Warszawa: Zjazd Diecezjalnych Duszpasterzy Młodzieży i Diecezjalnych Koordynatorów ŚDM
17 maja 2019 | 03:35 | mag | Warszawa Ⓒ Ⓟ
ŚDM, Nadzwyczajny Miesiąc Misyjny oraz Spotkanie na Lednicy – to główne tematy Zjazdu Diecezjalnych Duszpasterzy Młodzieży i Diecezjalnych Koordynatorów ŚDM, który odbył się w Warszawie. Rozmawiano również na temat Krajowego Forum Duszpasterstwa Młodzieży, które odbędzie się w listopadzie, a także najbliższego Europejskiego Spotkania Młodzieży Taize. Obradami kierował bp Marek Solarczyk, Przewodniczący Rady ds. Duszpasterstwa Młodzieży.
Podsumowano ostatnie spotkanie z Ojcem Świętym w Panamie. Wielu duszpasterzy zwracało miedzy innymi uwagę na wartość przygotowania formacyjnego młodych, którzy wyjeżdżają na ŚDM. „Doświadczenie pokazuje, że ci, którzy uczestniczyli w spotkaniach, w czasie których mieli okazję pogłębić swoją wiedzę i wiarę, dużo więcej wynieśli ze spotkań z Ojcem Świętym, dużo głębiej je przeżyli” – zwrócił uwagę bp Solarczyk.
Mówiąc o przygotowaniach do ŚDM w Lizbonie przyznał, że jeszcze nie ma konkretnych informacji, jeśli chodzi o sam temat czy dane logistyczne. „Z uwagi bliskość i mniejsze koszta, na pewno zgłosi się zdecydowanie więcej młodych niż w latach ubiegłych. Skoro w Panamie było ok. 4 tys. 200 młodych Polaków, to w Portugalii możemy się spodziewać dwa, a nawet trzy razy tyle osób z naszego kraju. Trzeba zatem dobrze to przygotować, dlatego już teraz trzeba będzie rozpocząć przygotowania” – powiedział przewodniczący Rady ds. Duszpasterstwa Młodzieży.
Wspomniał, że okazją do dziękczynienia Bogu za dar ŚDM w Panamie będzie tegoroczne spotkanie na Polach Lednickich. W programie przewidziany jest specjalny czas na świadectwa młodych, którzy brali udział w spotkaniu z Ojcem Świętym. „Zaprosiliśmy także uczestników ŚDM, by przybyli w koszulkach oraz z pleckami, które były w pakiecie pielgrzyma. Przekażemy również dary z Panamy tym, którzy tworzą całe dzieło lednickie. Wśród nich będzie między innymi ornat oraz sam pakiet pielgrzyma” – zapowiedział bp Solarczyk.
Na temat Nadzwyczajnego Miesiąca Misyjnego, który decyzją papież Franciszka zapowiedziany jest na październik, mówił ks. Maciej Będziński, sekretarz krajowy Papieskiego Dzieł Rozkrzewiania Wiary.
– Będzie to doskonała okazja do obudzenia w młodych jeszcze większej otwartości na dzielenie się swoją wiarą z innymi – powiedział bp Solarczyk.
W diecezji tarnowskiej, znanej z największej liczby kapłanów i osób konsekrowanych i świeckich posyłanych na misje, stworzono już plan działania.
– Dostrzegając wśród młodych ludzi wielkie pragnie niesienia innym bezinteresownej pomocy, będziemy chcieli pokazać im konkretne osoby, które od wielu lat służą na misjach. Wielu młodych studiuje w Krakowie, gdzie jest sporo ruchów i stowarzyszeń promujących działania misyjne, nie mówiąc już o prężnie działającym wolontariacie misyjnym w naszej diecezji. Planujemy zatem dotrzeć do nich nie tylko z informacjami – gdzie i jak mogą się zaangażować, ale także jak umisyjniać to co już tworzą, czy w czym funkcjonują – zapowiedział ks. Marcin Baran, diecezjalny duszpasterz młodzieży w Tarnowie.
W czasie spotkania rozmawiano również o przygotowaniach do Europejskiego Spotkania Młodzieży Taize, które w tym roku odbędzie się we Wrocławiu, oraz o Krajowym Forum Duszpasterstwa Młodzieży, które odbędzie się w dniach 8-10 listopadzie w Turnie w diecezji radomskiej. Tematem zjazdu będzie posynodalna adhortacja papieża „Christus vivit”.
– Dla nas duszpasterzy młodzieży niezwykle ważny jest siódmy rozdział tego dokumentu, który mówi bezpośrednio o naszej posłudze. W związku z tym poprosiłem kapłanów, by bliżej przyjrzeli się temu, jak wygląda forma duszpasterstwa w ich diecezjach, jakie inicjatywy są podejmowane, które cieszą się największym zainteresowaniem młodych, czy poza doraźnymi eventami są propozycje, gdzie można pogłębić swoją formację duchową i osobową – powiedział bp Solarczyk.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.