Bądź na bieżąco!

Otrzymuj najnowsze informacje wybrane specjalnie dla Ciebie.

Depesze KAI:

Drukuj Powrót do artykułu

35. Warszawska Akademicka Pielgrzymka Metropolitalna już na trasie

awo / br

opublikowano 05.08.2015 14:52

3 tys. młodych pątników wyruszyło w środę w 35. Warszawskiej Akademickiej Pielgrzymce Metropolitalnej na Jasną Górę. W tym roku wędrują pod hasłem „Bądźcie stróżami poranka”.

Kard. Kazimierz Nycz, który dla pielgrzymów odprawił Mszę św. podkreślił, że tegoroczna pielgrzymka to zarazem wprowadzenie w szczególny rok przygotowań do Światowych Dni Młodzieży w Krakowie.

Nawiązując do słów Jana Pawła II, które zostały wybrane na hasło pielgrzymki, metropolita warszawski zachęcał młodzież akademicką, by „pilnowała swojej młodości i ideałów”. – Wasza młodość, wasz początek, wasz entuzjazm wymagają czuwania, żeby nie ulec tym, którzy próbują zgasić to wszystko, co piękne i wspaniałe – mówił.

Przekonywał w homilii, aby nie zostawiali ważnych i pięknych ideałów, które wynikają wprost z Ewangelii. – Czasem może być tak, że nie czuwając można ulec presji relatywnego świata, gdzie nie ma stałych, niezmiennych wartości, gdzie wszystko jest według tego, jak mi się widzi” – przestrzegał.

Kard. Nycz nawiązał także do jutrzejszej uroczystości zaprzysiężenia nowego prezydenta RP. Wskazał, że ten nowy etap w sprawowaniu urzędu prezydenta państwa, który obejmie Andrzej Duda, wymaga „ufności w czekającą nas przyszłość” i modlitwy, również podczas pielgrzymki.

Trasa Warszawskiej Akademickiej Pielgrzymki Metropolitalnej liczy niemal 300 kilometrów i wiedzie jedną z najpiękniejszych dróg pielgrzymkowych. Jak podkreślają organizatorzy, jest to szlak po zapomnianych staropolskich sanktuariach maryjnych, m. in: Matki Bożej Jazłowieckiej w Szymanowie, sanktuarium św. Anny w Smardzewicach czy sanktuarium św. Ojca Pio na Przeprośnej Górce. Pątnicy jutro odwiedzą sanktuarium w Niepokalanowie, gdzie Mszę św. o godz. 10 odprawi dla nich biskup pomocniczy diecezji warszawsko-praskiej, natomiast do celu swej wędrówki, na Jasną Górę dotrą 14 sierpnia.

Akademicy wędrują do Częstochowy w 18 grupach związanych z określoną parafią metropolii warszawskiej lub duchowością zakonów. Grupa czerwona od lat związana jest z otwocką parafią św. Wincentego a Paulo, szara – z jezuitami i harcerzami, brązowa – z franciszkanami, a czarno – biała, która wędruje w ciszy – z dominikanami.

Dla tych, którzy nie mogli wyruszyć w drogę powstała grupa pielgrzymów duchowych, którzy w miarę swoich możliwości będą codziennie spotykać się w kościele akademickim o godz. 15 na modlitwie Koronką do Miłosierdzia Bożego.

 

Wersja do druku
Nasza strona internetowa używa plików cookies (tzw. ciasteczka) w celach statystycznych, reklamowych oraz funkcjonalnych.