Warszawa: w katedrze polowej otwarto Bramę Miłosierdzia
13 grudnia 2015 | 19:26 | kos Ⓒ Ⓟ
– Krzewienie idei miłosierdzia i postępowanie w tym duchu stanowi warunek naszej wiarygodności w świecie, który zapomina o tym, co to znaczy przebaczyć – powiedział biskup polowy Wojska Polskiego Józef Guzdek. Uroczystą Eucharystią w katedrze polowej, połączoną z obrzędem otwarcia Bramy Miłosierdzia, zainaugurowany został w diecezji wojskowej Nadzwyczajny Jubileusz Miłosierdzia, który zakończy się 20 listopada 2016 roku.
Bramę Miłosierdzia usytuowano w miejscu oddzielającym przedsionek od wnętrza kościoła. Eucharystię rozpoczęła modlitwa, po której bp Guzdek, koncelebransi oraz wierni weszli do środka świątyni. Przez bramę wprowadzony został także sztandar Batalionu Reprezentacyjnego Wojska Polskiego. – Otwarcie Bramy Miłosierdzia jest symbolem wielkiej otwartości Kościoła na wszystkich i dla wszystkich. Każdy zagubiony, wątpiący i obciążony grzechem może wejść do wnętrza świątyni, aby wyjść stąd odnowionym i uzdrowionym. Niech ten święty czas pozwoli nam przekonać świat, że Bóg jest miłosierny i nie męczy się przebaczeniem – powiedział na wstępie liturgii bp Guzdek.
W homilii bp Guzdek przypomniał, że Jezus w swoim ziemskim życiu ukazywał miłosierne oblicze Boga w wielu przypowieściach, m.in. w postawie ojca przyjmującego syna marnotrawnego oraz poprzez liczne uzdrowienia i znaki, pokazując w ten sposób, że Bóg nie rezygnuje z nikogo. Ordynariusz wojskowy podkreślił, że w historii ludzie często nie chcieli przyjąć prawdy o Bożym Miłosierdziu. Woleli Boga surowego, który natychmiast karze za zło. Bóg wielokrotnie posyłał swoich proroków, aby przypominali prawdę o Nim przebaczającym i szukającym każdego, kto się zagubił.
Przywołał postacie św. Faustyny i św. Jana Pawła II, którzy w wieku XX przyczynili się do rozgłoszenia prawdy o Bożym Miłosierdziu. Biskup Guzdek przypomniał słowa Ojca Świętego Franciszka, który podczas inauguracji swego pontyfikatu podkreślił, że „najmocniejszym przesłaniem Boga jest dla niego miłosierdzie”. I przekonywał, że „Bóg nigdy nie męczy się przebaczaniem nam. To nas męczy proszenie Go o wybaczenie. Prośmy o tę łaskę, byśmy nigdy nie nużyli się naszą prośbą o przebaczenie”.
Ordynariusz wojskowy przytoczył fragmenty bulli papieskiej papieża Franciszka "Misericordiae vultus", którą ogłoszony został Nadzwyczajny Jubileusz Miłosierdzia. "Główną belką, na której wspiera się życie Kościoła, jest miłosierdzie. Wszystko w działaniu duszpasterskim Kościoła powinno zostać otulone czułością, z jaką kieruje się do wiernych; nic też z jego głoszenia i z jego świadectwa ukazanego światu nie może być pozbawione miłosierdzia. Wiarygodność Kościoła weryfikuje się na drodze miłości miłosiernej i współczującej" – przypomniał słowa papieża bp Guzdek.
Zdaniem ordynariusza polowego udział w dzisiejszej liturgii i otwarciu Bramy Miłosierdzia do katedry wojskowej, zobowiązują nas wszystkich, abyśmy korzystali z dobroci Boga, który „nigdy nie męczy się przebaczaniem”. Podkreślił, że u wejścia do katedry polowej znajdują się dwa konfesjonały „dwa filary miłosierdzia”. – To właśnie tam dokonuje się spotkanie z miłosiernym Bogiem, po to, żeby podejść bliżej ołtarza – podkreślił hierarcha.
Zachęcił do korzystania z sakramentu pojednania i podejmowania dzieł miłosierdzia. – Pamiętajmy, że wiara bez uczynków jest martwa – wezwał bp Guzdek.
Zachęcił do przyprowadzania do Kościoła wahających się i wątpiących, aby i oni mogli skorzystać z Miłosierdzia Bożego. Zaapelował też do kapelanów wojskowych, by w konfesjonałach pełnili posługę z miłością i oddaniem wobec wszystkich, którzy zechcą pojednać się z Bogiem.
– Bądźmy apostołami miłosierdzia; to jest warunek naszej wiarygodności w świecie, który zapomina o tym, co to znaczy przebaczyć. Prośmy, aby nasza świątynia, której bramy w sposób symboliczny zostały dziś otwarte, stała się miejscem pojednania i powrotu wielu ludzi, aby stała się miejscem, w którym odczuwa się serdeczność, życzliwość i obecność Boga w człowieku, który nikogo nie przekreśla, ale który każdemu daje szansę – zaapelował na koniec.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.