Warszawa: wyruszył XIV Międzynarodowy Motocyklowy Rajd Katyński
23 sierpnia 2014 | 16:08 | lk, mag Ⓒ Ⓟ
Sprzed Grobu Nieznanego Żołnierza w Warszawie wyruszył w sobotę 23 sierpnia XIV Międzynarodowy Motocyklowy Rajd Katyński. O godz. 10.00 motocykliści zatrzymali się przed katedrą św. Floriana Męczennika i św. Michała Archanioła na stołecznej Pradze, gdzie złożyli wieniec pod pomnikiem ks. Ignacego Skorupki – bohatera Bitwy Warszawskiej 1920 roku i zostali pobłogosławieni na dalszą drogę przez bp. Marka Solarczyka.
Biskup pomocniczy diecezji warszawsko-praskiej podkreślił, że są oni „posłańcami pokoju, wspólnoty i polskości”.
W tym roku motocykliści mają do pokonania ponad 8 tysięcy kilometrów. W ciągu trzech tygodni spotykają się z Polakami mieszkającymi na Wschodzie i oddadzą hołd tym, którzy zostali tam pomordowani.
Trasa Rajdu będzie przebiegała przez Polskę, Białoruś, Rosję, Ukrainę, Rumunię, Bułgarię, Turcję, Serbię, Węgry, Słowację. Zakończy się 14 września o godz. 14.00 w Warszawie przed Pomnikiem Katyńskim na Podwalu.
Motocykliści zaplanowali, jak co roku, odwiedzić miejsca związane z historią Polski: pod Orszą w 500. rocznicę bitwy; pod Warną – w 570. rocznicę bitwy oraz pod Ceceorą – 394. rocznicę bitwy. Zamierzają odwiedzić miejsca urodzenia Romualda Traugutta, Tadeusza Kościuszki, Krysi Krahelskiej, Tadeusza Rejtana oraz pomodlić się się w miejscach zbrodni komunistycznych: na cmentarzach w Kuropatach, Katyniu, Butowie, Bykowni. Odwiedzą miejsce, gdzie zginął Zawisza Czarny.
Ponadto motocykliści złożą wieniec na grobie Lotników Polskich w Belgradzie, którzy zginęli, lecąc z pomocą walczącej Warszawie oraz w Budapeszcie pod Pomnikiem Katyńskim i Pomnikiem Powstania Węgierskiego 1956 roku i w wielu innych miejscach bliskich sercu Polaka.
Odwiedzą też Polaków na Polesiu, Wołyniu, Podolu, Górali Czadeckich i potomków powstańców listopadowych w Turcji. Spotkają się z rodakami w Warnie, Sofii, Belgradzie, Budapeszcie, w słowackiej Nitrze i zobaczą się z dziećmi polskimi, białoruskimi, ukraińskimi – w sierocińcach i szkołach.
13 września pokłonią się na Jasnogórskich Błoniach Matce Bożej Częstochowskiej.
14 września, wracając do Warszawy, pomodlą się pod Pomnikiem Żołnierzy Wyklętych w Regnach k. Koluszek, który ciągle pozostaje niedokończony. Na zakończenie Rajdu pod Pomnikiem Katyńskim będzie można spotkać się z uczestnikami wyprawy.
Jak podkreślają sami motocykliści – ten rajd to dla nich nie tylko lekcja historii ale także prawdziwe rekolekcje, w czasie których uczą miłości do Boga i Ojczyzny. – To jest coś na co czekam cały rok. Rekolekcje, modlitwa, miejsca narodowej pamięci. możliwość poznania potomków Polaków – wszystko w jednym. – Dzięki temu łatwiej ceni się to, w co nasi przodkowie wierzyli i za co ginęli – mówili uczestnicy rajdu.
– Szczególnym doświadczeniem są Msze św. sprawowane w miejscach mogił polskich bohaterów. Zwłaszcza te w Lesie Katyńskim czy w Miednoje, kiedy jest cisza, rzadko słychać śpiew ptaków, tylko szumią brzozy , sosny i jodły. Wówczas modlitwa której towarzyszą zapalone znicze i śpiew 'Boże Coś Polskę’ przenika serca nas wszystkich – podkreślił ks. harcmistrz Dariusz Stańczyk, który na co dzień pracuje w Wilnie.
Przebieg podróży motocyklistów można śledzić na stronie internetowej www.rajdkatynski.com oraz na facebookowym profilu Rajdu Katyńskiego.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.