Warszawa: wręczono nagrodę im. Ks. Pasierba
23 stycznia 2010 | 18:15 | aw Ⓒ Ⓟ
Nagrodę im. Fundacji Ks. Janusza Pasierba za rok 2009 otrzymała dr Aleksandra Szewczyk. Jury wyróżniła młodą historyczkę sztuki za książkę „Mecenat artystyczny biskupa wrocławskiego Jana V Thurzona (1506-1520). Uroczystość wręczenia nagrody odbyła się 23 stycznia w Warszawie.
Książka została nagrodzona „za wnikliwą analizę działalności fundacyjnej wybitnego hierarchy i mecenasa sztuki w szerokim historycznym kontekście i religijno-społecznym i artystycznym Śląska na przełomie Średniowiecza i nowożytności”.
Wręczone zostały też dwa wyróżnienia – ks. dr Wojciechowi Korzeniakowi za książkę „Wychowawcza funkcja kultury według ks. Janusza Pasierba” „za rzetelną analizę dorobku eseistycznego i poetyckiego ks. Pasierba”. Publikacja ukazuje jego dokonania w powiązaniu z licznymi nurtami europejskiej humanistyki, teologii i pedagogiki.
Ks. dr Wojciech Węckowski, kierownik działu wydawniczego w wydawnictwie Bernardinum, otrzymał z kolei wyróżnienie za bezinteresowną i kompetentną pomoc przy wydaniu księgi pamiątkowej ku czci ks. Pasierba „Trwać to znaczy ocalić dobro i piękno”, za kompetentne opracowanie jego publikacji oraz założenie strony internetowej, poświęconej wybitnemu duchownemu.
W uroczystości wzięli udział członkowie Fundacji, przyjaciele i miłośnicy twórczości zmarłego w 1993 r. duchownego, a także uczniowie z trzech szkół im. Ks. Pasierba z Tczewa, Pelplina i Żabna.
Po wręczeniu nagród znana aktorka Anna Nehrebecka przedstawiła recital, złożony z wierszy „Przyjeżdżam tutaj niczym do Wirginii”. – Jest to zbiór wierszy autobiograficznych, w których ksiądz – poeta pisze o swojej młodości, kapłaństwie, chorobie i odchodzeniu – powiedziała KAI członkini Fundacji Maria Wilczek. Uczestnicy uroczystości wysłuchali też recitalu fortepianowego zamieszkałego w Szwajcarii Tomasza Herbuta.
Fundacja im. ks. Janusza St. Pasierba została ustanowiona przez grono przyjaciół ks. Janusza St. Pasierba, m.in. ks. abp. Henryka Muszyńskiego – prymasa Polski i metropolitę gnieźnieńskiego, ks. dr. Wiesława Niewęgłowskiego – krajowego duszpasterza środowisk twórczych, bp włocławskiego Wiesława Meringa, pisarza Piotra Wojciechowskiego i redaktor Marię Wilczek.
Celem Fundacji jest promowanie twórczości młodych, utalentowanych historyków sztuki, a także poetów i twórców, których dzieła są zainspirowane chrześcijaństwem, oraz promowanie twórczości ks. Pasierba i czuwanie nad jego spuścizną.
Co roku Fundacja przyznaje jedną nagrodę (na przemian historykowi sztuki i poecie) oraz dwa lub trzy wyróżnienia wręczane podczas uroczystego koncertu poetycko-muzycznego.
Od 1999 r. laureatami nagrody są m.in. historyk sztuki ks. dr. Michał Janocha, Krzysztof Koehler, a także młodzi poeci Wojciech Wencel, Szymon Babuchowski, Wojciech Kudyba i in.
Z inicjatywy Fundacji w wielu miejscach Polski a także za granicą m. in. w Wiedniu, w Londynie, odbyły się także spotkania poświęcone postaci i twórczości ks. Pasierba, powiązane z prezentacją jego najnowszych książek i filmu o nim. Ponadto Fundacja udzielała różnorodnej pomocy osobom piszącym prace naukowe, poświęcone twórczości i postaci ks. Pasierba.
W listopadzie 2004 r. została otwarta wystawa poświęcona postaci i dziełu ks. Janusza St. Pasierba pt.: „Pasierbowa Europa Ducha”. Wystawa według scenariusza Marii Wilczek, zorganizowana przez Fundację im. ks. Janusza St. Pasierba i Mazowieckie Centrum Kultury, pomyślana została jako ekspozycja „wędrująca”, która miałaby dotarła już do ponad 30 miast i miasteczek w całej Polsce.
Ks. Janusz St. Pasierb urodził się w 1929 r. w Lubawie w nauczycielskiej rodzinie. Po ukończeniu studiów filozoficzno-teologicznych w pelplińskim seminarium w 1952 r. otrzymał święcenia kapłańskie. Pracował jako wikariusz w Grudziądzu i Redzie, kontynuował też studia z zakresu historii sztuki na Akademii Teologii katolickiej, Uniwersytecie Warszawskim i Jagiellońskim, Papieskim Instytucie Archeologii Chrześcijańskiej w Rzymie. W 1957 r. uzyskał doktorat z teologii, w 1962 z archeologii, a dwa lata później habilitował się na Wydziale Historycznym UW.
Był profesorem Akademii Teologii Katolickiej oraz wykładowcą innych uczelni krajowych i zagranicznych, a także członkiem wielu stowarzyszeń naukowych w Polsce i za granicą oraz redakcji czasopism.
Jako poeta debiutował w 1972 r. Wśród kilkuset publikacji, opublikował m.in. siedem tomów esejów i trzynaście zbiorów poetyckich. W 1982 r. otrzymał godność Prałata Honorowego Jego Świątobliwości, w1990 r. Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski. Zmarł w 1993 r. w Warszawie, pochowany został w Pelplinie.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.