o. Honorata Koźmińskiego podkreślił, że wolność to przede wszystkim postawa serca, które nie jest przywiązane do grzechu. – W największą niewolę wpędzamy samych siebie poprzez nasze decyzje, czyny, przywiązania – mówił zakonnik.
Jeśli się nawrócimy czyli zaczniemy w innym świetle spojrzymy na świat, na siebie to wówczas to wówczas w naszym sercu będzie pokój nawet jeśli zewnętrzne uwarunkowania się nie zmienią – świat nie stanie się piękniejszy, nie wszystko zostanie zreperowane, czy ludzie nie zmienią się – przekonywał duchowny.
Przestrzegł przed instrumentalnym traktowaniem Boga i modlitwy. – Jednym z głównych problemów współczesnego człowieka jest infantylizm. Chcemy żyć w wiecznym karnawale, pragnie się cieszyć, bawić, czuć się spełniony – jednym słowem doświadczać nieustannej przyjemności. Tymczasem w życie wpisane jest cierpienie, co rodzi rozczarowanie. Niektórzy nawet wywracają Ewangelię do góry nogami mówiąc, że skoro Bóg chce mojego szczęścia, to niech mi wszystko pozałatwia. Niektórzy nawet tak się modlą, licząc że Pan wszystko za nich załatwi, podczas gdy modlitwa musi być złączona z podjęciem pewnego wysiłku, pracy nad sobą, czy nad relacjami – mówił o. Filipiuk.
Na terenie diecezji warszawsko-praskiej jest 1932 Kół Różańcowych, w tym ok. 500 to Rodzinne Koła Różańcowe.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.