Drukuj Powrót do artykułu

Warszawa: uroczysta promocja 137 lektorów i błogosławieństwo 15 ceremoniarzy

07.10.2017 , mag, Warszawa, 07-10-2017 Ⓒ ℗

Maryja uczy nas przyjmować Odwieczne Słowo Boga by zanieść Go innym – powiedział bp Marek Solarczyk. W święto Matki Bożej Różańcowej w katedrze św. Michała Archanioła i św. Floriana Męczennika odbyła się diecezjalna promocja 137 lektorów i błogosławieństwo 15 ceremoniarzy. Mszy św. z udziałem licznie zgromadzonych kapłanów oraz wiernych przewodniczył bp pomocniczy diecezji warszawsko-praskiej.

Przypominając w homilii zadania stojące przed członkami służby liturgicznej, bp Solarczyk zachęcał młodych do otwartości na Ducha Świętego. – Osłonięcie Jego mocą jest tym wyjątkowym narodzeniem Bożego Słowa w człowieku, które sprawia że podobnie jak apostołowie staje się On Jego świadkiem wobec innych. Może wówczas za św. Piotrem powiedzieć: „Jestem świadkiem tego wszystkiego co niósł Jezus, czym On żył, tego co nam przyniósł”. – Obyśmy zatem mieli taką wrażliwość serca, która pozwala dostrzec obecność i działanie Boga. Obyśmy pozwolili Mu działać w nas i poprzez nas – zachęcał kaznodzieja.

Przekonywał, że owocność ludzkich wysiłków zależy od życia pod wpływem działania Ducha Świętego. – Tylko idący w mocy Ducha Świętego, wasza aktywność a więc proklamowanie Bożego Słowa czy troska o harmonijny przebieg liturgii będą pomagały ludziom wejść w Boże tajemnice – mówił bp pomocniczy diecezji warszawsko-praskiej.

Jako wzór do naśladowania wskazał on członkom służby liturgicznej postać Najświętszej Maryi Panny. – Stojąc przed Nią w kopii Jasnogórskiego Wizerunku, wpatrujcie się w Jej oblicze i dostrzegacie jak Ona trzyma na swoich rękach małego Jezusa – Odwieczne Słowo Boga by w ten sposób z miłością i szacunkiem starać się przeżywać powierzoną wam w Kościele posługę – zaapelował bp Solarczyk

W trakcie promocji lektorzy otrzymali Pismo św.. Natomiast ceremoniarze po błogosławieństwie zostali obdarowani krzyżami. Dla wielu z nich dzisiejsza uroczystość to zwieńczenie wielu lat formacji. – Od dziecka chciałem być lektorem. Służba przy ołtarzu sprawiała mi radość bo mogę nie tylko zdobywać wiedzę ale także pogłębiać swoją wiarę – dzielił się Stanisław z parafii św. Jana i Pawła w Warszawie.

Z kolei dla jego kolegi Krzysztofa z parafii NMP Matki Pięknej Miłości kurs był czasem pogłębiania więzi z Kościołem. – Poza aspektami życia wiary ważna jest również wspólnota z ludźmi, którzy są w podobnym wieku, z którymi można porozmawiać na podobne tematy, podzielić się swoim spostrzeżeniami, wątpliwościami, na których można liczyć – wyznał lektor.

Wersja do druku
Portal eKAI prezentuje część tekstów publikowanych w płatnym serwisie agencyjnym Katolickiej Agencji Informacyjnej.
Nasza strona internetowa używa plików cookies (tzw. ciasteczka) w celach statystycznych, reklamowych oraz funkcjonalnych.