Drukuj Powrót do artykułu

Warszawa: spotkanie prezydentów miast papieskich

18 stycznia 2011 | 14:29 | mp Ⓒ Ⓟ

Podsumowanie Dnia Papieskiego oraz zachęta do polityki rodzinnej na szczeblu samorządów – to główne tematy dzisiejszego spotkania kilkudziesięciu prezydentów i burmistrzów miast papieskich, jakie odbyło się w siedzibie Sekretariatu Konferencji Episkopatu Polski.

Dzień Papieski

Kard. Kazimierz Nycz, jako przewodniczący Rady Fundacji Dzieło Nowego Tysiąclecia podsumował ubiegłoroczny, październikowy 10 Dzień Papieski, który przebiegał pod hasłem „Odwaga świętości”. Przypomniał, że sprawa świętości była jednym z najważniejszych wątków całego pontyfikatu. Świadczy o tym liczba wyniesionych przez Jana Pawła II na ołtarze 1346 błogosławionych oraz 462 świętych. Towarzyszyło temu osobiste świadectwo świętości papieża oraz nieustanne jego apele „abyśmy nie bali się świętości i podążali tą drogą”.

Nuncjusz apostolski abp Celestino Migliore zwrócił uwagę na dokonania Fundacji Dzieło Nowego Tysiąclecia w okresie 10 lat jej istnienia. Podkreślił wagę korzystnej współpracy licznych instytucji świeckich, w tym samorządów, z instytucją Kościoła jaką jest Fundacja. Dodał, że współpraca taka – zgodne z duchem konkordatu – jest „szczególnie potrzebna wobec nowych wyzwań, jakie teraz w Polsce pojawiają się na horyzoncie”.

Ks. Jan Drob, prezes Fundacji nawiązując do beatyfikacji przypomniał, że to właśnie Fundacja Dzieło Nowego Tysiąclecia była inicjatorem specjalnej Nowenny, przeprowadzanej głownie za pośrednictwem mediów, której celem jest przygotowanie Polaków do wyniesienia na ołtarze Jana Pawła II. Zapowiedział, że w lutym br. przygotowanie to koncentrować się będzie wokół tematu: „Jan Paweł II – przesłanie do rodzin”, w marcu: „Jan Paweł II – Przesłanie do Europy” oraz w kwietniu: „Jan Paweł II – przesłanie do świata”.

Do prezydentów miast zaapelował, aby 1 maja, w dniu beatyfikacji, każdy z prezydentów zorganizował plac z telebimami, na którym mieszkańcy i młodzież będą mogli się zgromadzić, aby przeżywać transmisję uroczystości z Watykanu. Zadeklarował pomoc stypendystów Fundacji.

Abp Henryk Hoser zapowiedział następny Dzień Papieski, który odbędzie się 9 października br. pod hasłem: „Jan Paweł II – człowiek modlitwy”. Zapowiedział, że obchody Dnia papieskiego będą przedłużone i odbywać się będą aż do 16 października, kolejnej rocznicy wyboru.

Polityka rodzinna

Abp Tadeusz Gocłowski – zaapelował do przedstawicieli polskich samorządów o zaangażowanie w sprawy rodziny, w szczególności polityki rodzinnej, co – jak podkreślił – jest jednym z najważniejszych wyzwań stojących dziś przed Polską.

Dodał, że rodzina była jednym z głównych wątków pontyfikatu Jana Pawła II, a zbliżająca się beatyfikacja winna być dla polskich władz (rządowych i samorządowych) okazją do zainicjowania rozwiązań prorodzinnych, wzorem innych krajów europejskich. Z bólem przyznał, że Polska w tym zakresie zajmuje jedno z ostatnich miejsc w Europie i stan ten wymaga szybkiej naprawy.

Joanna Krupska, prezes Związku Dużych Rodzin „Trzy Plus” poinformowała, że Polska, wśród krajów europejskich przeznacza najmniej środków na politykę rodzinną. Jednym z tego skutków jest pogarszająca się dzietność polskich rodzin, której współczynnik obniżył się z 2,1 w 1988 r. do 1,2 obecnie. Grozi to zapaścią demograficzną kraju w ciągu kilkudziesięciu najbliższych lat, co nieuchronnie pociągnie za sobą także kryzys ekonomiczny, czego początkiem będzie załamanie systemów ubezpieczeniowych.

Konieczne jest zatem – wzorem państw europejskich – zbudowanie systemu polityki na rzecz rodziny. Tym bardziej, że to właśnie w rodzinach wielodzietnych wychowuje się jedna trzecia polskich dzieci, a więc te właśnie rodziny stanowią przyszłość narodu.

Krupska przyznała, że – obok polityki rodzinnej ogólnopaństwowej istnieje także jej wymiar samorządowy. Samorząd, miasto, gmina dysponują szeregiem instrumentów, za pomocą których mogą wpływać na życie rodzin i czynić je łatwiejszym. Poinformowała, że wiele miast już stworzyło programy wspierania rodzin – choćby Warszawa, Wrocław, Sandomierz, Poznań, Tychy, Bielsko Biała czy Grodzisk Mazowiecki.

„Na szczególną uwagę zasługuje instrument polityki rodzinnej zwany Kartą Dużej Rodziny” – podkreśliła prelegentka. Wyjaśniła, że jest ona od dawna rozpowszechniona w całej Europie: pierwsza taka Karta została wprowadzona we Francji w 1921 r. W Polsce w dziedzinie Kart debiutował w 2005 roku Wrocław proponując rodzinom m. in. zniżki komunikacyjne w weekendy. Następny za nim był Grodzisk Mazowiecki, który wprowadził w 2008 roku Kartę Dużej Rodziny udostępniającą rodzinom z czworgiem dzieci darmową komunikację, a także oferując tańszy o połowę dostęp do obiektów sportu i kultury.

„Wobec ubóstwa rodzin z większa ilością dzieci i niewielkiego wsparcia ze strony państwa Karty Dużej Rodziny mogą stać się istotnym elementem polityki samorządu wpływającym na polepszenie życia rodzin, na ukształtowanie pozytywnego obrazu licznej rodziny i przekonania, że „duża rodzina to powód do dumy” – dodała.

„Apelujemy więc, by w całej Polsce było jak najwięcej Kart Dużych Rodzin” – zakończyła swe wystąpienie Joanna Krupska. Zostało ono bardzo przychylnie przyjęte przed przedstawicieli samorządów. Następnie, tytułem zachęty, o istniejących już szczegółach rozwiązań prorodzinnych na terenia miasta i gminy mówili przedstawiciele samorządów Gdańska i Grodziska Mazowieckiego.

Drogi Czytelniku,
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.
Wersja do druku
Drukuj Powrót do artykułu

Warszawa: Spotkanie prezydentów miast papieskich

12 stycznia 2010 | 16:33 | mp / kw Ⓒ Ⓟ

Prezydenci i burmistrzowie kilkudziesięciu „miast papieskich” z całej Polski spotkali się 12 stycznia w gmachu Konferencji Episkopatu w Warszawie.

Rozmawiano o tegorocznym, dziesiątym Dniu Papieskim, który obchodzony będzie 10 października pod hasłem: „Odwaga świętości”. Prawdopodobnie Dzień Papieski poprzedzi o kilka dni beatyfikację Jana Pawła II.

Prowadzący spotkanie sekretarz Episkopatu bp Stanisław Budzik zaznaczył, że obecny rok ma charakter wyjątkowy, gdyż wiąże się z 5-tą rocznicą śmierci Papieża-Polaka, prawdopodobnie wyniesieniem go na ołtarze oraz z 10. rocznicą powołanej przez Episkopat Fundacji Dzieło Nowego Tysiąclecia. Od 2001 r. Fundacja organizuje Dni Papieskie i buduje „żywy pomnik” Jana Pawła II w postaci stypendiów dla zdolnej a niezamożnej młodzieży z małych miast i wsi.

Abp Józef Michalik, dziękując prezydentom i burmistrzom „miast papieskich”, czyli tych, które odwiedził Ojciec Święty, przypomniał, że Fundacja Dzieło Nowego Tysiąclecia jest „wspaniałym dziełem, polegającym na wydobywaniu z pokładów naszego narodu tego dobra, jakie zostało w nim złożone”.

Przewodniczący Episkopatu dziękował przedstawicielom miast za wieloletnie zaangażowanie w postaci organizacji Dni Papieskich na swoim terenie oraz zbiórek na rzecz młodzieży, której oferowana jest edukacja. Nawiązując do obchodzonego w bieżącym roku jubileuszu 10-lecia Fundacji Dzieło Nowego Tysiąclecia hierarcha skierował szczególne podziękowania na ręce Piotra Gawła, autora koncepcji Fundacji i pierwszego prezesa jej zarządu oraz ks. Jana Droba, który obecnie kieruje jej pracami.

Abp Kazimierz Nycz, który dziś został wybrany przez Radę Fundacji na jej przewodniczącego podsumował ubiegłoroczny Dzień Papieski. Przypomniał, że w ramach zbiórki w parafiach oraz na ulicach miast zebrano w sumie 6 mln 900 tys. złotych, które umożliwią wypłacanie 2 tys. 300 stypendiów edukacyjnych młodym ludziom z całej Polski. Wyraził nadzieję, że „być może tegoroczne obchody Dnia Papieskiego znajdą wzmocnienie poprzez to, co w postaci beatyfikacji Jana Pawła II pragnie dać nam Bóg”.

Osobom zaangażowanym dotąd w tworzenie Fundacji Dzieło Nowego Tysiąclecia, a przede wszystkim jej dotychczasowemu przewodniczącemu abp. Tadeuszowi Gocłowskiemu wyraził wdzięczność m. in. „za konsekwentne przybliżanie młodemu pokoleniu przesłania pontyfikatu Jana Pawła II”. Poinformował, że abp Gocłowski pozostaje nadal w radzie Fundacji w charakterze jej wiceprzewodniczącego.

Abp Gocłowski zwracając się do prezydentów i burmistrzów nazwał ich „papieską rodziną”, którą łączy troska o dalsze przekazywanie przesłania Jana Pawła II. Podziękował im też za pracę w samorządach, które nazwał „największym sukcesem 20 lat istnienia wolnej Rzeczypospolitej”.

Ks. Jan Drob, obecny prezes Fundacji, nawiązując do hasła „papieskiej rodziny”, zaproponował stworzenie bardziej formalnego Grona Przyjaciół Fundacji Dzieło Nowego Tysiąclecia, który by składał się z przedstawicieli „miast papieskich”. Wielu obecnych na sali prezydentów poparło tę ideę, deklarując zaangażowanie nad wypracowaniem trwałych zasad współpracy z Fundacją i jej bardziej systematycznego wspierania.

Ks. Drob – dokonując krótkiego podsumowania 10-letniej działalności Fundacji – podziękował za życzliwość i wsparcie z jaką spotkała się ona dotąd w polskich miastach. Przypomniał też formacyjną rolę corocznych obozów dla stypendystów Fundacji, organizowanych kolejno: w Krakowie – w roku 25-lecia pontyfikatu Jana Pawła II, w Warszawie – w roku 60. rocznicy Powstania warszawskiego, w Trójmieście – w roku 25-lecia „Solidarności”, w Poznaniu – w roku 50-lecia Powstania Poznańskiego, a następnie we Wrocławiu, w aglomeracji górnośląskiej i w Łodzi.

Zapowiedział, ze tegoroczny obóz dla stypendystów będzie związany z ich pielgrzymowaniem do Jasną Górę w dniach 19 – 22 lipca. Nastąpi tam zawierzenie Fundacji Matce Bożej.

Abp Michalik ogłosił, że tegoroczny Dzień Papieski, przypadający 10 października, obchodzony będzie pod hasłem: „Odwaga świętości”.

Prymas-senior kard. Józef Glemp powiedział, że tegoroczne hasło ukazuje bardzo ważny wymiar pontyfikatu Jana Pawła II, a zarazem jest adresowane do nas wszystkich, jako zadanie. „Niech ten Dzień Papieski, który się zbliża, będzie głęboką refleksją, jak możemy przezwyciężyć zło, a bardziej promować dobro – mając świadomość powszechnego powołania do świętości” – dodał.

Hanna Gronkiewicz-Waltz, prezydent Warszawy, przypomniała w swoim wystąpieniu zasługi, jakie dla powołania Fundacji poniósł nieżyjący już bp Jan Chrapek. Z kolei Jerzy Kropiwnicki, prezydent Łodzi, życzył wszystkim, aby przyszłoroczny dzień święta Trzech Króli był dniem wolnym od pracy. Warto przypomnieć, że idea dnia wolnego w dniu 6 stycznia, została podjęta na analogicznym spotkaniu prezydentów „miast papieskich” przed kilku laty, na wniosek Jerzego Kropiwnickiego.

Na zakończenie obecni złożyli sobie życzenia i podzielili się opłatkiem przy dźwiękach kolęd, śpiewanych przez zespół stypendystów Fundacji Dzieło Nowego Tysiąclecia.

Drogi Czytelniku,
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.
Wersja do druku
Nasza strona internetowa używa plików cookies (tzw. ciasteczka) w celach statystycznych, reklamowych oraz funkcjonalnych. Możesz określić warunki przechowywania cookies na Twoim urządzeniu za pomocą ustawień przeglądarki internetowej.
Administratorem danych osobowych użytkowników Serwisu jest Katolicka Agencja Informacyjna sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie (KAI). Dane osobowe przetwarzamy m.in. w celu wykonania umowy pomiędzy KAI a użytkownikiem Serwisu, wypełnienia obowiązków prawnych ciążących na Administratorze, a także w celach kontaktowych i marketingowych. Masz prawo dostępu do treści swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu, a także prawo do przenoszenia danych. Szczegóły w naszej Polityce prywatności.