Warszawa: żydowska modlitwa pogrzebowa za Papieża
08 kwietnia 2005 | 14:55 | ast //mr Ⓒ Ⓟ
Za Jana Pawła II warszawscy żydzi odmówili psalm 23. oraz 133. w języku hebrajskim i polskim oraz modlitwę (Ciduk ha-din), która jest częścią tradycyjnego judaistycznego pogrzebu. Modlitwie przewodniczył rabin Zelig Awrasin.
– Wątpię, aby następny papież był taki jak ten, który odszedł. Takiego człowieka Bóg daje ludzkości nie częściej jak raz na tysiąc lat – powiedział dziennikarzom dr Paweł Wildstein, honorowy przewodniczący Związku Gmin Żydowskich w Polsce. Podzielił się on także swoimi wspomnieniami z osobistych spotkań z Papieżem. – Mieliśmy podobne zamiłowania, jak miłość do Tatr i jazdy na nartach – dodał.
Słowa 23. Psalmu w języku hebrajskim odczytał ambasador Izraela w Polsce Dawid Peleg, a list Piotra Kadlèika, przewodniczącego Związku Gmin Żydowskich w Polsce odczytał Andrzej Zozula.
„Niniejsza modlitwa jest próbą wyrażenia podziękowania za dobro, jakie zawdzięczamy Janowi Pawłowi II. On poprzez swoje nauczanie wpłynął zasadniczo na poprawę atmosfery wokół Żydów i żydowskiej religii. Nazwał antysemityzm grzechem, a nas starszymi braćmi w wierze, dawał wyraz temu, że jesteśmy integralną częścią Polski – napisał Kadlèik. – Uczyńmy, co w naszej mocy, by jego zasługi dla narodu żydowskiego nie zostały nigdy zapomniane!”.
Związek Gmin Żydowskich wydał również specjalny komunikat. „Łączymy się w smutku z dziesiątkami milionów Polaków i miliardami ludzi na świecie z powodu odejścia Papieża Jana Pawła II. Dla nas, polskich Żydów, jest źródłem szczególnej satysfakcji, że Jan Paweł II pochodził z naszego kraju i że od młodości miał przyjacielskie kontakty z Żydami.”
„Pozostaje dla nas znakiem nadziei. Oby pamięć o Nim była błogosławieństwem dla wszystkich!” – napisano w specjalnym komunikacie.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.