Warszawski Mini Orszak Trzech Króli przebiegał zgodnie z rygorami sanitarnymi
06 stycznia 2021 | 19:00 | ar | Warszawa Ⓒ Ⓟ
– Skromność naszego Orszaku w tym roku, jest porównywalna do skromności żłóbka betlejemskiego. Prosty, zimny. Pewnie i brudny. Właśnie tam stała się rzecz największa w historii świata. Bóg stał się człowiekiem – powiedział kard. Kazimierz Nycz inaugurując tegoroczny warszawski Orszak Trzech Króli, który ze względu na obostrzenia związane z epidemią, przyjął formę Mini Orszaku.
Tradycyjnie warszawski Orszak Trzech Króli rozpoczął się od modlitwy Anioł Pański pod przewodnictwem kard. Kazimierza Nycza. Następnie metropolita warszawski skierował słowo do nielicznych osób, które przyłączyły się do modlitwy na Placu Zamkowym, a także do widzów oglądających transmisję wydarzenia.
Duchowny zaznaczył, że w tym roku pandemia, która objęła zasięgiem cały świat, wszystkich ludzi i wiele dziedzin życia ludzkiego, dotknęła także 12-letniej tradycji Orszaku Trzech Króli.
– Idziemy mimo wszystko radośni, nie tylko po to by zachować tę tradycję. Idziemy z modlitwą za wszystkich, którzy nam pomagają przeżywać ten trudny czas. Za wszystkich, którzy organizują pomoc ludziom dotkniętych pandemią. Modlimy się za lekarzy, pielęgniarki, całą służbę zdrowia. Modlimy się za wszystkich, którzy zostali dotknięci przez pandemię bezpośrednio, przez śmierć swoich bliskich, przez chorobę, która istotnie zmieniła ich życie – powiedział.
Kard. Nycz zaapelował, by modlić się z wiarą, nadzieją i wielką ufnością, że przyszłoroczny Orszak Trzech Króli będzie zupełnie normalny i przeżywany bez problemu pandemii.– Jeżeli jest jakaś pociecha w tej sytuacji, to ta, że skromność naszego Orszaku, w tym roku, jest porównywalna do skromności żłóbka betlejemskiego. Prosty, zimny, pewnie i brudny. Właśnie tam stała się rzecz największa w historii świata. Bóg stał się człowiekiem – podkreślił.
Duchowny zauważył, że do nowonarodzonego Dziecięcia przybyli mędrcy, królowie, a także prości pasterze. W ocenie kapłana jest to wołanie Chrystusa, że dla wszystkich jest przy Nim miejsce, każdy jest mile widziany i zaproszony.
– Błogosławię ten Orszak warszawski, ale także wszystkie małe Orszaki w całej Polsce i zagranicą, które się dziś obywają – zakończył duchowny.
Następnie Trzej Królowie wsiedli do łodzi przygotowanej specjalnie na tę okazję i wyruszyli w drogę.
Zamiast tradycyjnych scen biblijnych przedstawiono nagrane wcześniej inscenizacje teatralne. Jak podkreślili organizatorzy wydarzenia, tegoroczny Orszak można nazwać „literackim”, ponieważ towarzyszyło mu wiele nawiązań do twórczości m.in. Adama Mickiewicza, Juliusza Słowackiego czy Zygmunta Krasińskiego.
Podczas jednej ze stacji swoimi doświadczeniami podzielili się Elżbieta i Wojciech Przybylscy, wcielający się w postacie Józefa i Maryi. Pojawiły się także dzieci, które w niemowlęctwie odgrywały rolę małego Jezusa.
Na zakończenie Trzej Królowie pokłonili się małemu Jezusowi na Placu Piłsudskiego. Każdy z mędrców zaśpiewał dla Niego kolędę w języku ojczystym, wyrecytował fragment pieśni „Czego chcesz od nas Panie” Jana Kochanowskiego oraz złożył dar – mirrę, kadzidło i złoto.
Na zakończenie prowadząca Orszak przypomniała słowa Adama Mickiewicza: „Wierzysz, że się Bóg zrodził w betlejemskim żłobie, lecz biada ci, jeżeli nie zrodził się w tobie „. Zachęciła też by każdy indywidualnie, w sercu pokłonił się dzieciątku Jezus.
Zwykle warszawski Orszak Trzech Króli organizowany był z udziałem kilkuset aktorów i wielotysięcznej publiczności.
„Panu dzięki oddawajmy” – to motto tegorocznego Orszaku Trzech Króli. Nawiązuje ono do 10 rocznicy ustanowienie 6 stycznia dniem wolnym od pracy. Dzięki temu wydarzeniu korowody wiernych mogą przechodzić ulicami miast w samo Święto Trzech Króli.
Orszaki Trzech Króli co roku cieszą się coraz większą popularnością. W zeszłym roku wzięła w nim udział rekordowa ilość ok. 1,3 mln. uczestników, w 872 miejscowościach w Polsce. W samej Warszawie, w wydarzeniu uczestniczyło ok. 90 tys. osób. Barwne korowody przeszły też w 18 miejscowościach za granicą.
Pierwszy Orszak Trzech Króli wyruszył w 2009 r. z Placu Zamkowego na Nowe Miasto w Warszawie. Inicjatywa zorganizowania ulicznych jasełek powstała w szkole “Żagiel” prowadzonej przez Stowarzyszenie “Sternik”. Od tego czasu wydarzenie rozrosło się na wielką skalę. Każdego roku do wydarzenia dołącza ok. 100 kolejnych miejscowości.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.