Warszawa: rekolekcje wielkopostne dla kombatantów w katedrze polowej
16 marca 2013 | 13:14 | kos Ⓒ Ⓟ
Mszą św. celebrowaną pod przewodnictwem biskupa Józefa Guzdka rozpoczęły się w katedrze polowej rekolekcje wielkopostne dla kombatantów i weteranów. Nauki rekolekcyjne głosi ks. kmdr w st. spocz. Janusz Bąk, delegat biskupa polowego ds. duszpasterstwa kombatantów. Tematem rekolekcji jest „Wiek sędziwy w nauczaniu bł. Jana Pawła II”.
Biskup polowy Józef Guzdek we wprowadzeniu do liturgii powitał wszystkich uczestników oraz wyraził wdzięczność ks. kmdr. Januszowi Bąkowi za zorganizowane ćwiczeń wielkopostnych i za ich prowadzenie.
– Zależy mi na tym, aby ta świątynia była przystanią i domem, nie tylko dla żołnierzy zawodowych, ale także dla wszystkich, którzy służyli naszej ojczyźnie walcząc i przelewając krew. Nie możemy zapomnieć o kombatantach i weteranach. Ta świątynia stoi i będzie stała otworem dla waszego środowiska – powiedział.
Ordynariusz wojskowy wspomniał, że niedługo zostanie oddana sala, która będzie przeznaczona na spotkania zarówno dla wojskowych, jak i dla weteranów i kombatantów. – Już dziś zapraszam, abyście tutaj czuli się jak u siebie w domu – powiedział biskup.
Biskup Józef Guzdek podkreślił, że żyjemy w czasach, w których pojawiają się negatywne postawy wobec starszych. Także ludzie będący w jesieni życia pytają, czy ich życie ma jeszcze sens. W tej sytuacji sięgnijmy do tekstów Jana Pawła II, który sam doświadczył choroby i cierpienia. W „Liście do osób w podeszłym wieku” pisał, że „warto je przeżyć do końca, jest bowiem piękne mimo swoich ograniczeń i uciążliwości”. Zachęcał też, aby „ten czas twórczo spożytkować, dążąc do pogłębienia życia duchowego przez usilniejszą modlitwę i gorliwą służbę braciom w miłości”.
Biskup podziękował obecnym kombatantom i weteranom za ich świadectwo wiary oraz za ich postawę w trudnych czasach dla ojczyzny.
Podczas drugiego dnia rekolekcji uczestnicy będą mogli przystąpić do sakramentu pokuty i pojednania, a także przyjąć sakrament namaszczenia chorych.
W rozmowie z KAI ks. Bąk podkreślił, że osoby starsze, często wykluczone pozostają na obrzeżach społeczeństwa, a ich modlitwa i wiara wiele mogą dać młodszym pokoleniom. – Życiorysy Jana Pawła II i kombatanckie poprzez sploty historii są do siebie zbliżone. Wielu z modlących się w katedrze to ludzie, którzy przeżyli tragedię wojny, a ta w sposób niezwykły potrafi kształtować postawy postawy. Cechuje je m. in. niezłomność ducha, poparta bogactwem życia, zdolność do poświęcenia i odwaga – powiedział.
Kapelan podkreślił, że w modlitwie osób starszych drzemie duży potencjał. – Wśród kombatantów nie brakuje ludzi o dużej pogodzie ducha mimo tych wszystkich dramatycznych chwil, jakie przeżyli. To ludzie o głęboko rozwiniętej duchowości, sile charakteru i doświadczeniu, którym chętnie dzielą się z innymi – powiedział.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.