Warszawa: XII Targi Wydawców Katolickich
21 kwietnia 2006 | 14:17 | maj, aw, bł //mr Ⓒ Ⓟ
Osiemdziesięciu sześciu wystawców bierze udział w XII Targach Wydawców Katolickich, które rozpoczęły się w Warszawie. Targi otworzył bp-senior Ignacy Jeż.
Specjalny list do uczestników imprezy przesłał prezydent Lech Kaczyński i minister kultury Kazimierz Michał Ujazdowski.
Bp Jeż podkreślił podczas otwarcia, że przymiotnik katolicki jest zarezerwowany tylko dla tych targów, fakt, że mogą się one odbywać już po raz dwunasty jest oznaką normalności.
Min. Ujazdowski w specjalnym liście zaznaczył, że targi katolickie są elementem kultury wysokiej w duchu Jana Pawła II.
Poinformował o tym na konferencji prasowej prezes Stowarzyszenia Wydawców Katolickich, ks. Marek Otolski MIC.
Targi odbywają się tradycyjnie przy ul. Bonifacego na warszawskich Stegnach. Oprócz wydawców z Polski są też wystawcy z Portugalii, Rosji, Watykanu i Włoch, zaś gościem specjalnym jest najstarsza księgarnia katolicka we Francji „La Procure”, założona w 1898 r. i dysponująca 25 księgarniami, także w Szwajcarii i Rzymie.
W tym roku w imprezie bierze udział o czterech mniej wystawców niż w poprzednim, ale pojawili się nowi, m.in. Polskie Radio i TVP, którzy oferują swoje nagrania papieskich wystąpień. Novum tegorocznych Targów jest objęcie imprezy patronatem przez Polskie Radio – Jedynka i Dwójka i TVP, a także tygodnik, o co wydawcy katoliccy zabiegali od lat – jest nim „Ozon”.
W ramach Targów odbędzie się kilkadziesiąt spotkań autorskich, dyskusje panelowe, warsztaty dla nauczycieli, wystawy ilustracji do książek, uroczyste koncerty, loterie i konkursy dla najmłodszych oraz promocja kilkuset nowości.
Dla uczestników tegorocznej edycji targów, których liczba sięgała w latach ubiegłych nawet 8 tysięcy, organizatorzy przygotowali wiele atrakcji. Oprócz możliwości zwiedzania stoisk wystawowych i zapoznania się z nowościami wydawniczymi, będzie okazja spotkania się z najbardziej znanymi autorami katolickimi.
Ciekawie zapowiada się dyskusja na temat slangu młodzieżowego w modlitwie. W spotkaniu z o. Wojciechem Jędrzejewskim OP, autorem modlitewnika dla młodych „Z Bogiem na czacie” wezmą udział Dorota Zdunkiewicz-Jedynak, językoznawca z Uniwersytetu Warszawskiego oraz Zbigniew Nosowski, redaktor naczelny miesięcznika „Więź”.
Do refleksji nad dorobkiem Benedykta XVI, teologa i duszpasterza, Marcin Przeciszewski z Katolickiej Agencji Informacyjnej zaprosił biskupa Zygmunta Zimowskiego, jego wieloletniego współpracownika w watykańskiej Kongregacji Nauki Wiary.
Dyskusja pt. „Recepta na bestseller”, będzie z kolei próbą udzielenia odpowiedzi na pytanie w jaki sposób promować książkę katolicką. W dyskusji wezmą udział: Krzysztof Gutowski, Krystian Kukowka, dyrektor Księgarni św. Jacka i Andrzej Rostocki. Spotkanie poprowadzi Krzysztof Jaśkiewicz z „Notesu Wydawniczego”.
Poza tym zaplanowano dyskusję dotyczącą tego, w jaki sposób głosić Ewangelię. O komunikacji w duszpasterstwie opowie ks. Marek Dziewiecki. Odbędzie się spotkanie z ks. prof. Waldemarem Chrostowskim, w ramach promocji jego najnowszych książek, m.in. pierwszego tomu „wywiadu rzeki” – „Bóg, Biblia, Mesjasz”, a także spotkanie z Piotrem Kraśko, który przedstawi temat „Media w służbie prawdy”.
Wśród dyskusji panelowych interesującą wydawać się będzie rozmowa o klerykalizmie i antyklerykalizmie z udziałem ks. Piotra Mazurkiewicza, politologa z UKSW, Pawła Milcarka, redaktora naczelnego „Chistianitas” i Jana Turnaua, publicysty z „Gazety Wyborczej”. Spotkanie prowadzi Marcin Przeciszewski z KAI.
Nie zabraknie też rozmów o relacji Kościół – polityka. W panelu o autonomii i dialogu wezmą udział politycy, publicyści i duchowni.
Specjalnie dla nauczycieli religii Wydawnictwo Media Rodzina przygotuje warsztaty pt. „Opowieści z Narnii w szkole” poświęcone twórczości C. S. Lewisa jako inspiracji w nauczaniu. Dla najmłodszych niespodziankę szykuje Wydawnictwo eSPe. Konkursy i loterie z nagrodami dla każdego dziecka prowadzi Ewa Stadtmüller, autorka książeczek dla dzieci „Legenda o świętych”, oraz „Z Wadowic do nieba”.
Podczas targów po raz ósmy z rzędu wręczona zostanie Nagroda Stowarzyszenia Wydawców Katolickich „Feniks”. Zarząd Stowarzyszenia nagrodzi także statuetkami „Mały feniks” dziennikarzy, którzy w minionym roku w sposób szczególny zajmowali się w środkach przekazu promowaniem książki katolickiej.
Uroczyste wręczenie „Feniksów” nastąpi w ramach koncertu galowego, który odbędzie się 22 kwietnia 2005 r. o godz. 19.00 w kościele Najświętszej Maryi Panny Matki Miłosierdzia w Warszawie przy ul. św. Bonifacego 9. „Wydawcy katoliccy Janowi Pawłowi II” będzie koncertem podczas którego zabrzmi „Stabat Mater” Antonina Dvorzáka w wykonaniu: orkiestry „Simfonia Nova”, chórów: „Epifania” z parafii Miłosierdzia Bożego w Warszawie pod dyrekcją Wiesława Jelenia i Warszawskiego Chóru Międzyuczelnianego z Warszawy pod dyrekcją Janusza Dąbrowskiego.
W czasie Targów wystawcy będą mieli także okazję wysłuchania koncertu Natalii Kukulskiej. Jak co roku Targi Wydawców Katolickich odbędą się w Zespole Szkół Integracyjnych nr 2 w Warszawie, przy ul. św. Bonifacego 10 i w kościele Najświętszej Maryi Panny Matki Miłosierdzia przy ul. św. Bonifacego 9.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.