303. Warszawska Pielgrzymka Piesza dotarła na Jasną Górę
14 sierpnia 2014 | 17:58 | it (KAI) Ⓒ Ⓟ
Na Jasną Górę dotarła prowadzona przez paulinów 303. Warszawska Pielgrzymka Piesza. To najbardziej znana i jedna z najstarszych kompanii. Przyszło w niej ok. 6 tys. osób. W tym roku tym swoistym rekolekcjom w drodze towarzyszyły papieskie słowa „Totus Tuus”.
Tak jak wszystkie pielgrzymki w tym roku, również ta warszawska była dziękczynieniem za kanonizację Jana Pawła II. Zastępca kierownika pielgrzymki o. Dariusz Laskowski podkreślił, że cała droga do Częstochowy była „uczeniem się zawierzenia Bogu i Maryi na wzór świętego papieża”. "Mam nadzieję, że przez tę pielgrzymkę jej uczestnicy będą tak jak Jan Paweł II zawierzać wszystko Maryi" – powiedział zakonnik.
Warszawscy pielgrzymi nie tylko przyzywali wstawiennictwa naszego wielkiego rodaka, ale także przez jego relikwie doświadczali jego obecności.
Tegoroczne konferencje na warszawską pielgrzymkę nt. osoby i nauczania Jana Pawła II a zwłaszcza jego zawierzenia, przygotował dominikanin o. Jacek Salij. Rozważania nowennowe prowadził z kolei o. Michał Legan, paulin.
Wśród tegorocznych intencji modlitewnych wierni zanosili do Boga prośby o rychłą beatyfikację kard. Stefana Wyszyńskiego.
Warszawską kompanię tworzyło 25 grup, podzielonych na trzy kolumny: zasadnicze, dziesiąte i piętnaste. Każda z nich oznaczona była innym kolorem. Pielgrzymi wędrowali do Częstochowy 9 dni. Ze stolicy z 303. pielgrzymką przyszło ok. 6 tys. pątników. Kolejne tysiące przemierzyły szlak duchowo. Za ten udział paulini podziękowali wszystkim, którzy trwali na modlitwie. "Bez niej pewnie nie doszliśmy na Jasną Górę. Modlitwa i cierpienie ofiarowane za pątników mają wielką wartość, bardzo za to dziękujemy" – powiedział o. Laskowski.
Grupa pielgrzymów duchowych, zorganizowana przy Radiu Jasna Góra, liczyła w tym roku ponad 500 osób. Zamiast tzw. wpisowego przynosili oni przybory szkolne, które zostaną przekazane ubogim rodzinom, podopiecznym Jasnogórskiego Punktu Charytatywnego. Akcja zbierania tych przedmiotów potrwa na Jasnej Górze do 2 września.
Warszawska Pielgrzymka Piesza zawsze odbywa się w dniach od 6 do 14 sierpnia. Jej uczestnicy pokonują 248 km, odwiedzając na szlaku pątniczym m.in. sanktuarium Matki Bożej Świętorodzinnej w Studziannej, sanktuarium Pana Jezusa Ukrzyżowanego w Paradyżu oraz sanktuarium św. Anny Samotrzeciej w miejscowości Święta Anna.
Pielgrzymka ta jest od początku dziełem ludzi świeckich, skupionych wokół Bractwa Pięciorańskiego i to oni, aż do okresu po wybuchu II wojny światowej byli odpowiedzialni za jej stronę nie tylko organizacyjną, ale także religijną. Pielgrzymka nabrała charakteru swoistych rekolekcji w drodze z chwilą, gdy w sposób trwały zaczęli jej towarzyszyć prezbiterzy. Wówczas pojawiły się nowe elementy: przede wszystkim codzienna Eucharystia, możliwość skorzystania z sakramentu pojednania i konferencje.
Z chwilą włączenia jej w program Wielkiej Nowenny przed Tysiącleciem Chrztu Polski (1957-66) stała się przestrzenią formacji religijno-moralnej i patriotycznej. Ten pierwszy, długofalowy program duszpasterski, opracowany wysiłkiem całego Episkopatu Polski, z kard. Stefanem Wyszyńskim na czele, oparty został na Jasnogórskich Ślubach Narodu (26 sierpnia 1956). Pątnicy włączali się także w tzw. dzieła soborowe, zachęcani przez przewodników do modlitwy i ofiarnej postawy w intencji pomocy Kościołowi Powszechnemu i Ojcu Świętemu.
Wypracowany podczas Wielkiej Nowenny schemat realizowany był w latach następnych i jest kontynuowany dzisiaj. Każda pielgrzymka idzie na Jasną Górę z wybranym hasłem, do którego opracowywany jest program na 9 dni. Od początku lat 70. kierownictwo przygotowuje konferencje i rozważania nowennowe, które w sposób obowiązkowy głoszone są we wszystkich grupach.
Pątnicy warszawscy dziś o godz. 20.00 uczestniczyć będą we Mszy św. sprawowanej na szczycie jasnogórskim rozpoczynającej obchody uroczystości Wniebowzięcia NMP. Po Eucharystii odbędzie się modlitwa uwielbienia, którą poprowadzi zespół „Mocni w Duchu”. Na godz. 21.30 zaplanowano Drogę Krzyżową Warszawskiej Pielgrzymki Pieszej. Jutro, 15 sierpnia o godz. 8.00 rozpocznie się dla pątników grup warszawskich Msza św.
Pielgrzymka warszawska, nazywana także paulińską, sięga korzeniami początków XVIII w. i jest najstarszą wyruszającą ze stolicy. Rozpoczął ją w 1711 r. o. Innocenty Pokorski w intencji przezwyciężenia zarazy. Do dziś na Jasnej Górze przechowywana jest srebrna tablica – wotum mieszkańców Warszawy, złożona z prośbą o oddalenie moru.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.