Warszawa: 80. rocznica konsekracji biskupa polowego Józefa Gawliny
20 marca 2013 | 09:22 | kos Ⓒ Ⓟ
Mszą św. dziękczynną sprawowaną w katedrze polowej WP za posługę abpa Józefa Gawliny uczczono 80. rocznicę jego konsekracji.
Wieczorną Eucharystią zakończone zostały także rekolekcje dla wiernych ordynariatu polowego, które głosił o. Hubert Matusiewicz OH. Uczestnicy rekolekcji wielkopostnych, dziękowali Bogu za posługę pasterza, który w latach 1933-1947 pełnił posługę biskupa polowego, po II wojnie światowej był opiekunem duchowym Polaków na uchodźstwie.
– Dziękujemy za jego posługę biskupią, umiłowanie Ojczyzny i służbę dla Kościoła. Dziękujemy Bogu za możliwość uczenia się i czerpania z postawy księdza biskupa polowego Józefa Gawliny nauki dla siebie. To właśnie jego życiorys pokazuje, że w sytuacjach pozornie beznadziejnych znaleźć można drogę, która jest jasna i którą warto naśladować. Drogę miłości do Ojczyzny, wyznawaną w kraju w czasach pokoju i w czasie wojny poza jej granicami – mówił o. Matusiewicz.
Ksiądz Matusiewicz poświęcił swoje ostatnie rozważanie rekolekcyjne fragmentowi credo dotyczącym Kościoła. Wymienił jego przymioty, które odmawiane są podczas wypowiadania Wyznania wiary. Podkreślił, że jako chrześcijanie wierni mają za zadanie strzec jedności Kościoła i stale o nią zabiegać. Zachęcał by pamiętać o jego powszechności i apostolskiej misji, czyli głoszenia go w świecie. Podkreślił, że przymiotnik "święty" ma przypominać, że Kościół został ofiarowany ludziom przez Chrystusa.
Zdaniem ks. Matusiewicza każdy z wiernych zobowiązany jest także do wspierania Kościoła modlitwą i dbania o jego świętość poprzez zachowywanie i pozostawanie w stanie łaski uświęcającej. Ks. Matusiewicz zachęcił, aby za wstawiennictwem św. Józefa, oblubieńca i patrona dzisiejszego dnia oraz Kościoła modlić się o jedność chrześcijan.
Mszę św. koncelebrowali kapelani ordynariatu polowego: ks. płk Zbigniew Kępa i ks. ppor. Maciej Kalinowski.
Papież Piusa XI 14 lutego 1933 r. mianował ks. Józefa Gawlinę biskupem polowym Wojska Polskiego. Sakrę biskupią Gawlina otrzymał z rąk Prymasa Polski, Augusta Hlonda, 19 marca 1933 r. w Kościele św. Barbary w Królewskiej Hucie. Urząd Biskupa Polowego objął po złożeniu przysięgi wojskowej na Zamku Królewskim w Warszawie 29 marca 1933 r. otrzymując jednocześnie stopień generała dywizji Wojska Polskiego. Ingres do głównego kościoła garnizonowego w Warszawie odbył się 9 kwietnia 1933 r. Czas posługi bp Józefa Gawliny przypadł na lata II wojny światowej. Urząd biskupa polowego Polskich Sił Zbrojnych na uchodźstwie sprawował do 1947, kiedy to został zdemobilizowany. W jego jurysdykcji pozostali emigranci i uchodźcy polscy poza krajem. W 1947 r. założył w Rzymie Instytut Wydawniczy Hosianum oraz zorganizował Centralny Ośrodek Emigracji Polskiej i Polski Instytut Historyczny. W 1949 r. został opiekunem emigracji na całym świecie z siedzibą w Rzymie. Zmarł w nocy z 20 na 21 września 1964 r. Został pochowany na Monte Cassino, wśród żołnierzy.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.