Św. Róża z Limy bohaterką wystawy w Muzeum Archidiecezji Warszawskiej
27 września 2017 | 18:54 | Warszawa / mip / wer Ⓒ Ⓟ
Wystawę poświęconą pierwszej świętej Ameryki, z okazji 400. rocznicy śmierci Róży z Limy, oglądać można do 8 października w Muzeum Archidiecezji Warszawskiej na Starym Mieście. Współorganizatorem wystawy jest Ambasada Peru w Polsce.
Wystawa „Święta Seraficka, Wybitne Życie – 400. rocznica śmierci Św. Róży z Limy” jest pierwszą publiczną ekspozycją kolekcji kuratora wystawy, Omara Zevallos Orrillo. Znaczna część zaprezentowanych dzieł to prace renomowanych artystów europejskich. Łącznie pokazanych jest ponad 40 różnorodnych eksponatów.
Św. Róża z Limy jest jedną z najpopularniejszych świętych Ameryki. Kult oddawany świętej wpływał i nadal wpływa na sztukę, stąd na wystawie można zobaczyć wyobrażenia świętej od XVII wieku do współczesności. Zaprezentowane są m.in.: obrazy, grafiki, rzeźby a także znaczki pocztowe i kartki z wizerunkiem świętej.
– Święta Róża ciągle w Ameryce jest bardzo popularna. Studiując jej życiorys, staje się bliska, jakby europejska, co może być dowodem uniwersalności katolicyzmu – mówi KAI Iwona Gasiorek z Muzeum Archidiecezji Warszawskiej. Dodaje, że wystawa jest okazją do poznania i zaprzyjaźnienia się ze świętą, uważaną za życia za piękną fizycznie i duchowo kobietę.
Isabela Flores de Oliva urodziła się w Limie w 1586 roku i od młodości odznaczała się szczególną pobożnością. Za wzór świętości obrała sobie św. Katarzynę ze Sieny. W wieku 20 lat wstąpiła do Trzeciego Zakonu Dominikańskiego i przybrała habit Tercjarki. Zmarła 24 sierpnia 1617 roku, w wieku 31 lat. Beatyfikowana w 1667 a kanonizowana w 1671 r.
Wystawę „Święta Seraficka, Wybitne Życie – 400. rocznica śmierci Św. Róży z Limy” oglądać można do 8 października w Muzeum Archidiecezji Warszawskiej, ul. Dziekania 1.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.