Warszawa: Wigilia Paschalna w Katedrze Polowej WP
19 kwietnia 2014 | 23:55 | kos Ⓒ Ⓟ
– W ten szczególny wieczór każdy z nas powinien zapytać siebie o wiarę. I to wiarę w odniesieniu zarówno do Boga jak i do człowieka – mówił w homilii podczas Wigilii Paschalnej w Katedrze Polowej WP, bp Józef Guzdek, Biskup Polowy WP. Po zakończonej Liturgii, ulicami Starego Miasta przeszła procesja rezurekcyjna, którą zakończyło uroczyste błogosławieństwo ordynariusza wojskowego oraz pokaz sztucznych ogni.
W liturgii uczestniczyli generałowie WP, żołnierze wraz z rodzinami, funkcjonariusze Policji, Straży Miejskiej, Straży Granicznej i Służby Celnej, bractwo kurkowe, kombatanci, harcerze oraz licznie przybyli mieszkańcy stolicy. Obrzędy liturgiczne odbyły się z udziałem asysty wojskowej i sztandaru Wojska Polskiego.
Poświęcony przez ordynariusza wojskowego ogień rozniecili funkcjonariusze Wojskowej Straży Pożarnej z 10. Warszawskiego Pułku Samochodowego. Paschał, w asyście wojskowych i kapelanów, został wniesiony do katedry, gdzie świece zapalili od niego wierni. Następnie rozpoczęła się rozbudowana liturgia słowa, którą przygotowali żołnierze Wojska Polskiego i funkcjonariusze Służby Celnej oraz Chór Reprezentacyjnego Zespołu Artystycznego WP.
– W ten szczególny wieczór każdy z nas powinien zapytać siebie o wiarę. I to wiarę w odniesieniu zarówno do Boga jak i człowieka – mówił w homilii bp Guzdek. Ordynariusz wojskowy podkreślił, że czas przygotowań do świąt sprzyjał temu, aby umocnić swą więź z Bogiem, przez przystąpienie do sakramentu pokuty i pojednania.
Biskup Guzdek zachęcał, aby czas Świąt Wielkanocnych był okazją do odnowienia relacji z bliźnimi.
– Ten paschalny czas sprzyja również odbudowaniu wiary w człowieka. Jest to niezmiernie ważne w życiu małżeńskim i rodzinnym, społecznym i narodowym, aby uwierzyć w szlachetność ludzkich serc i ich dobrą wolę. Wiara i zaufanie do innych jest także warunkiem osiągnięcia sukcesu w służbie i pracy zawodowej – powiedział.
Biskup życzył zebranym, żeby starali się utrzymać i pielęgnować więź z Bogiem i bliźnimi. – Pamiętajmy, że dwunastu apostołów przemienionych zmieniło świat. Nie bójmy się świata, ale bójmy się o świat i przemieniajmy go – zachęcał.
Po zakończonej liturgii od Grobu Pańskiego w kaplicy katyńskiej ulicami Starego Miasta ulicami Miodową, Kapitulną, Podwalem i Długą, wyruszyła procesja z monstrancją, którą niósł bp Guzdek. Pierwszy raz kompanię reprezentacyjną wystawiła Straż Miejska Miasta Stołecznego Warszawy. Melodię pieśni odgrywała Orkiestra Reprezentacyjna Wojska Polskiego. Tradycyjnie przy pomniku Jana Kilińskiego salut szablami oddali, członkowie bractwa kurkowego.
W uroczystości wzięli także udział żołnierze Batalionu Reprezentacyjnego. U wrót Katedry Polowej bp Guzdek udzielił wiernym pasterskiego błogosławieństwa i złożył świąteczne życzenia.
Uroczystość uświetnił pokaz pirotechniczny przygotowany przez funkcjonariuszy Biura Ochrony Rządu i wojsko. Obchody Triduum Sacrum zakończyła, przy dźwiękach „Warszawianki” defilada Batalionu Reprezentacyjnego WP i Straży Miejskiej.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.