Warszawa: wyruszyła Praska Pielgrzymka Piesza Pomocników Maryi Matki Kościoła
16 sierpnia 2019 | 13:16 | mag | Warszawa Ⓒ Ⓟ
Bez Boga nie ma jedności wśród ludzi – powiedział bp Romuald Kamiński 16 sierpnia w trakcie Mszy św. w konkatedrze Matki Bożej Zwycięskiej na stołecznym Kamionku. Uroczysta Eucharystia rozpoczęła Praską Pielgrzymkę Pieszą Pomocników Maryi Matki Kościoła. Jest to najstarsza warszawska pielgrzymka wyruszającą na Jasną Górę. Podąża ona na przypadającą 26 sierpnia Uroczystość Najświętszej Maryi Panny Częstochowskiej. W tym roku pątnikom przyświecają słowa „Zwyciężyłaś – Zwyciężaj”.
– Z okazji złotego jubileuszu ruchu jego członkowie będą głębiej poznawać swój charyzmat oraz postać Stefana kardynała Wyszyńskiego prosząc o jego beatyfikację. Chcemy również modlić się za młodzież zawierzając Bogu rozpoczynający się we wrześniu w diecezji warszawsko-praskiej Synod Młodych – zapowiedział przewodnik pielgrzymki, ks. Rafał Goliński.
W czasie liturgii bp Kamiński życzył pątnikom, by czas pielgrzymki pomógł mi odkrywać i doceniać otrzymane od Boga dary. Poprosił również, by otoczyli swoją modlitwą małżeństwa i rodziny. Podkreślił, że bez Bożej łaski, bez życia z Panem trudno w nich o jedność, która przecież stanowi podstawę związku kobiety i mężczyzny. Bez życia w jedności z Panem trudno również o wierność podjętym zobowiązaniom – zwrócił uwagę duchowny.
Praska Pielgrzymka Piesza Pomocników Maryi Matki Kościoła podzielona jest na dwie grupy: żółtą i niebieską – w której jest zdecydowanie więcej modlitwy, zwłaszcza tej tradycyjnej, jak chociażby „godzinki”, części różańca, czy codzienna nabożeństwo drogi krzyżowej. W jej ramach od siedmiu lat idą także członkowie Żywego Różańca.
Praska Pielgrzymka Piesza jest najstarszą pielgrzymką wyruszającą ze stolicy do Częstochowy. Po raz pierwszy wyszła w 1657 roku. Wznowiona w 1984 roku po 67 latach przerwy w czasach komunizmu, idzie zupełnie inną trasą niż pozostałe wychodzące z Warszawy. Na Jasną Górę pątnicy dotrą 25 sierpnia, czyli w przeddzień uroczystość Najświętszej Maryi Panny Częstochowskiej. Zgodnie z tradycją wieczorem po Apelu Jasnogórski w kaplicy Cudownego Obrazu Pomocniczy Maryi Matki Kościoła poprowadzą modlitewne czuwanie, które zwieńczy o godz. 24.00 uroczysta Msza św.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.