Drukuj Powrót do artykułu

Warszawa: „Woda źródłem życia” – wystawa w Galerii na Emporach (zapowiedź)

17.04.2017 , mip, Warszawa, 17-04-2017 Ⓒ ℗

W Galerii na Emporach – przy parafii św. Tomasza Apostoła na warszawskim Ursynowie od 21 kwietnia można będzie oglądać wystawę prac poświęconych tematyce życiodajnego żywiołowi wody. Ekspozycję można będzie oglądać przez miesiąc – do 21 maja.

„Wodę tworzą dwie cząsteczki wodoru połączone z tlenem. H2O to dar niezwykły, mogący występować jako ciecz, gaz i jako stan stały. Ma swój smak, dźwięk i kolor. Jest jednym z czterech żywiołów, które poprzez wzajemne połączenia, tworzą naszą rzeczywistość” – mówi o temacie przygotowywanej ekspozycji Jerzy Derkacz, kurator wystawy. Artysta dodaje, że woda symbolizuje życie, płodność i oczyszczenie; jest pragnieniem, które jest ważniejsze od głodu.

Bogactwo i znaczenie wody, stało się twórczą inspiracją dla zaproszonych do udziału w wystawie artystów, którzy swoją wizję życiodajnej wody zaprezentują w rzeźbie, fotografii, grafice, rysunku i instalacjach artystycznych.

„Tales z Miletu widział w wodzie podstawową zasadę (arché) leżącą u podstaw całej rzeczywistości. Platon i Arystoteles zwracali uwagę na to, że woda to jeden z czterech żywiołów stanowiących środowisko życia człowieka. Także dzisiejsza wiedza o świecie podkreśla, że tlenek wodoru to jeden z podstawowych elementów przyrody, decydujący o istnieniu życia na ziemi. Dlatego od początku nad brzegami zbiorników wodnych, rzek i jezior organizowały się skupiska ludzkie, powstawały osady, grody, a później miasta i metropolie. Tworzyła się kultura rybacka oraz kultura morska” – mówi ks. dr Henryk Małecki, proboszcz parafii św. Tomasza, apostoła na Ursynowie.

Duchowny przypomina także, że w naszej europejskiej kulturze mistrzami inżynierii wodnej byli między innymi cystersi. Opanowali sztukę melioracji i efektywnego wykorzystania energii wodnej. „Potok wody wprowadzony w obejścia klasztoru przepływał przez kuchnię, warsztaty, młyny, urządzenia sanitarne i po naturalnym oczyszczeniu był wyprowadzany na klasztorne pola. Woda ma także znaczenie lecznicze i terapeutyczne” – wskazuje proboszcz.

Dodaje, iż temu żywiołowi należy się szacunek. „Woda jest materią sakramentu Chrztu świętego i symbolem udzielanej człowiekowi mocy Ducha Świętego, który jako Woda Żywa tryska w sercu człowieka wierzącego na życie wieczne” – wyjaśnia ks. Małecki.

Wernisaż wystawy „Woda źródłem życia” odbędzie się 21 kwietnia w warszawskiej Galerii na Emporach. Ekspozycję można oglądać do 21 maja.

Wersja do druku
Portal eKAI prezentuje część tekstów publikowanych w płatnym serwisie agencyjnym Katolickiej Agencji Informacyjnej.
Nasza strona internetowa używa plików cookies (tzw. ciasteczka) w celach statystycznych, reklamowych oraz funkcjonalnych.