Warszawa: zakończenie jubileuszu setnej rocznicy ustanowienia Biskupstwa Polowego w Polsce
09 października 2019 | 08:16 | kos | Warszawa Ⓒ Ⓟ
– Historia naszej Ojczyzny jest integralnie związana z historią duszpasterstwa wojskowego w Polsce – powiedział abp Stanisław Gądecki, przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski w czasie Mszy św. kończącej jubileusz ustanowienia Biskupstwa Polowego w Polsce. Eucharystię koncelebrowało liczne grono hierarchów biorących udział w 384 zebraniu plenarnym Konferencji Episkopatu Polski. Po Mszy św. biskup polowy Józef Guzdek został odznaczony przez Wojciecha Kolarskiego, sekretarza stanu w Kancelarii Prezydenta Złotym Krzyżem Zasługi.
– Ilekroć polscy żołnierze walczyli „za wolność waszą i naszą”, w kraju i poza jego granicami, zawsze towarzyszyli im księża kapelani. Najważniejsze bitwy poprzedzała Msza św. i błogosławieństwo udzielane tym, którzy narażając swoje zdrowie i życie stawali w obronie najwyższych wartości – powiedział witając zebranych bp Guzdek. Biskup Polowy dodał, że „duchowni motywowali walczących do poświęcenia, rannym nieśli pociechę i pomoc duchową, a poległych z modlitwą przeprowadzali na wieczną wartę”.
Ordynariusz wojskowy podkreślił, że od powołania Biskupstwa Polowego minęło sto lat, ale mimo zmieniających się okoliczności żołnierze i funkcjonariusze służb mundurowych nadal oczekują duchowego wsparcia księży kapelanów. Wyraził wdzięczność biskupom za zrozumienie potrzeb duszpasterstwa wojskowego i życzliwość dla Ordynariatu Polowego. – Dzisiejsza Eucharystia wieńczy obchody setnej rocznicy powołania Biskupstwa Polowego – powiedział. Na koniec bp Guzdek zachęcił do modlitwy w intencji tragicznie zmarłych saperów, którzy zginęli dziś w czasie podejmowania niewybuchu z czasów II wojny światowej w Kuźni Raciborskiej, a także w intencji rannych i rodzin zmarłych i poszkodowanych.
Przewodniczący KEP przypomniał w homilii o początkach duszpasterstwa wojskowego w Polsce, które sięga czasów początków państwa, a także późniejszych dziejach związanych z posługą kapłańską żołnierzom. – Wielu kapelanów wojskowych znakomicie wywiązało się z ich zadań. Do nich można zaliczyć błogosławionego ojca Stanisława Papczyńskiego. Kapelanem Armii Krajowej w Powstaniu Warszawskim był Sługa Boży ks. Stefan Wyszyński. Wielu kapelanów poległo na polach bitew, do końca towarzysząc polskiemu żołnierzowi – podkreślił abp Stanisław Gądecki.
Przewodniczący Episkopatu Polski przypomniał o drodze do powstania Biskupstwa Polowego w Polsce, m.in. powołaniu 4 listopada 1918 r., ks. Jana Pajkerta na Naczelnego Kapelana Wojsk Polskich. Jak podkreślił szczególnie trudnym czasem dla kapelanów wojskowych był okres II wojny światowej i czasy powojenne, gdy po zerwaniu przez Rząd Jedności Narodowej w 1945 r. konkordatu kapelanów powoływano bez uprzedniego porozumienia z władzami kościelnymi. – Na ponad czterdzieści lat duszpasterstwo wojskowe zostało podporządkowane organizacyjnie i strukturalnie władzy państwowej – przypomniał przewodniczący Episkopatu.
Dodał, że do przywrócenia Ordynariatu Polowego doszło 21 stycznia 1991 r. – Papież Jan Paweł II wydał dekret przywracający diecezję wojskową oraz bullę nominacyjną dla ks. prał. Sławoja Leszka Głódzia, ustanawiającą go biskupem polowym. Kolejnymi biskupami polowymi byli Tadeusz Płoski i obecnie pełniący tę funkcję Józef Guzdek – powiedział.
Abp Gądecki podziękował bp Guzdkowi za zaproszenie do uczczenia jubileuszu duszpasterstwa wojskowego przez Episkopat. – Jesteś już piątym pasterzem, który przewodzi tej wspólnocie.
– Prowadź ją – dalej – jak powiedział abp Głódź – ręką pewną i miłującym pasterskim sercem drogami Chrystusa i Jego Matki ku zbawieniu. Pogłębiaj i umacniaj swoją pasterską posługą więzi ludzi w mundurach z Chrystusem, Kościołem, także z Ojczyzną, która jest wielkim darem Boga. Bądź stróżem wartości Bożych i ojczystych, z których wyrasta piękno i sens żołnierskiej służby. Niech takimi stróżami ognia Ewangelii będą także wszyscy Twoi następcy – życzył.
Abp Stanisław Gądecki homilię zakończył modlitwą o pokój: – Z Maryją, Matką Jezusa błagamy, przemów do serc ludzi odpowiedzialnych za losy narodów. Zniszcz logikę odwetu i zemsty, i pozwól – dzięki działaniu Ducha Świętego – aby ci, którzy oddani sprawie Ojczyzny służą w wojsku uważali siebie za sługi bezpieczeństwa i wolności narodów. Za tych, którzy przyczyniają się do utrwalenia pokoju. Amen – powiedział.
We Mszy św. celebrowanej przez m.in. abp. Salvatore Pennacchio, Nuncjusza Apostolskiego w Polsce i kard. Kazimierza Nycza, metropolitę warszawskiego uczestniczyli: Wojciech Kolarski, sekretarz stanu w Kancelarii Prezydenta, gen. dyw. Andrzej Reudowicz z BBN, Mariusz Błaszczak, minister obrony narodowej, gen. broni Michał Sikora, zastępca Szefa Sztabu Generalnego, gen. dyw. Marek Sokołowski, reprezentujący Dowódcę Generalnego Rodzajów Sił Zbrojnych, gen. bryg. Robert Głąb, dowódca Garnizonu Warszawa, generałowie, oficerowie i żołnierze, komendanci służb mundurowych: Policji, SOP oraz SOK, przedstawiciele harcerzy, podchorążowie WAT, pracownicy kurii Ordynariatu Polowego i zaproszeni goście.
Po błogosławieństwie odczytana została decyzja prezydenta RP Andrzeja Dudy o uhonorowaniu bp. Józefa Guzdka Złotym Krzyżem Zasługi. Jak podkreślił Biskup Polowy odznaczenie traktuje jako uhonorowanie posługi wszystkich kapelanów służących w Ordynariacie Polowym. Podziękował zebranym biskupom za to, że umożliwiają kapłanom ze swoich diecezji wstąpienie w szeregi duszpasterstwa wojskowego.
Minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak powiedział, że w chwilach takich jak dzisiejsza, kiedy docierają tragiczne wiadomości na temat polskich żołnierzy, pomoc udzielana przez kapelanów jest szczególnie cenna. Podkreślił, że postępuje rozbudowa i wzmacnianie polskiej armii, dlatego kolejni kapelani będą potrzebni. – Stąd też moja prośba, aby czcigodni arcybiskupi i biskupi mieli w pamięci to, że ta posługa jest niezwykle ważna dla tych, którzy strzegą bezpieczeństwa naszej Ojczyzny – powiedział.
Na koniec biskup Józef Guzdek wręczył abp. Stanisławowi Gądeckiemu, medal pamiątkowy „W Służbie Bogu i Ojczyźnie”, ustanowiony z okazji setnej rocznicy powstania Biskupstwa Polowego w Polsce.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.