Drukuj Powrót do artykułu

Warszawa: Światowy Dzień Chorego w Wojskowym Instytucie Medycznym

11 lutego 2018 | 13:33 | kos | Warszawa Ⓒ Ⓟ

Msza św. w kaplicy szpitalnej pw. św. Rafała Kalinowskiego zainaugurowała obchody XXVI Światowego Dnia Chorego w Wojskowym Instytucie Medycznym (WIM). Eucharystii, z udzieleniem sakramentu namaszczenia chorych, przewodniczył ks. płk Piotr Kowalczyk, koordynator duszpasterzy posługujących w WIM. Podczas Mszy św. modlono się w intencji chorych, lekarzy, pielęgniarek, personelu medycznego oraz za zmarłego w piątek ks. ppłk. Andrzeja Jakubiaka, który przez kilka ostatnich lat służył posługą sakramentalną chorym i cierpiącym w szpitalu WIM.

Na początku Mszy św. ks. płk Piotr Kowalczyk odczytał list biskupa polowego Józefa Guzdka z okazji XXVI Światowego Dnia Chorego. Ordynariusz wojskowy wyraził w nim wdzięczność wszystkim dbającym o zdrowie i życie pacjentów „za każdy gest miłosiernej pomocy, współczucia i nadziei”.

„Dzień Chorego, obchodzony dziś w liturgiczne wspomnienie Najświętszej Maryi Panny z Lourdes, po raz kolejny przypomina nam, jak wielką wartością jest ludzkie życie. W tym szczególnym czasie moje myśli kieruję do osób chorych, naznaczonych krzyżem, bólem i cierpieniem. Dziękuję lekarzom i całemu personelowi medycznemu szpitala za każdy gest miłosiernej pomocy, współczucia i nadziei. Wasza profesjonalna, a zarazem ewangeliczna służba jest niezastąpiona” – napisał bp Guzdek. Ordynariusz wojskowy polecił lekarzy, pielęgniarki, personel oraz chorych opiece Maryi.

Homilię wygłosił ks. ppłk Mirosław Biernacki. Zachęcał w niej chorych, aby swoje cierpienie starali się przeżywać z Bogiem i ofiarowywać je w konkretnych intencjach. – Cierpienie przeżywane z Chrystusem staje się potężną modlitwą wstawienniczą. Jezus prosi nas abyśmy brali swój krzyż i szli za Nim – zachęcał.

Zdaniem ks. Biernackiego jednym ze sposobów przeżywania cierpienia jest kontemplacja Drogi Krzyżowej i cierpienia Chrystusa na krzyżu. – To od nas zależy, czy choroba i związane z nim cierpienia będą dla nas okresem zmarnowanym, czy staną się dla nas okazją do wyzwolenia – podkreślał.

Na koniec zachęcił zebranych do modlitwy w intencji wszystkich, którzy pomagają chorym „nieść ciężar krzyża”. – Módlmy się za nas nawzajem, abyśmy potrafili nieść swój krzyż, łącząc się w nim z Chrystusem, który przez swoje cierpienie zbawił świat – zachęcał.

Po homilii nastąpił obrzęd udzielenia sakramentu chorych zebranym w kaplicy pacjentom WIM. Wierni otrzymali pamiątkowe obrazki z wizerunkiem papieża Franciszka oraz fragmentem jego orędzia na tegoroczny Światowy Dzień Chorego. W modlitwie powszechnej uczestnicy Mszy św. modlili się w intencji zmarłego w piątek ks. ppłk. Andrzeja Jakubiaka, kapelana Ordynariatu Polowego posługującego w szpitalu WIM. Mszę św. koncelebrował o. Józef Gwóźdź, misjonarz z Panamy, werbista i współbrat zakonny ks. Jakubiaka.

Po zakończonej Mszy św. kapelani udali się na oddziały, w których do zdrowia wracają najmłodsi pacjenci WIM. Składając życzenia rozdawali dzieciom maskotki i upominki przygotowane przez Caritas Ordynariatu Polowego.

Wersja do druku
Portal eKAI prezentuje część tekstów publikowanych w płatnym serwisie agencyjnym Katolickiej Agencji Informacyjnej.
Nasza strona internetowa używa plików cookies (tzw. ciasteczka) w celach statystycznych, reklamowych oraz funkcjonalnych.