Warszawa: zakończył się Pierwszy Międzynarodowy Festiwal Chóralny
30 maja 2010 | 18:08 | mag Ⓒ Ⓟ
Koncertem Galowym w katedrze św. Michała Archanioła i św. Floriana Męczennika zakończył się wczoraj wieczorem Pierwszy Międzynarodowy Festiwal Chóralny.
Przez cztery dni w warszawskich kościołach można było posłuchać utworów muzyki sakralnej w sześciu językach w wykonaniu chórów z pięciu państw: Węgier, Norwegii, Szwecji, Niemiec i Polski.
Jak zaznacza organizator festiwalu Wiesław Jeleń, prezes Zarządu Federacji Caecilianum – „Takie koncerty są przede wszystkim szansą spotkania i wymiany wzajemnych doświadczeń”. Przypomina on, że "każdy kto bierze się za muzykowanie w Kościele, bierze także na siebie odpowiedzialność za modlitwę innych ludzi. I musi to robić dobrze" – dodaje.
Jego zdaniem nieodzowną pomocą, aby robić to dobrze jest przynależność do większej grupy, która zajmuje się tą samą aktywnością. Umożliwia to wymianę zdań, poglądów, czy doświadczeń. Na to mogą liczyć na przykład ci, którzy należą do Federacji Caecilianum. – "Uczymy ludzi, jak robić to dobrze, zarówno od strony muzycznej, jak i duszpasterskiej" – podkreśla Wiesław Jeleń.
Ważnym doświadczeniem są takie wspólne spotkania jak zakończony wczoraj Pierwszy Międzynarodowy Festiwal Chóralny. – "Uczestnicy pokazują nam, co umieją i jak to robią, a my dzielimy się z nimi swoimi doświadczeniami. Taka wymiana jest czymś, na czym będziemy budowali przyszłość Europy. Za jej kształt musimy wziąć odpowiedzialność – zaznacza prezes Zarządu Federacji Caecilianum.
Polska Federacja zrzesza ponad 130 chórów. W gronie tym znajdują się chóry parafialne, rektorskie, katedralne, uczelniane i międzyuczelniane, a nawet śpiewające w domach kultury. Wiesław Jeleń liczy, że "przy okazji takich międzynarodowych festiwali, uda się stworzyć porozumienie chórów ponad granicami – czyli federację chórów kościelnych, albo śpiewających muzykę sakralną, która byłaby Federacją Europejską. Te, które dotychczas działają, nie obejmują osób dorosłych – podkreśla. Ponadto jak dodaje "mają one często charakter lokalny".
Jednym z podstawowych kryteriów przynależności do Polskiej Federacji jest wykonywanie utworów sakralnych, w tym niekoniecznie katolickich. Wiesław Jeleń ma nadzieję, że uda się stworzyć platformę międzynarodową.
Do udziału w Pierwszy Międzynarodowy Festiwal Chóralny zaproszono Budapest-Csepel Mixed Choir pod dyrekcją Gyula Holló – z Budapesztu, Chór Raelingen Sanglag, kierowany przez Ingrid Dominique z Norwegii, Chór Cappella Snostropktórym kieruje Göran Persson ze Szwecji, Chór Senti Voces pod dyrekcją Philippa Maasa z – Monachiu), Warszawski Chór Polonia pod dyrekcją. Wiesława Jelenia i Warszawski Chór Międzyparafialny pod dyrekcją Artura Backiela.
Kolejny Międzynarodowy Festiwal Chóralny odbędzie się za rok.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.