Drukuj Powrót do artykułu

Warszawa: w katedrze polowej odprawiono Mszę żałobną w intencji tragicznie zmarłych harcerek

20.08.2017 , mip, Warszawa, 20-08-2017 Ⓒ ℗

Mszę świętą żałobną w intencji dwóch tragicznie zmarłych harcerek, uczestniczek obozu ZHR w Suszku, odprawił w niedzielę biskup polowy Wojska Polskiego Józef Guzdek.

Delegat Konferencji Episkopatu Polski ds. Duszpasterstwa Harcerzy przypomniał słowa Ewangelii: „Przyjdźcie do mnie wszyscy, którzy utrudzeni i obciążeni jesteście”.

– Słowa te odnosimy dziś do rodziny harcerskiej, przytłoczonej krzyżem wielkiego cierpienia po tragicznych cierpieniach na obozie harcerskim w Suszku – powiedział biskup. Wyraził przekonanie, że ciężar krzyża wydaje się lżejszy, gdy niesie się go razem.

– To zdarzenie dla wszystkich zatroskanych o sprawy harcerskie jest bardzo trudnym doświadczeniem. To właśnie podczas wakacyjnych obozów i wędrówek harcerze pragną doskonalić swoje charaktery, kształtować prawe sumienia i odnosić zwycięstwa nad swoją słabością. Tym razem siły natury okazały swoją niszczycielską moc, nie oszczędzając ludzkich istnień, raniąc wielu młodych ludzi – napisał wcześniej w specjalnym liście do ofiar nawałnicy bp Guzdek.

We Mszy świętej uczestniczyli przedstawiciele Związku Harcerstwa Rzeczpospolitej, na czele z harcmistrzem Grzegorzem Nowikiem oraz naczelnym kapelanem ZHR ks. Robertem Mogiełką. Na modlitwę przybyli także harcerze ZHP oraz Skauci Europy, a także przyjaciele środowisk harcerskich. Do świątyni przybył także minister Wojciech Kolarski z kancelarii prezydenta Andrzeja Dudy, protektora ruchu harcerskiego w Polsce.

Wierni modlili się w intencji zmarłych Joanny i Olgi, a także pogrążonych w żałobie rodzin i bliskich. Intencją Mszy świętej była także modlitwa za wszystkich rannych i poszkodowanych oraz tych, którzy pospieszyli z bezinteresowną pomocą.

Dwie harcerki – Olga i Joanna – zginęły tragicznie podczas nawałnicy, która przeszła przez obóz ZHR w miejscowości Suszek w województwie pomorskim. W obozie uczestniczyło około 150 osób. Ponad trzydzieści zostało rannych.

Msza w warszawskiej katedrze Wojska Polskiego była oficjalną uroczystością żałobną, w której upamiętniono zmarłe harcerki. Rodziny zmarłych w specjalnym komunikacie prosiły w czwartek, by pogrzeby dziewcząt miały charakter prywatny i odbyły się bez obecności mediów.

Wersja do druku
Portal eKAI prezentuje część tekstów publikowanych w płatnym serwisie agencyjnym Katolickiej Agencji Informacyjnej.
Nasza strona internetowa używa plików cookies (tzw. ciasteczka) w celach statystycznych, reklamowych oraz funkcjonalnych.