Warszawa: rozpoczęły się XXV Targi Wydawców Katolickich
04 kwietnia 2019 | 16:41 | lk, mip | Warszawa Ⓒ Ⓟ
Ponad 170 wystawców z całego kraju weźmie udział w zainaugurowanych w czwartek XXV Targach Wydawców Katolickich. Podczas wydarzenia organizowanego w Arkadach Kubickiego od dziś do niedzieli 7 kwietnia zaprezentowanych zostanie ponad 12 tys. publikacji. W programie zaplanowano spotkania m.in. z Jerzym Stuhrem, o. Adamem Żakiem SJ, s. Małgorzatą Chmielewską czy Magdaleną Ogórek.
W inauguracji wydarzenia na Zamku Królewskim wzięli udział przedstawiciele środowisk edytorskich, izb wydawniczych, artyści, parlamentarzyści, przedstawiciele Episkopatu Polski.
List z okazji jubileuszowego wydarzenia wystosował prezydent Andrzej Duda. Podkreślił w nim, że Targi Wydawców Katolickich to ważne dla rynku polskiej książki wydarzenie, które gości coraz większą liczbę wydawców. „Dziękuję organizatorom Targów, którzy od ćwierć wieku tworzą miejsce spotkań wydawców dobrego słowa, wiele miejsca poświęcając wątkom patriotycznym, zagadnieniom historycznym i problemom współczesnego świata” – napisał Andrzej Duda.
Przesłanie do uczestników Targów skierował papież Franciszek, które na Zamku Królewskim odczytał nuncjusz apostolski w Polsce abp Salvatore Pennacchio.
Franciszek wyraził nadzieję, że Targi będą dla miłośników literatury szczególną okazją do refleksji nad kulturą chrześcijańską oraz świętem obfitującym w spotkania z ulubioną książką i jej autorami.
Bp Rafał Markowski w imieniu kard. Kazimierza Nycza, metropolity warszawskiego podkreślił, że święto katolickiej książki w Warszawie niesie ze sobą szczególną misję. – Targi przypominają nam o znaczeniu książki. W dobie internetu wydawać by się mogło, że książka skończyła swoją rolę. Tymczasem te Targi potwierdzają, że rola książki jest niezbywalna. Książ były, są i będą potrzebne, gdyż zachowują pamięć o przyszłości, mówią o teraźniejszości i przewidują przyszłość – powiedział bp Rafał Markowski. Jak dodał, książka religijna ma jeszcze jedno znaczenie: jest narzędziem ewangelizacji.
Od wielu lat Targi Wydawców Katolickich przyciągają tysiące miłośników książek oraz spotkań o charakterze nie tylko religijnym. Ubiegłoroczna edycja może poszczycić się rekordową frekwencją przekraczającą liczbę ponad 35 tys. odwiedzających.
– Cieszy fakt, że święto dobrych książek, jakim co roku są nasze targi, przyciąga coraz większą liczbę wydawców. Z kolei jakość oferty przekłada się na znakomitą frekwencje odwiedzających – uważa ks. Roman Szpakowski SDB, prezes zarządu Stowarzyszenia Wydawców Katolickich. Jak co roku, w programie nie zabraknie licznych pokazów filmowych i wystaw.
W trakcie imprezy wystawienniczej odbędą się liczne spotkania ze znanymi osobami. Jerzy Stuhr, legenda polskiego kina oraz ks. Andrzej Luter, przyjaciel artystów i krytyk filmowy, będą rozmawiać o swojej wspólnej książce „Myśmy się uodpornili”, w której odsłaniają sposoby na to jak uodpornić się na świat.
Ojciec Adam Żak, koordynator ds. ochrony dzieci i młodzieży przy Konferencji Episkopatu, autor książki „Wierzchołek góry lodowej” wraz z o. Jackiem Prusakiem, psychoterapeutą, psychologiem i publicystą „Tygodnika Powszechnego” będą rozmawiać o stanowisku Kościoła wobec pedofilii.
Prezentacja „Dzieł literackich” Karola Wojtyły
Już podczas pierwszego dnia Targów na Zamku Królewskim odbędzie się prezentacja I tomu „Dzieł literackich i teatralnych” Karola Wojtyły. Publikacja, która ukazuje się nakładem Wydawnictwa Znak z Krakowa, jest pierwszym tego typu opracowaniem krytycznym dzieł literackich przyszłego papieża.
W sumie powstaną trzy tomy, w których znajdą się także teksty dotąd niepublikowane. Publikacja przygotowana została przez Centrum Myśli Jana Pawła II, Instytut dialogu międzykulturowego im. Jana Pawła II w Krakowie oraz Wydawnictwo Znak.
Konferencję poprowadzi Jacek Moskwa, a fragmenty utworów przeczyta Anna Cieślak z Teatru Polskiego im. Arnolda Szyfmana w Warszawie. Początek spotkania o godz. 14.00.
Dyskusja o „Pro memoriach”
Z kolei Instytut Pamięci Narodowej i Instytut Prymasowski zapraszają na dyskusję wokół dotychczas wydanych przez IPN tomów „Pro Memoria – zapisków Prymasa Stefana Wyszyńskiego” oraz publikacji „Prymas Wyszyński w świetle nowych źródeł archiwalnych”. Spotkanie odbędzie się 5 kwietnia o godz. 17.30 w Sali Koncertowej Zamku Królewskiego. W spotkaniu udział wezmą: Iwona Czarcińska (Instytut Prymasowski), prof. dr hab. Jan Żaryn (Uniwersytet Kardynała Stefana Wyszyńskiego) i dr hab. Paweł Skibiński (Uniwersytet Warszawski). Dyskusję poprowadzi dr Rafał Łatka (Instytut Pamięci Narodowej).
Pierwsze całościowe wydanie zapisków prymasa Stefana Wyszyńskiego z lat 1948–1981, unikatowe świadectwo niestrudzonej działalności prymasa oraz niekwestionowanego autorytetu społecznego i rzecznika praw narodu. W ramach zainaugurowanej serii ukaże się 27 tomów, niemal każdy z nich dotyczy kolejnego roku życia prymasa Wyszyńskiego. Edycja możliwa dzięki współdziałaniu Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego, Instytutowi Prymasa Wyszyńskiego i Instytutowi Pamięci Narodowej.
W XIX tomie „Dzieł Zebranych” Ksiądz Prymas informuje o nowym programie, który ogłosił w lutym 1967 roku w dwóch swoich archidiecezjach – o Społecznej Krucjacie Miłości (tekst nr 9). Impulsem do jego ogłoszenia były obrazy bojówek z pamiętnego warszawskiego Milenium z czerwca 1966 roku, arogancja władz i ograniczanie swobód religijnych, próba zamknięcia seminariów duchownych.
Kard. Stefan Wyszyński odnosi się również do wydarzeń na świecie, m. in. do konfliktu w Ziemi Świętej, tzw. wojny sześciodniowej, oraz konfliktu zbrojnego w Wietnamie. W przemówieniach wygłoszonych w miejscach, gdzie istniały obozy koncentracyjne, w Działdowie i w Lądzie, przypomniał o lekcji, jaką świat winien wynieść z bolesnej przeszłości i z deptania wartości ogólnoludzkich.
Protokoły soborowe
4 kwietnia do rąk czytelników trafi książka Michała Białkowskiego „Protokoły konferencji polskich ojców soborowych. Zbiór dokumentów 1962-1965”. Publikacja, którą przygotowało Wydawnictwo Archidiecezji Lubelskiej „Gaudium” to pierwsza krytyczna edycja źródłowa 40. protokołów z obrad polskich hierarchów odbywających się w Polskim Papieskim Instytucie Kościelnym w Rzymie w okresie Soboru Watykańskiego II.
Obszerną publikację otwierają dwa eseje. Pierwszy – poświęcony historii Soboru Watykańskiego II; drugi – zawierający krytyczną analizę protokołów jako źródeł do dziejów Soboru. W dalszej części zamieszczono materiał źródłowy, ułożony chronologicznie w ramach czterech kolejnych sesji soborowych.
Wydanie oparte zostało na materiale źródłowym pochodzącym z Archiwum Archidiecezjalnego Warszawskiego. Dopełnieniem książki jest bibliografia i zbiór fotografii zawierający faksymile wybranych protokołów oraz osobistych notatek kardynała Stefana Wyszyńskiego. Przedmowę napisał abp Stanisław Gądecki, natomiast posłowie prof. Paweł Skibiński z Uniwersytetu Warszawskiego.
Publikacja szczegółowo zaprezentowana zostanie 5 kwietnia o godz. 13.00 podczas konferencji zorganizowanej w Centrum Medialnym Katolickiej Agencji Informacyjnej. W wydarzeniu wezmą udział: kard. Kazimierz Nycz – metropolita warszawski, dr Michał Białkowski, dr hab. Paweł Skibiński, dr Ewa K. Czaczkowska oraz Marcin Przeciszewski – prezes KAI, obecny będzie także dyrektor Wydawnictwa „Gaudium” ks. dr Marek Szymański.
Debaty Stacji7
Debata poświęcona wyzwaniom, przed jakimi w swojej pracy stawiane są siostry zakonne będzie zatytułowana „Nieziemska siła piękniejszej strony Kościoła”. Wezmą w niej udział siostry działające w Kościele na różnych Polach: misjonarka, doktor biblistyki, psychopedagog, rekolekcjonistka. Spotkanie poprowadzi Marta Januszewska, dziennikarka Polskiego Radia. Start w piątek 5 kwietnia, w namiocie targowym, godz. 15.
Druga debata rozpocznie się bezpośrednio po pierwszej, a jej gośćmi będą przedsiębiorcze kobiety, które swoją wiarę łączą z pracą bizneswoman. Panie porozmawiają o wartościach i relacjach, którymi należy kierować się prowadząc działalność biznesową, zarządzając zespołem? Czy istnieje przepis na sukces? Czy łatwo być w Polsce „kobietą biznesu”? Spotkanie zatytułowane „Piękne, dobre, mądre i nieziemsko przedsiębiorcze” rozpocznie się w piątek 5 kwietnia o godz. 16 a poprowadzi je Aneta Liberacka, redaktor naczelna Stacji7.
Trzecia i ostatnia debata, na którą zaprasza redakcja portalu Stacja7, będzie poświęcona osobie o. Adama Szustaka OP – prawdopodobnie najpopularniejszego obecnie kaznodziei w Polsce. O jego motywacyjnym fenomenie wypowiedzą się jego współpracownicy: Marcin Jończyk, Aneta Liberacka czy Dominik Kołodziej oraz współbrat z Dominikańskiego Ośrodka Kaznodziejskiego w Łodzi o. Jacek Szymczak OP. Debata pt. „Motywacyjny fenomen o. Adama Szustaka” odbędzie się w namiocie targowym w sobotę 6 kwietnia o godz. 16. Prowadzenie: Weronika Kostrzewa, dziennikarka, szef publicystyki Radia Plus.
Siostra Chmielewska, Magdalena Ogórek
Odwiedzający będą także mieli okazję spotkać się też z prokuratorem Andrzejem Witkowskim, w związku z wydaniem książki „Ścieżki grozy. Ze wspomnień prokuratora do spraw zabójstw”. To pierwszy tom dzieła, w którym autor wspomina swoją zawodową karierę aż do momentu, w którym powierzono mu prowadzenie śledztwa w sprawie zabójstwa bł. Ks. Jerzego Popiełuszki.
Swój udział w targach i chęć spotkania z czytelnikami potwierdzili też m.in. prof. Andrzej Nowak, prof. Wojciech Roszkowski, Jan Pospieszalski, Grzegorz Górny, ks. prof. Waldemar Chrostowski, Magdalena Ogórek, s. Małgorzata Chmielewska i wielu innych.
Rodzinne czytanie
Targi Wydawców Katolickich to wydarzenie kierowane do całych rodzin. Po raz kolejny zorganizowana zostanie między innymi Akademia rodzinnego czytania, która w przyjazny dzieciom i dorosłym sposób promuje ideę wspólnej, rodzinnej lektury książek.
Tradycyjnie kluczowym akcentem targów jest Nagroda Stowarzyszenia Wydawców Katolickich FENIKS, która w tym roku wręczona zostanie po raz 21. Wyróżnienie przyznawane jest w kilkunastu kategoriach. Do tegorocznej edycji zgłoszono ponad 350 tytułów.
Nagrodzie FENIKS, towarzyszy także Nagroda Małego FENIKSA, która przyznawana jest instytucjom i osobo szczególnie zasłużonym na polu promocji książki religijnej w mediach. Gala wręczenia Nagrody Stowarzyszenia Wydawców Katolickich FENIKS 2018 będzie w sobotę 6 kwietnia w Katedrze Polowej Wojska Polskiego przy ul. Długiej 13/15.
Szczegółowe informacje oraz kalendarium spotkań będą na bieżąco uzupełniane pod adresem www.swk.pl.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.