Warszawa: studenci Wojskowej Akademii Technicznej modlili się w przeddzień inauguracji roku akademickiego
01 października 2013 | 23:39 | kos Ⓒ Ⓟ
W przeddzień inauguracji roku akademickiego Wojskowej Akademii Technicznej (WAT) kadra naukowa, wykładowcy, studenci i pracownicy uczestniczyli we Mszy św. w kościele pw. Matki Boskiej Ostrobramskiej na warszawskim Boernerowie. Eucharystii przewodniczył biskup polowy Józef Guzdek. W homilii ordynariusz wojskowy życzył studentom WAT wszechstronnego rozwijania swoich talentów naukowych i właściwego kształtowania sumienia.
Msza św. rozpoczęła się od wprowadzenia sztandaru uczelni oraz odegrania Mazurka Dąbrowskiego.
W imieniu władz uczelni i studentów o Mszę św. i błogosławieństwo na nowy rok akademicki prosił biskupa Guzdka ks. płk Jan Domian, proboszcz parafii wojskowo-cywilnej na Boernerowie. Schola duszpasterstwa akademickiego WAT przygotowała pieśni podczas liturgii.
W homilii bp Guzdek przekonywał studentów, że WAT jest znakomitym miejscem do rozwijania swoich talentów, podkreślał jednak, że nie wszystkie aspekty życia można zbadać rozumem, a życie często pozostaje "nieodgadnioną tajemnicą". – Są takie zjawiska, które powodują zdumienie i zadziwienie. Czy można wyjaśnić doświadczenie miłości przy pomocy nauk empirycznych? Uczucie miłości wymyka się wszelkim kryterium rozumu, jest ono niezgłębioną tajemnicą. Człowiek jest tajemnicą – zauważył. Dodał, że wiele jest w naszym życiu sytuacji i zjawisk, których nie sposób do końca wyjaśnić i uzasadnić. Zachęcał studentów do stawiania pytań i korzystania z obecności mistrzów – wykładowców i kapelanów oraz żeby przy ich pomocy szukali odpowiedzi na nurtujące ich pytania.
– Życzę wam u progu nowego roku akademickiego ciekawości i zdumienia dziecka. To dziecko potrafi stawiać setki pytań mamie, bo jest ciekawe świata. (…) Piękny jest człowiek, który podpiera się w życiu rozumem, ale piękny i wartościowy jest człowiek, który wie, że są tajemnice niezgłębione, których nie da się do końca opisać – powiedział. Życzył studentom, żeby wykorzystali nowy rok akademicki dla wszechstronnego rozwoju.
W modlitwie powszechnej studenci WAT modlili się m.in. za emerytowanych i zmarłych wykładowców, pracowników i studentów uczelni.
Mszę św. z biskupem Guzdkiem koncelebrowali ks. płk Jan Domian oraz ks. kpt Ireneusz Biruś, kapelan WAT. Uczestniczyli w niej profesorzy akademii wraz z rektorem gen. bryg. prof. dr hab. inż. Zygmuntem Mierczykiem oraz studenci podchorążowie i studenci cywilni.
Kapelan WAT ks. kpt. Ireneusz Biruś podkreślił, że z praca z młodzieżą akademicką sprawia mu radość. – To trochę taki powrót do czasu studiów, młodości (choć wcale nie czuję się stary), ale oparty na wzajemności. Postawa młodych ludzi, przyszłych wojskowych, którzy chcą stawać przy Chrystusie, chcą być blisko Kościoła jest niezwykle budująca. Cieszę się, że jest na WAT grono ludzi, którzy chętnie angażują się w sprawy duszpasterstwa akademickiego. Liczne spotkania, wspólne Msze i nabożeństwa umacniają ich i moją wiarę – podkreślił.
Obchodząca 62. rocznicę powstania WAT jest renomowaną uczelnią o szczególnym wśród polskich uczelni wojskowych, charakterze. Akademia łączy w sobie wymogi uniwersytetu technicznego ze standardami szkoły oficerskiej kształcącej na najwyższym poziomie kadrę oficerską dla potrzeb Ministerstwa Obrony Narodowej oraz systemu bezpieczeństwa państwa.
Do jej zadań należy również działalność naukowo-badawcza, która obejmuje realizację programów i prac badawczych. Dzięki profesjonalizmowi i nowoczesności rozwiązań, opracowania naukowe z WAT uzyskały ponad 1000 patentów i praw ochronnych. W ramach prac i programów badawczych WAT współpracuje z czołowymi zakładami przemysłu obronnego oraz z wieloma krajowymi i zagranicznymi ośrodkami naukowo-badawczymi. Współpraca międzynarodowa obejmuje ponad 60 ośrodków badawczych.
Do tej pory mury uczelni opuściło około 50 tys. absolwentów. Wielu z nich zajmowało i zajmuje wysokie stanowiska w administracji państwowej, Wojsku Polskim i gospodarce narodowej. Spośród absolwentów WAT 50 zostało mianowanych generałami. Aktualnie w 6 wydziałach akademickich, na 14 kierunkach studiów i w ponad 50 specjalnościach, zdobywa wiedzę około 9500 studentów.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.