Drukuj Powrót do artykułu

Warszawiacy pamiętali o św. Janie Pawle II w 12. rocznicę jego śmierci

03 kwietnia 2017 | 11:33 | Warszawa / lk, CMJPII / bd Ⓒ Ⓟ

Sample Fot. Piotr Drabik / flickr.com

„Jeśli chcecie zachować pokój, pamiętajcie o człowieku” – te słowa wypowiedziane przez Jana Pawła II w Warszawie podczas trzeciej pielgrzymki do ojczyzny były mottem obchodów 12. rocznicy śmierci papieża Polaka, zorganizowanych w niedzielę w stolicy przez Centrum Myśli Jana Pawła II. W godzinie odejścia papieża, o 21.37, tradycyjnie już zabrzmiał utwór „Cisza” w wykonaniu żołnierza Wojska Polskiego.

Przez cały dzień wolontariusze Centrum Myśli Jana Pawła II w niedzielę rozdawali w centrum stolicy okolicznościowe wlepki ze słowami i wizerunkiem papieża Polaka.

O godz. 15.00 w bazylice archikatedralnej św. Jana Chrzciciela odbył się koncert papieski, podczas którego po raz pierwszy w Warszawie zabrzmiało oratoryjne dzieło „Litania do św. Jana Pawła II”. Utwór autorstwa Jana Krutula wykonali soliści: Inga Poškutė i Robert Gierlach oraz Chór Centrum Myśli Jana Pawła II i orkiestra pod batutą samego kompozytora.

Kulminacją całodziennych obchodów było wieczorne skupienie i modlitwa na placu Piłsudskiego, a także występ Chóru Centrum Myśli. Był to krótki koncert przepleciony fragmentami dźwiękowymi ze słowami Jana Pawła II.

Na placu obecni byli m.in. stypendyści Centrum Myśli Jana Pawła II oraz Fundacji „Dzieło Nowego Tysiąclecia”. Tego wieczoru Stadion PGE Narodowy wyświetlił napis #warszawaJP2, natomiast Zamek Królewski i siedziba Dowództwa Garnizonu Warszawa zostały oświetlone okolicznościową grafiką.

Przed godziną 21.37 proboszcz stołecznej archikatedry ks. Bogdan Bartołd przypomniał, że św. Jan Paweł II był tym, który zaapelował do całego świata, by nie bać się otworzyć drzwi Chrystusowi. Z kolei uczestnicy warszawskich obchodów rocznicy śmierci papieża Polaka to „duchowe dzieci Jana Pawła II”.

Norbert Szczepański, dyrektor Centrum Myśli Jana Pawła II wskazał, że mieszkańcy stolicy upamiętniający odejście papieża to szczególna wspólnota duchowa, która nie tylko spotyka się co roku 2 kwietnia na placu Piłsudskiego, ale przede wszystkim stara się realizować nauczanie papieskie w życiu codziennym.

O godz. 21.37, w godzinie śmierci Jana Pawła II, mieszkańcy stolicy jak co roku usłyszeli na placu Piłsudskiego utwór „Cisza” na trąbkę w wykonaniu przedstawiciela Wojska Polskiego.

Hasło tegorocznych obchodów rocznicy śmierci Papieża nawiązywało do jego słów skierowanych do przedstawicieli władz państwowych na Zamku Królewskim w Warszawie podczas trzeciej pielgrzymki do Polski w 1987 r. (w czerwcu br. przypadnie 30. rocznica tego wydarzenia): „Jeśli chcecie zachować pokój, pamiętajcie o człowieku. Pamiętajcie o jego prawach, które są niezbywalne, bo wynikają z samego człowieczeństwa każdej ludzkiej osoby. Pamiętajcie między innymi o jego prawie do wolności religijnej, stowarzyszania się i wypowiadania swoich poglądów. Pamiętajcie o jego godności, w której muszą się spotykać poczynania wszystkich społeczeństw i społeczności. Wtedy bowiem wszystkie one: społeczności, społeczeństwa, narody, państwa, żyją pełnym, autentycznie ludzkim życiem, kiedy godność człowieka, każdego człowieka, nie przestaje ukierunkowywać od samych podstaw ich bytowania i działalności. Wszelkie naruszenie i nieposzanowanie praw człowieka stanowi zagrożenie dla pokoju”.

Polacy upamiętnili kolejną rocznicę śmierci Jana Pawła II w całym kraju, a nawet zagranicą podczas nabożeństw, koncertów, czuwań, a w stolicy także Marszu Świętości Życia.

Mszę św. przy grobie Jana Pawła II w watykańskiej Bazylice św. Piotra odprawił kard. Stanisław Ryłko, który jest również przewodniczącym Fundacji Jana Pawła II w Rzymie. Na Mszę przybyli przedstawiciele polskiego duchowieństwa z Rzymu, Watykanu oraz polscy pielgrzymi.

Wersja do druku

Przeczytaj także

02 kwietnia 2017 09:11

12. rocznica śmierci Jana Pawła II

Portal eKAI prezentuje część tekstów publikowanych w płatnym serwisie agencyjnym Katolickiej Agencji Informacyjnej.
Nasza strona internetowa używa plików cookies (tzw. ciasteczka) w celach statystycznych, reklamowych oraz funkcjonalnych.