Warszawa: wykład „Jan Paweł II – papiez wolności” (zapowiedź)
21 kwietnia 2009 | 13:02 | maj Ⓒ Ⓟ
„Jan Paweł II – papież wolności” – tak brzmi hasło Dnia Papieskiego, który obchodzony będzie w 2009 r. W ramach przygotowań do tych obchodów wykład pod tym samym tytułem wygłosi w Warszawie o. Michael Sherwin, dominikanin z Fryburga, uczeń o. Servais-Théodore Pinckaersa OP, który od początku lat 80-tych uczestniczył w ważnych pracach nad kwestiami moralnymi podejmowanymi przez Jana Pawła II.
Wykład o. Michaela Sherwina odbędzie się 27 kwietnia o godz. 18 w Sali Odczytowej Centralnej Biblioteki Rolniczej w Warszawie. Będzie on formą duchowego i intelektualnego przygotowania do obchodów dnia Papieskiego w 2009 r., który obchodzony będzie pod hasłem „Jan Paweł II – papież wolności”. – Tenże papież napisał: „Wolność potrzebuje… wyzwolenia" (Veritatis splendor, 86). Nasz Gość z Fryburga pomoże nam zrozumieć to kluczowe przesłanie Jana Pawła II – podkreślają organizatorzy. Wykład w języku angielskim tłumaczony będzie na język polski.
Na spotkanie zaprasza Fundacja „Dzieło Nowego Tysiąclecia” oraz Instytut Tomistyczny, Stowarzyszenie Przyjaciół Filozofii „KERYX”, Ośrodek Kształcenia Nauczycieli Prymasowskiej Fundacji im. Kard. A. Hlonda oraz Centralna Biblioteka Rolnicza.
Michael Sherwin OP jest bezpośrednim spadkobiercą dziedzictwa o. Servais-Théodore Pinckaersa OP (1925-2008), który wywarł wielki wpływ na nauczanie moralne w czasach pontyfikatu Jana Pawła II. W latach 1973-1996 o. Pinckaers był profesorem teologii moralnej fundamentalnej na Uniwersytecie we Fryburgu szwajcarskim. W 1985 roku wydał książkę Les sources de la morale chrétienne (polskie wydanie: Źródła moralności chrześcijańskiej, Poznań 1994), o której o. Wojciech Giertych OP – obecny Teolog Domu Papieskiego – napisał m.in.: "książka ta dokonuje przewrotu w najbardziej, wydawałoby się, oczywistych założeniach i kanonach myślenia, dotyczących katolickiej nauki moralnej". O. Pinckaers od początku lat 80-tych uczestniczył w ważnych pracach w kwestiach moralnych podejmowanych przez Jana Pawła II. Jego prace badawcze miały wpływ na moralną część Katechizmu Kościoła Katolickiego (którą współredagował) oraz na encyklikę Veritatis Splendor.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.