Warszawa: tłumy warszawiaków na Drodze Krzyżowej
14 kwietnia 2006 | 23:37 | maj //mr Ⓒ Ⓟ
Tysiące warszawiaków przeszło w Wielki Piątek ulicami Starego Miasta w Drodze Krzyżowej, której przewodniczył Prymas Polski, kard. Józef Glemp. Odczytywano wielkopostne rozważania i modlitwy Jana Pawła II i Benedykta XVI, przygotowywane przez nich w czasie poprzedzającym jego wybór na Stolicę Piotrową.
Droga Krzyżowa wyruszyła tradycyjnie już spod kościoła akademickiego św. Anny. Oprócz Prymasa Józefa Glempa w nabożeństwie uczestniczyli również biskupi pomocniczy – Marian Duś, Tadeusz Pikus i Piotr Jarecki, bp polowy WP, Tadeusz Płoski oraz bp Janusz Jagucki, zwierzchnik Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego w Polsce.
– Wejdźmy razem z Janem Pawłem II w ślady Chrystusa niosącego krzyż i uczymy się tracić swoje życie, aby je zyskać – powiedział ks. Bogdan Bartołd, rektor kościoła akademickiego św. Anny we wprowadzeniu do wspólnej modlitwy. Przypomniał słowa zmarłego Papieża, wypowiedziane przy kościele św. Anny w 1979 r. Ojciec Święty mówił wówczas, że człowieka mierzy się miarą jego serca, miarą sumienia i ludzkiego ducha otwartego na Boga, bo miarą człowieka jest Duch Święty, Dawca miłości i mądrości.
Przy każdej z czternastu stacji Drogi Krzyżowej wierni słuchali rozważań Karola Wojtyły, które wygłaszał podczas Drogi Krzyżowej w 1976 r. odprawionej w obecności papieża Pawła VI i członków Kurii rzymskiej. Rozważaniom tym przy każdej stacji towarzyszyły modlitwy kard. Josepha Ratzingera z Drogi Krzyżowej w Rzymskim Koloseum w 2005 r. Teksty rozważań i modlitw, opracowane przez ks. Arkadiusza Szczepanika odczytali studenci warszawskiej Akademii Teatralnej.
Uczestnicy nabożeństwa szli przez Stare Miasto, od kościoła akademickiego św. Anny, ulicą Miodową obok kościoła oo. kapucynów i oo. bazylianów, poprzez plac Krasińskich obok pomnika Powstania Warszawskiego i katedry polowej na ul. Długiej. Następnie mijając kościół oo. paulinów przeszli przez Barbakan, rynek Starego Miasta, ul. Zapiecek i Piwną aż na Plac Zamkowy.
Duży, kilkumetrowy krzyż nieśli kolejno – studenci, harcerze, policja, wojsko, prawnicy, służba Totus Tuus, członkowie Drogi Neokatechumenalnej, członkowie wspólnoty Rodzin i Wspólnoty „Wiara i Światło”, strażacy, środowisko twórców, Akcja Katolicka, rzemieślnicy, służba zdrowia i radni.
Przy Kolumnie Zygmunta uczestnicy nabożeństwa zatrzymali się, aby rozważać stację XII – Śmierć Pana Jezusa na krzyżu. Przywołano medytację Karola Wojtyły: „Oto najwyższe, oto szczytowe działania Syna w zjednoczeniu z Ojcem (…). Oto człowiek. Oto Sam Bóg – „w Nim żyjemy, poruszamy się i w Nim jesteśmy.” W Nim: w tych rozpiętych wzdłuż poprzecznej belki krzyża ramionach. Oto tajemnica Odkupienia!”. Przy tej stacji wszyscy uczestnicy nabożeństwa przekazali sobie znak pokoju.
W słowie do wiernych Prymas Polski mówił, że krzyż oznacza nie tylko cierpienie i śmierć ale przede wszystkim zmartwychwstanie. Apelował do wiernych by pamiętali o symbolice skrzyżowanych belek: pozioma dotyczy spraw tego świata, pionowa zaś kierować winna ludzkie serca i umysłu ku górze. Kard. Glemp zachęcił zgromadzonych, by w swoim życiu nie koncentrowali się zanadto na wymiarze poziomym, ale dążyli ku wyższym celom.
Nabożeństwo zakończyło się wniesieniem krzyża do warszawskiej Archikatedry św. Jana Chrzciciela.
Droga Krzyżowa ulicami stolicy organizowana jest już od 1994 r. przez Duszpasterstwo Akademickie Archidiecezji Warszawskiej. Od samego początku inicjatywa ta spotkała się z bardzo pozytywnym odzewem wśród mieszkańców Warszawy. Co roku w nabożeństwie uczestniczą tysiące osób.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.