Warszawa: rozpoczęły się uroczystości pożegnania Pary Prezydenckiej i ofiar katastrofy
17 kwietnia 2010 | 13:45 | im, awo / maz Ⓒ Ⓟ
W samo południe rozpoczęły się na Placu Piłsudskiego w Warszawie uroczystości pożegnania Pary Prezydenckiej i ofiar katastrofy lotniczej pod Smoleńskiej. Ceremonię rozpoczęły 2 minuty bicia w kościelne dzwony i dźwięk syren.
Obecna jest rodzina zmarłych, Jarosław Kaczyński oraz córka Pary Prezydenckiej z mężem, jest także marszałek Sejmu pełniący obowiązki prezydenta RP Bronisław Komorowski, premier Donald Tusk, ministrowie rządu, posłowie i parlamentarzyści, Episkopat Polski, przedstawiciele Kościołów chrześcijańskich i związków wyznaniowych oraz tłumy warszawiaków i delegacje z całego kraju.
Przed ceremonią miał miejsce spektakl muzyczno-słowny, podczas którego aktor Olgierd Łukasiewicz czytał fragmenty Apokalipsy św. Jana.
W południe w Warszawie rozległy się kościelne dzwony i rozległ się dźwięk syren by w ten sposób upamiętnić 96 ofiar katastrofy prezydenckiego samolotu. Następnie został odegrany na trąbce utwór „Śpij kolego” zwany potocznie „Ciszą”. Potem, w porządku alfabetycznym, aktor Artur Żmijewski odczytał listę 96 nazwisk ofiar katastrofy w kolejności alfabetycznej.
Planowane są wystąpienia władz państwowych i różnych organizacji. Przemówienie wygłosi m.in. marszałek Sejmu Bronisław Komorowski, szef gabinetu politycznego prezydenta Lecha Kaczyńskiego Maciej Łopiński i Izabela Sariusz-Skąpska, córka jednej z ofiar katastrofy, Andrzeja Skąpskiego, prezesa Federacji Rodzin Katyńskich. Część państwową zakończy salwa armatnia, po której będzie 15 minut przerwy na przygotowanie liturgii.
O godz. 13 rozpocznie się uroczysta Msza święta żałobna w intencji ofiar katastrofy koncelebrowana przez Episkopat Polski.
Głównym akcentem wystroju ołtarza ustawionego na pl. Piłsudskiego jest wielkie płótno, na którym umieszczono zdjęcia ofiar katastrofy pod Smoleńskiem.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.