Warszawa-Praga: wielkopostne rekolekcje Totus Tuus
15 lutego 2013 | 13:53 | mag Ⓒ Ⓟ
W sanktuarium Matki Boskiej Ostrobramskiej na warszawskim Witolinie rozpoczęły się wielkopostne diecezjalne rekolekcje członków Kościelnej Służby Porządkowej. Prowadzi je znany duszpasterz sportowców ks. prałat Mirosław Mikulski. Czas ćwiczeń duchowych zainaugurowała Msza św. pod przewodnictwem bp Marka Solarczyka. W homilii zachęcał on do zaufania w Boże prowadzenie.
– Idąc w Jego mocy, nic nam nie zaszkodzi – zaznaczył. – Pierwszym darem, jakiego Chrystus pragnie nam udzielić, jest Jego pokój. Doświadczając go nie będziemy mieli żadnej wątpliwości, że Bóg jest z nami i napełnia nas swoją mocą. I właśnie w tej mocy posyła nas jak w ewangelii swoich uczniów abyśmy zanieśli innym dar Jego obecności. Może nie słowem, mówiąc "pokój temu domowi", ale poprzez wiarę umocnioną praktyką postu i łaski sakramentalnej – powiedział bp pomocniczy diecezji warszawsko-praskiej.
– Na ile jednak umiemy uwierzyć, że idziemy z Bożą mocą? – pytał kaznodzieja. – Nawet jeśli mamy doświadczenie biblijnej owcy, która idzie między wilki, owcy która wydaję się, że jest na straconej pozycji czy w ogóle najchętniej uciekłaby lub zaproponował na swoje miejsce kogoś innego, to nie zapominajmy, że Bóg obecny w naszym sercu wciąż jest światłością dla pogan – powiedział bp Solarczyk.
– Nie zniechęcajmy się tym, że inni może będą chcieli otrząsnąć proch z naszych nóg aby nic, co nasze do nich nie przylgnęło – apelował kaznodzieja. Jak podkreślił – idąc z Bożą mocą i Jego światłością możemy być pewni, że nikt nie jest w stanie tego zagasić, jeżeli my pozwolimy Bożemu Duchowi w nas płonąć.
Myślą przewodnią trzydniowych rekolekcji, które prowadzi ks. Mikulski jest sakrament pokuty i pojednania. Odwołując się do przypowieści o Synu Marnotrawnym przypomniał on o pięciu warunkach składających się na jego ważność. – „Zastanowił się – to jest odpowiednik rachunku sumienia. Powiedział wstanę – żal za grzechy. Wrócę do Ojca- postanowienie poprawy. Przyznam się – spowiedź szczera. Naprawię to, co zepsułem – zadośćuczynienie” – tłumaczył ks. Mikulski. Zwrócił on uwagę na potrzebę przygotowania do sakramentu pojednania.
Jak zaznaczył – można je zawrzeć w tzw. PPO, czyli najpierw trzeba przeprosić jeśli kogoś się skrzywdziło, pogodzić się z tymi, na których się gniewamy i w końcu należy oddać to, co jest czyjąś własnością.
Członkowie Kościelnej Służby Porządkowej uczestniczą we wszystkich większych uroczystościach kościelnych wspierając je przeważnie od strony logistycznej. W diecezji warszawsko-praskiej koordynują oni między innymi Praską Pielgrzymkę Rodzin na Jasną Górę. Obecnie do tej formacji religijnej należy ponad 500 mężczyzn.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.